VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úklidové týmy vznikají také na Opavsku

S černými skládkami se potýkají obce a města celého Opavska. Některé spolupracují s webovými stránkami věnujícími se úklidu: www.zmapujto.cz a také www.uklidmecesko.cz. Někde se začaly formovat také dobrovolnické týmy, které se v dubnu pustí do úklidu.

13.2.2016
SDÍLEJ:

V Zálužném dobrovolníci vysbírávali odpadky hlavně z příkop.Foto: archiv Spolku Zálužné

Jednotný termín pro Ukliďme Česko je sice stanoven na 16. dubna, ale dobrovolnické skupiny se na některých místech začaly formovat už nyní.

Jednou z nich je například Zálužné, které je městskou částí Vítkova. V loňském roce se zde sbírat odpadky vydalo celkem osm lidí. „Stálých obyvatel má Zálužné šestačtyřicet. Z tohoto počtu nás bylo šest. Vzhledem k tomu, že se u nás nachází chatařská oblast, připojili se i dva chataři," popisoval místopředseda Spolku Zálužné Petr Zahnaš.

Celá skupina se soustředila především na příkopy podél silnice. „Nepořádku zde bylo skutečně hodně. Ležíme na cestě mezi Opavou a Budišovem nad Budišovkou. Nashromáždili jsme tři vozíky plné odpadků. Je s podivem, co se zde všechno nachází. Jsou to pneumatiky nebo pytle s odpadky. Nechápu, proč to sem lidé vyhazují, kontejnery přitom stojí jenom o kousek dál."

Účast na letošním ročníku Ukliďme Česko by podle Petra Zahnaše mohla být větší. Zapojit by se mohlo až dvacet lidí. „Odhaduju to podle jiné dobrovolnické akce, která se konala na podzim. Vysazovali jsme aleje. Lidé, kteří se zúčastnili, mi slíbili, že přijdou na jaře uklízet. Během zimy sněhu nebylo moc, takže jsme se do příkop už dívali. Situace byla zhruba stejná jako loni," pokračoval.

Dobrovolnická akce Ukliďme Česko navazuje na internetovou stránku www.zmapujto.cz, jejíž autor je Miroslav Kubásek. První verze vznikla v roce 2012. Princip je následující: občan pořídí snímek černé skladky, který zadá do systému. Úkolem serveru je zkontaktovat příslušný úřad, aby zjednal nápravu a nepořádek odstranil.

K únoru 2016 s tímto portálem spolupracovalo více než 1100 subjektů.

Z Opavska je zapojen například Magistrát města Opavy, městské úřady v Hlučíně nebo Vítkově, dále pak zmiňme Dobroslavice anebo Děhylov. „Jde o to, aby byl zkontaktován daný úředník, dostal ověřené podklady a mohl to řešit. Na mapě u dané události je stav, v jakém se černá skládka nachází. Jestli je v řešení, vyřešena a podobně.

Nejlepší je, pokud je daný subjekt u nás registrován. Okamžitě se o problému dozví a může jej například komentovat. Pokud registrace chybí, kontaktujeme třeba příslušnou obec či město skrze e-mail nebo telefon," vysvětloval autor projektu Miroslav Kubásek.

Ten si vzpomíná i na několik závažnějších případů. „Tehdy jsem se prvně neobracel na obec, ale rovnou na inspekci. Jednou se stalo, že oleje z vietnamské restaurace byly vyneseny někam k potoku. Jednalo se o několik desítek láhví. Naštěstí se je podařilo zlikvidovat dříve, než by mohly napáchat nějakou škodu.

Jindy jsme byli upozorněni na to, že nějaký soukromník si na svém pozemku vybagroval jámu a v ní uskladňoval nebezpečné látky," pokračoval.

Popularita stále stoupá

Miroslav Kubásek se také podílel na vzniku kampaně Ukliďme Česko, která postupně získává na popularitě v řadách dobrovolníků. V prvním roce existence jich bylo šest tisíc, ve druhém, tedy v tom loňském, dokonce 30 tisíc.

