VYBRAT REGION
Zavřít mapu

TÉMA: Sehnat zbraň ilegálně? Složité, ale možné

Opava – V Opavě prý existují lidé, kteří se občas snaží pořídit si zbraň neoficiální cestou. Některým se to pak dokonce i podaří. Vydali jsme se tedy na malý anonymní průzkum zdejších prodejen zbraní a zkoušeli na prodavače, zda by nám nepomohli s pořízením pistole bez zbrojního průkazu.

28.8.2011 4
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Karel Rozehnal

Podle některých zdrojů není moc složité dostat se v Opavě nelegálně ke zbrani, pokud máte správné známosti v ulicích. Brali jsme ovšem v úvahu, že to nemají všichni. Naše pozornost se tak zaměřila na dva místní obchody se zbraněmi a military vybavením.

Naplánovali jsme si dojemnou historkou o tom, jak zbraň nutně potřebuje na svou ochranu někoho z našich blízkých, který jen tak nedostane zbrojní průkaz. Proto mu potřebujeme sehnat pistoli pod rukou.

Předpoklad byl i takový, že pokud by nám zde nepomohli přímo, mohli by nám poradit, kde by to možné bylo.

Na vězení se cítí ještě mladá

Při průchodu do první prodejny na předměstí nás okamžitě upoutá kulomet vystavený u dveří. Za pultem stojí mladá slečna a ptá se, s čím by mohla pomoci. Trochu nás to zaráží – tak křehká bytost mezi hromadami život ohrožující oceli. Přesto začínáme s připravenou scénkou, kterou zakončíme tím, že prostě potřebujeme pro dotyčného něco k obraně.

Slečna, jíž za celou dobu nemizí z tváře úsměv, se okamžitě vrhá k vitríně s plynovými pistolemi. Její nabídku sice oceníme, ale vymlouváme se, že tomuto druhu zbraní náš blízký nevěří. Teď přichází ta chvíle. Do karet nám nahrává, že panuje příšerné horko a čelo tak máme zalité potem, což nám – podle našeho mínění – dodává na důvěryhodnosti.

Zajímáme se o získání střelné zbraně bez zbrojního průkazu. „Na to se ptá více lidí,“ odpovídá žena s naprostým klidem a s uchichtnutím dodává: „Ale já se na vězení cítím ještě mladá a takhle to u nás opravdu nefunguje.“ Mezi řádky však dává najevo, že jinde a jinak to v Opavě rozhodně není nemožné.

Z vyprávění pak zná někoho, kdo si údajně pořídil zbrojní vybavení bez povolení na nějaké blíže nespecifikované burze.

Prodavač zbraní s otcovským srdcem

Nyní nás čeká ještě druhý obchod. Tentokrát blíže centra. Prodavačem je zde subtilní muž ve středním věku a příliš se neusmívá. Začátek je téměř stejný jako v předchozím případě. Vyprávěný příběh končí prodavačovou nabídkou plynových pistolí a naším opětovným odmítnutím. Zde podobnost končí.

Při zmínce o možnosti koupě zbraně neoficiální cestou rysy mužovy tváře tuhnou. „Jak se mně vůbec můžete na něco podobného vůbec ptát?“ rozčílí se mírně a pokračuje: „Tři až pět let natvrdo za nedovolené ozbrojování, to byste chtěli?“ Jeho pohled jasně vypovídá, že naší historce teď už nevěří. Spíš si myslí, že za máme lubem nějaké kriminální aktivity.

Na řadu přicházejí naše výmluvy a prodavač se začíná uklidňovat. Nakonec nám jen otcovsky promluví do duše, že je dobré si rozmyslet, jestli nám riziko nedobrovolného ozbrojování skutečně stojí za zničení života. Ani v jednom případě na nás policii nezavolali a ilegální zbraň jsme nezískali.

Nicméně, by to bylo v Opavě podle získaných informací možná komplikované, ale reálné.

Zbraní na Opavsku stále přibývá
Je to trend trvající prakticky od revolučního listopadu. Lidé dostali možnost legálně držet zbraně, a tak toho využívají.

„Trend nárůstu počtu registrovaných zbraní na oddělení pro zbraně a bezpečnostní materiál je stálý. Oproti předchozímu období je ale v posledních několika letech menší, i když počty zbraní držených lidmi podle zákona meziročně mírně přibývají,“ řekl tiskový mluvčí opavských policistů René Černohorský.

V současné době registrují na oddělení přibližně devět tisíc zbraní. Jsou hlavně pro osobní ochranu majitele, ale také určené pro výkon povolání či sportovní činnost držitele. To jsou ale zbraně, o kterých policisté ví. Je jim totiž jasné, že mezi lidmi kolují neregistrované zbraně. Jejich počet si nikdo netroufne odhadnout.

Řada lidí využila dvou „zbraňových amnestií“, ale určitě ne všichni. „Praxe ukazuje, že některé zbraně registrovány nejsou. Jsou to například zbraně, které lidé najdou po předcích, do evidence se také nedostala část před lety populárních perkusních revolverů, které dříve byly ve volném prodeji,“ říká policejní mluvčí a vzpomíná na případ z minulosti, kdy kriminalisté našli u sebevraha zbraň, kterou se zastřelil, ale držel ji nelegálně.

Pokud policie zjistí, že někdo drží zbraň jak se říká načerno, zakročí. Zbraň dotyčnému odejmou a pokud jej usvědčí z přečinu nedovolené ozbrojování a bude uznán vinným, hrozí mu mimo jiné i trest dvou let vězení.

