Připomněl, že právě zastupitelé v roce 2001 odsouhlasili prodej městských kotelen do soukromých rukou, a tedy i fakt, že vedení města už nemá na stanovení ceny tepla prakticky žádný vliv.

Za kolik se Opavané zahřejí?

Dnes, v době, kdy každý správný hospodář už přemýšlí o tom, čím se v zimě zahřeje, se na světlo znovu dostává otázka ceny tepla pro občany města. Podle tabulky uveřejněné společností Opatherm, a.s., může letos cena tepla v bílém městě pro domácnosti dosáhnout až 630 korun za gigajaul (GJ).

„V prvé řadě pokládám za nutné upřesnit, že cena tepla pro obyvatelstvo v Opavě se pohybuje od 572 do 630 korun za gigajaul, a to včetně DPH. Rozdílné ceny jsou dány rozdílnou úrovní předání tepla.

Cena 572 korun je cenou tepla pro ohřev teplé užitkové vody z centrálních zdrojů, cena 630 je pak cenou tepla na patě zásobovaného objektu,“ vysvětluje Libor Stuchlík, místopředseda představenstva společnosti Opatherm, a.s., která dodává teplo a teplou užitkovou vodu nejen v Opavě, ale například i v Dolním Benešově.

Je nutno srovnávat srovnatelné

Nicméně, podíváme-li se na ceny tepla v jiných městech kraje, zjistíme, že vyšší uvedená cena je skutečně nejvyšší z čísel. To Libor Stuchlík vysvětluje tím, že výroba tepla ve společnosti Opatherm, a.s., je z 83 procent zajišťována ze zemního plynu, a proto nemůže být srovnávána s ostatními výrobci v regionu, kteří vyrábí teplo převážně z uhlí. Tudíž levněji.

„Dvaašedesát procent z ceny tepla tvoří palivoenergetické náklady, takže vyšší cena plynu oproti ceně uhlí zvyšuje cenu tepla. Z tohoto pohledu je nutno srovnávat ceny tepla ve srovnatelných podmínkách výroby,“ upozorňuje jednatel Opathermu s tím, že cena tepla ve společnosti Opatherm, a.s., je tvořena v souladu s cenovým rozhodnutím Energetického regulačního úřadu.

To je jistě pravda. Jako příklad si můžeme zajít třeba do Frýdku-Místku a do sousedního Bruntálu. Ve Frýdku-Místku teplo dodává společnost Distep využívající jako zdroj hlavně černé uhlí. Ta předpokládá, že letošní cena jednoho GJ bude 537 korun. V Bruntálu pak společnost Teplo Bruntál, a.s., předpokládá cenu 563 korun za GJ.

Také v Bruntále se topí uhlím, přesněji hnědým hruboprachem. Je to ale jako srovnávat pověstné hrušky s jablky. Získat ověřené informace o jiných výtopnách v Moravskoslezském kraji používajících jako zdroj tepla plyn, se nám nepodařilo. Pro porovnání, celorepublikový průměr za rok 2010 se předpokládá 501 korun za GJ. Opavany snad může potěšit, že alespoň oproti Frýdku-Místku dýchají relativně čistější vzduch.

Opatherm chce vydělat

Opavský dodavatel tepla poskytuje veřejnou službu a jako poskytovatel veřejné služby musí spolupracovat se všemi institucemi v rámci zásobovaného území. „Město Opava je také naším zákazníkem, proto i z tohoto důvodu je nutná oboustranná spolupráce. Naši odběratelé vědí, že jsme otevřeni veškerým jejich otázkám a rádi na ně odpovíme,“ dodává ještě Libor Stuchlík.

V každém případě je Opatherm podnikatelský subjekt a jako takový chce vydělat. Ostatně vláda svým lednovým zamítnutím novely energetického zákona, který podle svých navrhovatelů reguloval ceny tepla v řádech desítek procent, ponechala tepelným společnostem dostatečný prostor pro tvorbu cen. OPATHERM, a.s., je členem energetické skupiny MVV Energie CZ, jejím jediným vlastníkem je energetický koncern MVV Energie AG se sídlem v německém Mannheimu.

Ceník dodávek tepla společnosti OPATHERM, a.s.

Předběžná kalkulovaná cena tepla na rok 2010.

>> Dodávka tepla pro vytápění na patě domu: 630,00 Kč/GJ včetně DPH
>> Dodávka tepla pro ohřev teplé vody při přípravě v domovních kotelnách nebo domovních předávacích stanicích: 630,00 Kč/GJ včetně DPH
>> Dodávka tepla pro ohřev teplé vody při centrální přípravě – venkovní rozvod teplé vody: 571,92 Kč/GJ včetně DPH
>> Cena studené vody pro ohřev teplé vody – vodné stočné – cena dodavatele studené vody: 57,88 Kč/m3 včetně DPH

(Zdroj: Opatherm a. s.)