Nyní se jich očekává ještě více. „Celá akce vznikla díky tomu, že někteří lidé se na zmapujto.cz obraceli s tím, abychom znečištěné prostory odklidili právě my. To samozřejmě není v našich silách. Rozhodli jsme se však, že zkusíme zorganizovat dobrovolnické týmy, které by se úklidu daného místa věnovaly," pokračoval člen organizátorské skupiny Ukliďme Česko Miroslav Kubásek:

„V praxi to funguje jednoduše. Skupina se zaměří například na určitou černou skládku, zkontaktuje majitele pozemku a domluví se, že odpad zlikviduje. Teprve až potom, co jsou strany domluveny, může úklid proběhnout. Registrovaná skupina od nás dostane rukavice, pytle na odpadky a třeba i drobné dárky od našich sponzorů."

Na Opavsku byla zatím (k pátku 12. února) domluvena celkem čtyři místa. Kromě Zálužného se bude uklízet také ve Vítkově, Hlučíně anebo Vřesině u Hlučína.

Do akce Ukliďme Česko se ve velkém plánuje zapojit také Hlučín

Do akce Ukliďme Česko se ve velkém zapojí také Hlučín. Už loni se dobrovolníci zaměřili na všechna místa, kde se v průběhu zimy nakumulovaly odpadky. Na úklidu se podílely různé organizace, které budou uklízet také letos. Oficiální termín je stanoven na 16. dubna, úklid ale začne už o den dříve.

„Akce se v Hlučíně koná ve spolupráci se spolkem Agri Nostra, který bude garantem pro úklid na Rovninách. Jarní smejčení na Malánkách si vezme na starost spolek Malánky, osadní výbor OKD už se připravuje na úklid na svém sídlišti," vysvětlovala tisková mluvčí Hlučína Ivana Gračková, která ještě dodala:

„Další organizace se už hlásí, přidají se též například osadní výbory Darkovičky a Bobrovníky, sportovní kluby, dobrovolní hasiči, příspěvkové organizace města, ale i zaměstnanci Městského úřadu Hlučín. Město zajišťuje pytle na odpad i následný svoz, který mají na starosti hlučínské technické služby.

Minulý rok se v Hlučíně posbíralo na šest tun odpadu, z toho bylo 4,2 tuny směsného komunálního odpadu, půl tuny pneumatik a více než tuna větví a ořezů."

Loni byla na území města zlikvidována i jedna velká černá skládka za garážemi v Okrajové ulici. Její likvidace vyšla na 60 tisíc korun. Byť se objevila i na webu zmapujto.cz, na odboru životního prostředí místního městského úřadu se o ní stačili dozvědět už dříve.

Město jinak s tímto webem aktivně nespolupracuje. Podle starosty Pavla Paschka není třeba. Hlučíňané jsou totiž ukáznění, a pokud se někde začnou hromadit odpadky, upozorní na to městští strážníci.

Autor: Petr Dušek

13.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Voda z vlastní studny - na kolik přijde

Tóny v obrazech opavské výtvarenice Ireny Stanislavové.

Ne-spoutané barvy tónů výtvarnice Ireny Stanislavové

AKTUALIZOVÁNO

Město posvětilo soutěž o investora do Slezského FC. Bude partner z Číny?

Pokud chce fotbalová Opava do ligy, musí mít v zádech silného partnera. Zatím ho nemá, ale co není, může být. Zastupitelé na pondělním zasedání schválili soutěž o nejvhodnější nabídku na odkup akcií společnosti SFC.

Přijde ve středu čas odplaty?

/POZVÁNKA/ Pražští vysokoškoláci odmítli konec sezony. Opavu v pátém čtvrtfinále zničili ve druhé čtvrtině. Celkově vyhráli 70:56. Stále ale mají k dispozici dva mečboly. Přijde ve středu čas odplaty?

Roman Skuhravý: Přeji si, abychom byli v Boleslavi sebevědomí

/POZVÁNKA, ROZHOVOR/ V neděli porazili opavští fotbalisté České Budějovice 2:1. Hlavním tématem je ale středeční semifinále MOL cupu v Mladé Boleslavi. Trenér Slezanů Roman Skuhravý je pozitivně naladěn, svému týmu věří. Moc si přeje, aby do města Škodovek dorazila co nejpočetnější skupina opavských fanoušků. Více už v následujícím rozhovoru.

Týden slezské kuchyně potrvá až do neděle

Během uplynulého pátku neproběhla pouze Opavská vinná stezka, ale začal také už čtvrtý ročník Týdne slezské kuchyně. V celkem osmnácti restauracích našeho okresu si až do neděle 30. dubna budete moci dopřát místní speciality.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies