VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Maturanti ozdobou středu města

Studenti maturitních ročníků tráví na středních školách poslední dny předtím, než podstoupí zkoušku dospělosti a následně s předstihem zahájí letní prázdniny. Květen je také letos měsícem, kdy opavské centrum zaplnila tabla.

19.5.2016
SDÍLEJ:

Tablo s motivem domina mohou spatřit návštěvníci opavské Bredy.Foto: DENÍK / Petr Dušek

Třídy se opět rozhodly vstoupit do veřejného prostoru. A to například na oblíbené místo maturantů u fontány pod Ptačím vrchem. Právě zde se usídlila 4.C Mendelova gymnázia.

Jedná se o zvětšeninu omluvného listu, kde má každý žák svou fotku a poznamenán je také důvod nepřítomnosti. Někdo zapomněl, že měl na sedm, jiný ztratil peněženku a podobně.

Hodně nenápadně působí také další tablo, které se nachází před Slezským divadlem. Z dálky má kolemjdoucí dojem, že jde o pult, kde si přečte něco o tom, co se právě hraje. Při bližším prozkoumání se ale na stránkách pořadače seznámí s jednotlivými studenty, přičemž každého z nich charakterizuje stručná popiska. Opět dílo vzniklé v útrobách Mendelova gymnázia.

Stejná škola oslovila veřejnost také v Obchodním centru Breda, kde se jedna z tříd představuje formou pohyblivého domina. Hned vedle stojí konkurenti ze Slezského gymnázia. Ti zde instalovali velkou Rubikovu kostku.

Na tabla nejpočetnější jsou tradičně výlohy v ulici Mezi Trhy. Do jakéhosi nepsaného souboje mezi oběma opavskými gymply vstoupily některé další třídy z jiných škol, jejichž nápady také zaujaly. Jde především o chemiky ze zemědělky, kteří vsadili na nevšední grafické zpracování, periodickou soustavu prvků a v obklopení kádinek, zkumavek a jiné laboratorní aparatury i vtipné heslo: Za pokus to stálo.

Jedno z nejpovedenějších tabel visí ve výloze vedle informačního centra naproti Baťovi. Skrze karikatury se zde prezentuje 4.C obchodní akademie. Ve výčtu zajímavých kousků zmiňme ještě ten, který najdete před Obecním domem. Stará tabule s fotkami a otázkou, kdo ji smaže, je dílem 4.C Slezského gymnázia.

Tablo musí především zaujmout

Studenti Mendelova gymnázia, přesněji řečeno třída 8.A, mají své maturitní tablo vystaveno v prostorách opavské Bredy. Není to žádné z těch, které by byly umístěny někde za výlohou, nýbrž do prostoru instalované domino.

„Nápad je z mé hlavy, ale přivedli mě na něj spolužáci. Původně jsme chtěli tablo jiné, měli jsme mít motiv obrysů policejních těl. Každý by měl svůj obrys na chodníku v parku, ale tento nápad nám byl ze strany města zamítnut, protože bychom tím nejspíše zničili celý chodník," řekla studentka třídy Alexandra Tomášová.

Začali proto přemýšlet nad dalšími návrhy a dost často se objevovaly nápady spojené právě s klasickými stolními hrami. „Toto téma mě opravdu zaujalo a začala jsem uvažovat nad tím, která hra by se dala nejlépe vyjádřit. A pak už byl jen krůček od výsledného nápadu.

No a poté, co jsem třídě tento nápad odprezentovala, jsme se jednohlasně dohodli, že jej zrealizujeme," pokračovala.

Tablo, které utkví v paměti

Tablo prý nemá žádný hlubší význam. „Myslím, že o symbolice se nedá úplně mluvit. Nejdůležitějším kritériem bylo vytvořit něco, co zaujme na první pohled a co si každý snadno zapamatuje. Jako bonus jsme přidali ještě interaktivitu v podobě padání a následného zvedání jednotlivých kostiček, v našem podání tedy spíše desek," vysvětlila Alexandra Tomášová.

Do realizace tabla se sice nezapojila úplně celá třída, i přesto je ale výsledek úctyhodný. „Rozhodně se nedá říct, že by někdo vyloženě nechtěl nic dělat. Bohužel jsme s přípravou začali zrovna v době blížících se přijímaček na vysokou školu, proto někteří dali přednost učení před výrobou tabla," doplnila.

