Chodníky u domů však nepatří majitelům domů, nýbrž městům či obcím a uklízející mají někdy pocit, že jsou nuceni pracovat na cizím majetku. Na jejich stranu se postavila tento týden i vláda a podpořila návrh zákona, který odpovědnost za úklid chodníků dává jejich majitelům, tedy městům a obcím.

Opavský magistrát považuje tuto možnost za nešťastný nápad. „ Hovořit o konkrétním finančním dopadu je nyní ještě předčasné, ale šlo by určitě o velkou sumu. Zvýšené náklady by se přímo dotkly občanů pravděpodobně formou vyšší daně z nemovitosti,“ říká mluvčí opavského magistrátu Jan Šindler. Upozorňuje i na skutečnost, že by se pracovníci Technických služeb dostali k úklidu chodníků v okrajových částech města zhruba po deseti až dvanácti hodinách od napadnutí sněhu.

Zákon ovlivní především malé obce

Pokud zákon ve sněmovně projde, výrazně se promítne do rozpočtů malých obcí. V Hati nejsou Technické služby a zasněžené chodníky by museli uklízet další noví zaměstnanci. „Většina našich obyvatel si chodníky uklízí sama a máme i malotraktor s radlicí, kterým chodníky čistíme, pokud napadne hodně sněhu. Pokud bychom museli na tyto úklidy zaměstnat další lidi, znamenalo by to pro obecní rozpočet značné náklady navíc,“ říká starosta Pavel Kotlář.

Zimní úklid by zvýšením počtu pracovníků zatížil i rozpočet Chuchelné. „Nevidím nic špatného na tom, když se občané o pořádek před svým bydlištěm starají sami. Není to nic divného ani zvláštního. Při pobytu v Holandsku jsem viděl, jak tamní lidé pravidelně uklízeli nejenom přilehlé chodníky, ale i části vozovky před svými domy. Smetí vršili na kupky, které pak zřízenci města odvezli na skládku,“ konstatuje starosta Josef Kubný.

Z možnosti, že zákon začne platit, nemá radost ani slavkovský starosta Vladimír Chovanec. „V takovém případě bychom museli zajistit nové pracovní síly i mechanismy. To by nám udělalo značný problém v obecním rozpočtu. Jsem ale přesvědčený, že si většina lidí bude před svými domy i nadále uklízet sama,“ věří starosta Chovanec. Obec Strahovice sama udržuje jen chodníky, u kterých žádné domy nestojí. Pokud bychom měli uklízet všechny chodníky, znamenalo by to navýšení položek v rozpočtu,“ souhlasí starostka Elen Malchárková s názory jiných starostů.

Ve Služovicích jsou na údržbu obecního prostranství zaměstnáni čtyři pracovníci, a pokud by sníh padal častěji, vznikly by problémy. „Máme ještě místní část Vrbku a průmyslovou zónu, takže práce s údržbou je i tak dost. Úklid chodníků by znamenal zátěž pro obecní rozpočet, a navíc by nebyly uklízeny tak rychle jako dosud. Naši občané z nich napadaný sníh pravidelně odklízejí, a pokud vím, nikdo z nich si na to dosud nestěžoval,“ říká starosta Jan Chrobák.

V Bolaticích se zvýší náklady o stovky tisíc

Bolatický starosta Herbert Pavera se domnívá, že základ tohoto zákona je správný.

„Majitel pozemku by se měl starat o úpravu i opravu svého pozemku, tedy i odklizení sněhu ze svého pozemku. Bohužel, pánové ministři i navrhovatel zákona si asi neuvědomují, co to přinese ve skutečnosti. Když napadl sníh v obci, téměř všichni občané vyšli ven a odhrnovali sníh z přilehlých chodníků u svých domů, a tak byla zajištěna téměř okamžitě schůdnost chodníků,“ vysvětluje starosta s tím, že obcím to bude trvat určitě déle. „Nikdy nebudou mít tolik zaměstnanců i techniky, aby nahradily stovky občanů s odhrnovači sněhu.

Navíc by mne zajímalo, jak pánové poslanci budou řešit problém, kdy sníh spadne ze střechy domů jiných vlastníků na pozemek obcí nebo měst, a tím způsobí jeho neschůdnost,“ pokračuje dále Herbert Pavera. Podle jeho slov se to do rozpočtu obcí promítne poměrně velkým zásahem. „Musí se nakoupit nebo pronajmout technika, budou se muset přijmout noví zaměstnanci, nebo najmout u soukromých firem. Náklady u nás se zvýší určitě o několik stovek tisíc korun. Pak obcím nezbude než navýšit například daň z nemovitosti, aby pokryly všechny služby, které má občanovi zajistit,“ dodal Herbert Pavera.

Starosta: Chce to  i zdravý selský rozum

To, že po právní stránce je to naprosto správné, zmínil štěpánkovický starosta Bernard Halfar. „Ovšem ne všude a vždy rozhoduje právo, někdy musíme zapojit i zdravý selský rozum. Někdy bychom se mohli podívat do minulosti, jak věci fungovaly. Majitel nemovitosti považoval za svou čest, že pozemek před jeho nemovitostí je uklizen. Neumím si představit, jak v den, kdy nasněží, budeme shánět přibližně 30 pracovníků na rychlé odklízení,“ podotkl Bernard Halfar.

Vlastník se má chovat jako vlastník

Obec Dolní Životice již dnes řadu chodníků a komunikací v zimě udržuje. „Musíme si uvědomit, že vlastník je za mnohé odpovědný a jako vlastník se má také chovat. To znamená včetně chodníků, psů, komínů a dalších věcí, které ovlivňují ostatní občany. Tedy i obec,“ vysvětluje starosta Jaroslav Vaněk a dodává: „Ten, kdo čistil chodník před svým domem dneska, nepotřeboval žádnou vyhlášku a bude jej čistit dál. Kdo nečistil nikdy, toho také nikdo k ohleduplnosti pro druhé nepřinutí. Nebudeme holt poskytovat úlevy za užívání majetku obce, tedy ani chodníků.“ Nakonec podotkl, že peníze, které vydají na údržbu cest, neproinvestují ve prospěch všech obyvatel.

Rohov je připraven úklid vykonávat

Také Rohovu se údržba chodníků promítne do rozpočtu. „Obyvatelé Hlučínska jsou známí tím, že si úklid před vlastním domem zajišťují bez ohledu na to, zda je to povinnost obce či vlastníka nemovitosti. Myslím si, že úklid budou lidé provádět dál. Nerad bych se pletl, avšak naše obec je každoročně připravena tento úklid vykonávat svými pracovníky na území celého Rohova,“ vysvětluje starosta Daniel Procházka s tím, že problém může nastat při kalamitních stavech v zimním období. „Naši pracovníci jednoduše nebudou stíhat. Přece jen si nemůžeme dovolit zaměstnat deset lidí, kteří budou hotovi za hodinu, takže to ještě bude velmi zajímavé,“ podotkl starosta.

 

Opavané si chodníky před svými domy uklízejí sami

Uklízíte si chodníky před svými domy sami a domníváte se, že je to vaše povinnost? Na to jsme se zeptali několika obyvatel Opavska. Zde jsou jejich odpovědi: Čtyřiačtyřicetiletý Lubomír Dostál z Hradce nad Moravicí chodník před svým domem pravidelně uklízí. Dobrovolně. „I když by se o to asi mělo postarat město, přece jen je to chodník před mým domem a částečně mě to, jak vypadá, i reprezentuje,“ dodává.

Pětadvacetiletá studentka z Opavy bydlí v panelovém domě, kde se každý týden jednotliví obyvatelé bytů v péči o chodník před svým domem střídají. „V zimě, při napadnutí sněhu, nám však pomáhají i Technické služby Opava. Sníh odhrnou a chodníky posypou.“ Co se týče povinnosti, nechala by to tato žena půl na půl. Část město, část majitelé domů.

Ladislava Černá z Opavy se o chodník před svým domem osobně nestará. „To už bych nezvládla. Naštěstí máme domovníka, který se výborně stará nejen o stav našeho chodníku, ale i o celý náš dům,“ pokračovala osmašedesátiletá důchodkyně se slovy, že před svým domem by si měl každý povinně uklízet sám. „Ano, náš chodník si řádně uklízíme,“ tak zareagovala na naše otázky třicetiletá Hana Večerková z Kravař, které záleží na tom, aby její rodina žila v pěkném prostředí.

Dále sdělila, že město Kravaře se péči o chodníky věnuje dostatečně. Zato pětačtyřicetiletá nezaměstnaná žena z Opavy chodník před svým domem neuklízí. „Stará se o to majitel.“