VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z Opavy do Litultovic kolem větrného mlýna

Opava /TIP NA VÝLET/ - V pěkném počasí může zájemce o památky i přírodní krásy zlákat výlet k choltickému větrnému mlýnu. Z Opavy k němu vede cesta po silnici přes Slavkov a Dolní Životice k Litultovicím. Ve Slavkově začíná přírodní rezervace Hvozdnice a obec má renesanční zámek z 16. století.

14.4.2012
SDÍLEJ:

Choltický větrný mlýn u Litultovic je krásně vidět z hlavní silnice vedoucí z Opavy na Olomouc.Foto: archiv Obecního úřadu Litultovice

Jeho posledním šlechtickým majitelem byl rod Thienů. Trasa pokračuje do Dolních Životic, které se rovněž mohou pochlubit renesančním zámkem z 16. století. Jeho posledním majitelem před rokem 1945 byl Jan Larisch-Mönnich a v současnosti je využívaný jako sociální ústav.

Větrný mlýn vyhledávaná památka

Choltice jsou místní částí městyse Litultovice a prosluly celodřevěným větrným mlýnem beraního typu z roku 1833. Mlynář Konrád Romfeld v něm mlel mouku a později šrot až do roku 1954. Další osud této technické památky byl dost smutný. Stal se cílem vandalů a zachránila ho až rekonstrukce v roce 1969.

Objekt byl oplocený a uzamčený, turistům ho na požádání zpřístupňoval místní občan. V interiéru se dochovala sbírka nejrůznějšího dobového nářadí, hospodářských potřeb a předmětů z domácnosti. V roce 1994 si mlýn odkoupil původní majitel Konrád Romfeld a předal ho svému synovi Radomírovi.

Choltický „větřák“ je stavba, která už na první pohled zaujme i netechnicky založeného návštěvníka.

Z mlýna k zámku

Z osady Choltice je to do Litultovic coby kamenem dohodil. Obecní zámek je rozdělen na starý a nový zámek. Ve „starém“ byl při stavebních úpravách nalezen původní odvodňovací systém a na něj navazující vzdušný komín k přirozenému větrání v podzemí. V „novém“ zámku byly odhaleny staré fresky z přelomu 16. a 17. století.

U zámku byl zřízen počátkem 19. století přírodně krajinářský park s cizokrajnými stromy. Zámek je využívaný jako obřadní síň a má také svou restauraci.

Návštěva poměrně nedaleké obce, založené v roce 1381, se milovníkům pěších výšlapů rozhodně vyplatí. Její dominantu tvoří kaple Nejsvětější Trojice z roku 1751, jejíž hlavní oltář zdobí dva Raabovy výjevy ze života svatého Ignáce.

Severním směrem dojde turista z obce po zelené značce k novodvorskému arboretu a dál až do Opavy, žlutá značka ho pak zavede k litultovické železniční stanici. Po žluté značce se jihovýchodním směrem dostane přes obec Melč k řece Moravici. Z rozcestí Nad Melčským údolím se může dále vydat severovýchodním směrem po červené kolem Weisshuhnova kanálu kolem papírenského splavu až do Hradce nad Moravicí.

Zelená značka ho jižním směrem povede do osady Jánské Koupele.

Autor: Jitka Hrušková

14.4.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Festival Hrady.cz v Hradci nad Moravicí.
AKTUALIZOVÁNO
38

Moravské hrady.cz aneb Festivalový Hradec je v plném proudu

Ilustrační foto.

Opavsko: medu je málo, někde zdraží

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Opavské chytré zastávky už jsou ve zkušebním provozu

Celkem na čtyřech zastávkách městské hromadné dopravy v Opavě byly během uplynulých dní nainstalovány takzvané inteligentní zastávky.

Převrácený náklaďák zablokoval silnici ze Skřipova do Staré Vsi

Dvě jednotky hasičů zasahovaly v pátek 18. srpna 2017 u dopravní nehody nákladního automobilu u Skřipova na Opavsku. Vůz se převrátil na bok a zablokoval celou komunikaci.  

Letní měsíce zastavily pokles nezaměstnanosti v okrese

Pokles nezaměstnanosti se na Opavsku zastavil a počet uchazečů o práci velmi mírně stoupl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení