Někteří učitelé si stěžují na bezmocnost, když přistihnou své žáky při kouření této lehké drogy. „Už několikrát se mi stalo, že jsem před školou viděl studenty kouřit marihuanu. Když jsem je oslovil, snažili se to přede mnou skrýt a přesvědčovali mě, že se zaručeně pletu,“ uvádí jeden z pedagogů opavské střední školy, který si nepřál uvést své jméno. Že mladí lidé kouřili marihuanu, bylo podle něj evidentní, zvlášť, když se mu jeden z nich vyfoukl obláček kouře do obličeje. Je těžké ale studentům prohledávat věci, najít drogu přímo u nich, protože oni sami se mohou ohrazovat tím, že jakékoliv šacování je narušováním jejich osobní svobody.

„Často si tedy jako pedagog, který by chtěl na škole s tímto jevem bojovat, připadám bezbranný,“ uvedl učitel. Jakou mají zkušenost s užíváním lehkých drog na školách preventisté a učitelé? „Na škole se s konzumací lehkých drog bohužel setkáváme. Já i mí kolegové jsme myslím natolik kompetentní, že to na studentech poznáme. Bohužel, nemáme moc páky na to, abychom to dokázali a prověřili, protože zákon je dost děravý. Je tu také problém například s odběrem krve v nemocnici apod. Víme o tom, že existují přístroje, pomocí kterých se dá přítomnost omamných látek ověřit, ale naše škola je nevlastní,“ uvedla psycholožka a metodička prevence na Střední škole technické v Opavě Věra Pavelková.

S tím ale polemizuje metodička prevence Slezského gymnázia v Opavě Kamila Tkáčová: „Pokud bychom objevili drogy nebo studenty pod vlivem drog ve škole nebo při vyučování, jsme okamžitě schopni zareagovat. V rámci posílení preventivních opatření jsme novelizovali školní řád, který jasně stanoví sankce za možné přestupky. Povinnost nás vyučujících je u žáků do 18 let okamžitě informovat zákonné zástupce, studenti starší 18 let jsou již plně zodpovědní za své jednání. Občané by měli vědět, že přistihnou-li např. anonymní hlouček kouřících nezletilých, je dle stávající právní úpravy jedinou správnou reakcí okamžitě informovat policii nebo orgán sociálněprávní ochrany dětí,“ uvedla.

Někteří lidé míní, že marihuana dokáže i pomoci

Jak se na druhou stranu staví k užívání lehkých drog a co si o případné legalizaci konopí myslí Opavané? Názory jsou různé. „Moc o tom nevím, ale slyšel jsem, že některým lidem se zdravotními problémy to pomáhá. Spíš bych tedy byla pro. Marihuana se užívá a užívat se bude, ať je legální, nebo ne,“ řekla šestnáctiletá Milada Vyhnálková z Mokrých Lazců. Podobný názor měla také dvaadvacetiletá prodavačka z Opavy Zuzana Kubová. „Jsem klidně pro. Některým lidem to dokáže pomoci,“ uvedla.

Nic proti legalizaci konopí nemá ani šestapadesátiletý František Adámek z Opavy. „Je to sporné. Proti mladým nic nemám. Když to můžou, ať si dají. Taky jsme byli mladí a vyzkoušeli jsme vše, k čemu jsme se dostali,“ uvedl František Adámek. Někteří jsou však opačného názoru. Jednou z nich je například patnáctiletá Klára Pirunčíková, která zmínila, že by to mělo být trestné.

Rovněž dvaadvacetiletý Opavan Radim Branž je proti legalizaci. „Jsou to normální drogy. Podle mě by to nemělo být legální,“ řekl Radim Branž. Téměř stejná slova zazněla i z úst sedmnáctiletého Jiřího Smody. „Jsem proti legalizaci. Mám kamarády, kteří to užívají a nejsou na tom dobře,“ podotkl Jiří Smoda. Pro i proti pak vidí třicetiletý Jiří z Bruntálu. „Jsem proti. Nevidím důvod, proč by to mělo být zlegalizované. Leda pro nemocné,“ řekl.