Podle policistů je znepokojující také fakt, že dnes lze bez problémů koupit dokonalé napodobeniny zbraní, které ale střílí barevné kuličky. Ty sice nejsou nebezpečné, ale už se objevily při několika trestných činech. Přepadený netuší, zda jde o skutečnou smrtící zbraň nebo o hračku. Nicméně podle zákona se jedná o útok zbraní jako by byla skutečná.

Na muže jí stačila krabička zvýkaček

V Opavě už se necítí bezpečně. V autobuse, kterým jezdila celý život, ji totiž začal obtěžovat zhruba padesátiletý muž. Přisedal si k ní a měl úchylné narážky. „Například mi říkal, že nejlepší je to bez gumy a že jestli už jsem to zkoušela,“ vzpomíná na jeden z otřesných zážitků třiadvacetiletá Opavanka, která si nepřeje vystoupit z anonymity.

„Později se mě rozhodl doprovázet domů, což jsem vždycky odmítla, ale přesto se mnou šel. Tak jsem mu pohrozila, že mi jde naproti otec,“ uvádí taktiku. Postupem času jí došlo, že by to ale nemuselo stačit. Od ostatních obyvatel Kylešovic, kde se muž pravidelně vyskytoval, totiž zjistila, že se jedná o schizofrenika, kterého občas zavřou na psychiatrickou léčebnu.

Jak je známo, takoví lidé bývají nevyzpytatelní. „Přítel se o mě začal bát, tak mi pořídil pepřový sprej. Když jsem ho později na úchyláka vytáhla, okamžitě mi dal pokoj,“ pochvaluje si dívka přesto, že sprej nikdy nemusela doopravdy použít. „Později už si to ten chlap dobře pamatoval, stačilo vytáhnout krabičku žvýkaček, za pepřák ji vydávat, a hned se stáhl,“ vzpomíná, jak se obtěžujícího nadobro zbavila.

Ženy nejvíce kupují pepřáky

Naše redakce se obrátila na opavské prodejny, které nabízejí zbrojní sortiment, s dotazem, co by obtěžovaným ženám doporučili. V dnešní době je už možností celá škála a za nízkou cenu. „Nejvíce jsou vyhledávány pepřové spreje. Jsou praktické, lehké a moc nestojí,“ informoval nás prodejce v Tobiášku na Nákladní ulici.

Na Olomoucké ulici v Boisu nám prodavačka ukázala i spreje slzné. „Nejsou tak silné jako pepřové. Nezabírají na lidi, kteří mají snížený práh bolesti nebo na opilce,“ upozornila. Doporučená vzdálenost střiku na rizikovou osobu je půl metru a oběť musí dávat pozor, aby látka nezasáhla také ji.

Tím ale možnosti obrany nekončí. V poslední době se rozmohl elektrický paralyzér, který má sílu až 500 000 W. „Některé ženy se ale ze strachu k pachateli neopovažují přiblížit. Pro ně je zase vhodná plynová pistole,“ doporučila nám prodavačka.

Plynové pistole jsou dvojího typu. První je akustická, která obsahuje slepé náboje a slouží spíše na zastrašení. V druhé je obsažena látka na stejné bázi jako u pepřových sprejů. „U plynových zbraní je ta výhoda, že ji většinou na násilníka stačí pouze vytáhnout a on se stáhne,“ poskytli nám radu v Tobiášku.

Tu ale v Boisu vyvrátili: „Je zde riziko, že případný pachatel může v domnění sebeobrany na vás vytáhnout zbraň s náboji ostrými.“ Nabídli nám také teleskopické tyče, ale hned zmínili, že je ženy příliš nevyhledávají, protože by násilníka musely udeřit, s čímž většinou mívají problém. Některé se ale rozhodly vzít spravedlnost do svých rukou a v ničem si nezadat s muži.

„Měli jsme dvě zákaznice, které si přišly přímo pro zbraň. Zbrojní pas si pořídily proto, že v jednom případě byla žena napadena, v druhém pracovala v trafice,“ vzpomíná prodavačka. Největší poptávka po obranných prostředcích je v momentě, kdy v novinách vyjde článek o napadení a pachatel není dopaden. Nebezpečně se ženy cítí taky na podzim, kdy se začne dříve stmívat.

Tomáš Pustka, Martin Kůs, Klára Jarošová

28.8.2011 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Festival Hrady.cz v Hradci nad Moravicí.
AKTUALIZOVÁNO
38

Moravské hrady.cz aneb Festivalový Hradec je v plném proudu

Ilustrační foto.

Opavsko: medu je málo, někde zdraží

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Opavské chytré zastávky už jsou ve zkušebním provozu

Celkem na čtyřech zastávkách městské hromadné dopravy v Opavě byly během uplynulých dní nainstalovány takzvané inteligentní zastávky.

Převrácený náklaďák zablokoval silnici ze Skřipova do Staré Vsi

Dvě jednotky hasičů zasahovaly v pátek 18. srpna 2017 u dopravní nehody nákladního automobilu u Skřipova na Opavsku. Vůz se převrátil na bok a zablokoval celou komunikaci.  

Letní měsíce zastavily pokles nezaměstnanosti v okrese

Pokles nezaměstnanosti se na Opavsku zastavil a počet uchazečů o práci velmi mírně stoupl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení