Takto by se dal v kostce popsat sobotní večer na technoparty Czarotekk, která se konala od pátku do neděle v rekreačním středisku Hadinka v Klokočově. Vyhlášenou technoparty navštívili kromě Čechů a Slováků také Poláci, Rakušané, Belgičané i Francouzi.

Podle odhadů se na místě sešlo celkem asi 8 tisíc lidí. Přijeli třinácti sty auty a o hudbu se staralo 70 aparatur. Tuto informaci redakci potvrdil tiskový mluvčí opavské policie René Černohorský.

Policisté nemuseli do neděle zasahovat v souvislosti s narušením veřejného pořádku, případně pro jinou trestnou činnost. „Pouze tedy v jednom případě kontrolovali podnapilou řidičku osobního automobilu z Rakouska,“ uvedl Černohorský s tím, že v neděli odpoledne místo opustilo asi 500 osob a 200 aut.

Co se týče záchranné služby, ta musela zasahovat na místě opakovaně. „Účastníky akce ošetřovaly posádky rychlé lékařské a rychlé zdravotnické pomoci ze stanoviště ve Vítkově. Prvním pacientem byl sedmadvacetiletý muž, který utrpěl poranění hlavy s podezřením na otřes mozku,“ řekl tiskový mluvčí krajské záchranky Lukáš Humpl.

Zranění a postižení všech pacientů byla podle jeho slov lehká či středně těžká. „Nikdo z ošetřených nebyl v přímém ohrožení života. Počet zásahů záchranné služby během letošní technoparty na Hadince byl srovnatelný s předchozími ročníky této akce, kdy bylo vždy ošetřeno okolo desítky osob,“ doplnil Humpl.

Technoparty na Hadince byl masakr, říká mladík

Byl to masakr. Něco takového jsem v životě neviděl, popsal zážitek z víkendové technoparty mladík, který se jel na Hadinku jen podívat. Své svědectví redakci poskytl pouze pod podmínkou anonymity. Jeho jméno je ale redakci známo.

Před očima má stále obraz lidí válejících se v bahně na zemi. Byli špinaví, mokří a třepali se uprostřed louky. „Hodně lidí pilo, viděl jsem, že hulili trávu. Další drogy jsem sice neviděl, jsem ale přesvědčen, že tam byly. Soudě podle toho, jak ti lidé vypadali,“ vzpomínal mladík.

V sobotu večer bylo na technoparty podle jeho odhadu asi dva až tři tisíce návštěvníků. „Byl tam hrozný kravál. Byl jsem tam asi hodinu a bylo to příšerné. Lidi stáli přímo u reprobeden opilí a zfetovaní. Normální člověk toto přece nemůže vydržet,“ divil se očitý svědek této události.

Problém podle něj byl také v příjezdu k místu. Jak řekl, příjezdová cesta byla úzká, policisté hlídali jen začátek a konec cesty. „Mezitím lidé jezdili tam a zpátky, asi pro alkohol. Cestou jsem několik lidí málem srazil,“ doplnil.

Policisté podle tiskového mluvčího René Černohorského nemuseli zasahovat v souvislosti s narušením veřejného pořádku, případně pro jinou trestnou činnost. Zato záchranka musela zasahovat opakovaně. Tisková zpráva, kterou poslal krajský mluvčí záchranky Lukáš Humpl, vydala na stranu zásahů. Naštěstí nebyla žádná zranění vážná, jen lehká či středně těžká.

„Nikdo z ošetřených nebyl v přímém ohrožení života,“ podotkl Humpl s tím, že v neděli už záchranáři nezasahovali.

Muž z Klokočova: Ze sousedovy zahrady je smetiště

O svou zkušenost s technoparty na Hadince se podělil také Aleš Molin z Klokočova. Tento místní obyvatel, který vlastní nemovitost přímo u přístupové cesty, už má zážitky z předchozího ročníku. Jak zmínil, po roční přestávce, kdy se technoparty nekonala a kdy se většině okolo bydlících lidí ulevilo, opět museli strpět tenhle podnik.

„Hladina hluku z místa byla až na drobné výjimky celkem na spodní hranici decibelů. A vím, že jen díky policii,“ uvedl Molin. Kravál v pátek a v sobotu v noci byl ovšem podle jeho slov neúnosný. „Myslím tím procházející lidi, kteří si nedělali žádné problémy se svými hlasivkami již na těchto přístupových cestách. A to i se svými potřebami. Sousedova zahrada se stala smetištěm odpadků, lidských výkalů. A to jen díky tomu, že nemá plot,“ popsal situaci obyvatel Klokočova s tím, že individua, ve větší míře ve věku od 15 do 23 let, se nerozpakovala vhazovat odpadky i do oplocených zahrad.

Co Aleše Molina štve více, je to, že provozovatel areálu Hadinka sdělil, že bude vše uklizeno. „To ale zapomněl dodat, že jen v jeho areálu, ale dál na jediné přístupové cestě lesem asi čtyři kilometry ne,“ zmínil.

Ještě nyní jsou podle něj vidět odpadky z předchozích akcí techna. Ty prý ale již pomalu zarůstají trávou, takže do měsíce nebudou vidět. Jak dále upozornil, nejmarkantnější je to právě teď po této akci a před čtyřmi týdny, kdy slezl poslední sníh. „Chvílemi si člověk připadá, jak na příjezdové cestě ke smetišti. Přibylo i posprejovaných zdí i na ohrazení LDN Klokočov.

Stížnosti stále nepomáhají a člověk již neví, kdo může pomoci,“ stěžuje si Aleš Molin.