Vytvořit domino trvalo třídě necelé tři týdny. „Speciálně bych chtěla poděkovat Dušanovi Svobodovi, který celý návrh dokázal zrealizovat. Díky pohyblivosti bylo třeba vymyslet mnoho mechanismů, aby vše fungovalo tak, jak má, a troufám si říci, že bez něj bychom nikdy nedokázali nápad převést do praxe. Tablo je čistě naší prací, sami jsme si nafotili fotky, natřeli desky na černo a celé dohromady smontovali," sdělila Alexandra Tomášová.

Ohlasy jsou velké

Tablo zaujme téměř každého, kdo prochází kolem. „Ohlasů máme spoustu a snad všechny jsou pozitivní. Rodiče a učitelé oceňují především naši kreativitu. Těm mladším se líbí možnost, že si do tabla mohou šťouchnout a pozorovat, jak padá.

A asi nejkrásnější satisfakcí pro nás bylo, když k němu přišel tatínek se synem a neodešli od něj dříve než asi za pět minut. Dítě bylo nadšené z toho, že si na tablo může sáhnout a samo ho uvést do pohybu," popisovala Alexandra Tomášová a dodala, že přesně v těchto chvílích člověk vidí, že všechno vynaložené úsilí opravdu stálo za to.

Tablo je výsledkem týmové práce studentů

Jana Dümlerová učí na Slezském gymnáziu v Opavě a za dobu své praxe již k maturitě přivedla pět tříd. Na tablech studentů se tedy objevila pětkrát. „Maturitní tablo odpovídá schopnostem každé třídy, jejich kreativitě a týmové spolupráci. Je velmi těžké přijít každým dalším rokem s něčím novým a neotřelým. Jsem proto s tím, jakou podobu mají tabla letošních ročníků, spokojena," uvedla Jana Dümlerová.

Její třída spojila jak své poslední zvonění, tak i tablo s tématem Jak bychom se bavili v časech před rokem 1989. „Poslední zvonění pojali studenti jako spartakiádní vystoupení a tablo má navozovat představu Rubikovy kostky s podtextem Maturita – překročení Rubikonu," vysvětlila.

Jak sama uvedla, tablo by mělo být výsledkem snah studentů, a proto je spíše v roli pozorovatele celého procesu. „Občas přicházím s nějakými doporučeními či korekcemi. Ráda jsem překvapována tím, s jakými nápady studenti přicházejí. Co se třeba návrhů na ztvárnění tabla týče, častěji přicházejí ze strany dívek," pokračovala Jana Dümlerová.

Automobil či chodník slávy

Sama dává přednost originalitě, proto se jí líbí tabla, která nejsou instalovaná ve výlohách, ale někde v prostoru. V paměti jí utkvělo hned několik z nich.

„Z těch pocházejících z naší školy se mi velmi líbil automobil instalovaný na Horním náměstí, který byl z vnitřní části polepený fotografiemi studentů, nebo tablo, které bylo v podobě obrovského transparentu umístěno na budově Slezanky. Z produkce jiných škol nejvíce vzpomínám na jakýsi chodník slávy, kdy na chodníku v Ostrožné ulici byly umístěny pěticípé hvězdy se jmény studentů," uzavřela Jana Dümlerová.

Petr Dušek, Veronika Bernardová

Autor: Petr Dušek

19.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

TJ Hradec n.M. - TJ Žimrovice, sobota 19. srpna 2017
28

Souhrn fotbalového víkendu

Festival Hrady.cz v Hradci nad Moravicí.
50

Festival Hrady přilákal do Hradce tisíce návštěvníků

V pondělí začíná rekonstrukce jedné z hlavních opavských dopravních tepen

Od Domu kultury Petra Bezruče v Opavě až po obchodní centrum na konci Kateřinek se bude pokládat nový asfalt.

AKTUALIZOVÁNO

II. LIGA: Opava – Sokolov 0:0

/VIDEA, FOTOGALERIE/ Po střeleckých hodech přišel půst. Opavští fotbalisté v sobotu na domácím trávníku uhráli se Sokolovem pouze bezbrankovou remízu. Slezané přitom v prvním poločase měli několik šancí, ani jednu ale neproměnili.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Například na frekventované trase Praha - Ostrava trvala téměř celou druhou polovinu 20. století cesta až šest hodin. Dnes jsou to pouhé tři hodiny a cesta je mnohdy díky servisu jednotlivých dopravců a moderním vozům spíše relaxem.

MSFL: Hlučín – Otrokovice 1:1

Velké zklamání v Hlučíně, domácí mají jen bod.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení