Možností, jak si práci sehnat, je v Opavě několik. Filosoficko-přírodovědecká fakulta na své půdě vychovává budoucí pedagogy. Přestože praxe je povinná až v posledním ročníku, po brigádě se ohlížejí již na začátku studia.

Studenti se často hlásí jako lektoři do jazykových škol, jiní vyučují angličtinu v mateřských školkách. Rodnou řeč, češtinu, učí cizince, kteří do Opavy přicházejí.

„Pracuji ve Středisku integrovaných menšin, kde učím cizince. Obecně se mi ale práce v Opavě sháněla těžko,“ řekla studentka třetího ročníku češtiny a dějepisu Šárka. Velká část studentů jazykových oborů získává svou brigádu přes inzeráty, které jsou umístěny na nástěnkách univerzity.

Převážně se jedná o soukromé doučování, a to jak dětí, tak dospělých. Odměna za takovouto práci se pohybuje od sto do sto padesáti korun za vyučovací hodinu. „Já už brigádu v oboru mám, ale známý pro své dvě dcery sháněl doučování z angličtiny, tak jsem doporučila kamarádku,“ poznamenala studentka druhého ročníku Yva Kalová z Opavy a dodala, že většina jejich spolužáků si brigádu našla právě díky známostem.

„Lidé, kteří práci nabízejí, tak dostanou reference z první ruky,“ doplnila. Stejnou zkušenost má také třiadvacetiletý Martin, který brigádu sháněl téměř tři týdny. „Nakonec jsem ji sehnal přes kamaráda,“ řekl student Matematického ústavu.

„Skládal jsem hydraulické válce. Dostával jsem asi padesát šest korun hrubou mzdu, což bylo pro mě málo, a tak jsem odešel,“ popisuje brigádu Martin.

Přes kamarádku získala brigádu také třiadvacetiletá Jitka. Prodává zmrzlinu v jedné z opavských cukráren. Moc spokojená ale není. „Dostávám čtyřicet korun čistého za hodinu. A to mi je ještě majitel vyplácí v mincích. Ale vyskakovat si nemůžu,“ podotkla.

S brigádou i finanční stránkou byla spokojená studentka Martina. „Začínala jsem s agenturami v Opavě, které brigádu zprostředkovaly, ale zároveň mi přišlo, že nás hodně obrali.

Pak existují agentury, které v Opavě brigády zprostředkovávají, a jsou často z Prahy. Většinou jde o promo akce a ty jsou výborně placené,“ svěřila se třiadvacetiletá studentka magisterského studia oboru Veřejná správa a regionální politika a dodala, že si vydělala od sedmdesáti do sto padesáti korun za hodinu.

Opavští studenti si často shánějí práci přes agenturu Work Service, která zprostředkovává jak dlouhodobé, tak krátkodobé brigády. Jedná se především o dělnickou práci u pásu. Největší zájem o brigádníky přichází ze strany opavských firem Nowaco, Model Obaly, Tesco a Opavia. Student si zde může vydělat šedesát korun hrubé mzdy. Jak potvrdila zaměstnankyně agentury, zájem je velký.

Studentka hledala netradiční práci, dnes dělá au pair

Dvaadvacetiletá studentka je na Slezské univerzitě třetím rokem. Když do Opavy přišla, tak si marně sháněla brigádu. Odpověděla na několik inzerátů, které visely na nástěnkách školy. Nakonec zajímavou práci našla přes internet. Více jak rok hlídá pětiletou Kačenku.

„Chtěla jsem dělat něco, co mě bude bavit a u čeho budu moci využít zkušenosti s prací s dětmi. Zároveň jsem si chtěla přivydělat nějakou korunu,“ uvedla studentka, která si nepřála být jmenována. „Když jsem do školy nastoupila, tak jsem chtěla být učitelkou. K tomu směřovaly také mé požadavky na brigádu. Chtěla jsem takovou, která by mi dala praxi,“ doplnila a jedním dechem dodala, že dnes hlídání bere spíše jako koníček.

„Pamatuji si, že jsem asi před rokem prohlížela inzeráty na internetu. S prací au pair mám zkušenosti z Anglie, a tak jsem si řekla, proč to nezkusit i tady. Přišla jsem na pohovor a asi za patnáct minut jsem se s maminkou Kačenky domluvila,“ vzpomíná dvaadvacetiletá slečna.

Náplní studentky je vyzvednout dítě dvakrát týdně ze školky, zavézt do nějakého kroužku a odvézt domů nebo k mámě do práce. O prázdninách hlídá Kačenku třeba i celý den. „Mám k dispozici auto, takže jezdíme na výlety. S rodinou mám velmi přátelský vztah a jsem ráda, že Kačce dám také své zkušenosti,“ poznamenala a dodala, že je ráda, že si něco měsíčně přivydělá.

„Dostávám padesát korun na hodinu. Zároveň mi rodiče dávají kapesné na výlety pro mě i malou,“ říká. Studentka se o Kačenku bude starat ještě minimálně rok. „Nastupuje do první třídy. Mamince jsem slíbila, že jí první rok pomůžu. Pokud mi to studium dovolí, tak vydržím i déle,“ uzavřela.

Zaměstnávání studentů

(ans)