Spousta lidí dnes ani netuší, že v blízkosti auly Slezské univerzity synagoga stála. I to je jeden z důvodů, proč zde byl pomník umístěn.

Žulové kvádry byly dovezeny až z daleké jižní Afriky, a to kvůli jejich načervenalé barvě, která má připomínat původní budovu. Architektem pomníku je Jan Kovář, realizaci měl pod sebou Kamil Ludwig. Na práci si ho najal Rotary klub, který pomník spolu s Tevou spolufinancoval. V minulosti pro něj už zakázky dělal a brali jej jako ověřeného řemeslníka.

„Celá práce trvala zhruba jeden měsíc. Nejobtížnější bylo asi prvotní osekávání kvádrů," uvedl Kamil Ludwig. Poté, co se kvádry osekaly, musely se pískovat, aby vypadaly přírodně. Pak už se jen obrousila přední deska, aby byla připravená na nápisy.

V současné době ještě Kamil Ludwig ohlasy na svou práci nemá, jelikož pomník zde stojí teprve od soboty. „Co mi ale dva tři lidé říkali, tak se jim to líbilo. Na to místo pomník pěkně zapadá," pochvaloval si Kamil Ludwig.

V současné době je kolem pomníku ještě rozkopaná hlína a okolí vypadá trochu nevzhledně. To by se ale do budoucna mělo změnit. Díky zaměstnancům Slezských staveb se okolí památníku upraví drobným kamenem a velkými nášlapnými kameny pro umožnění chůze. Také by se před pomník měly umístit původní cihly ze synagogy.

O synagogu Opava už navždy přišla.