VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Matematický ústav slaví patnáct let své samostatnosti

Opava - Už je to přesně patnáct let, co matematický ústav Slezské univerzity v Opavě dostal svou samostatnost. Prvního ledna roku 1999 totiž začalo platit rozhodnutí rektora z 8. prosince předešlého roku a Matematický ústav se vyčlenil z Filozoficko-přírodovědecké fakulty.

19.1.2014 1
SDÍLEJ:

Jaroslav Smítal (vlevo) přijímá na Akademickém dni Slezské univerzity v Opavě 2. května 1995 gratulaci rektora Martina Černohorského ke jmenování prorektorem.Foto: archiv SLU

Není žádným tajemstvím, že matematika patřila k jedním z prvních oborů na celé univerzitě. Do čela ústavu byl dosazen Jaroslav Smítal, jenž od roku 1995 vykonával funkci prorektora pro vědu, výzkum a zahraniční styky.

„Poprvé jsem se o nové Slezské univerzitě dověděl v květnu 1992 a krátce nato přišlo pozvání k návštěvě Opavy. V té době jsem byl už pevně rozhodnut opustit Univerzitu Komenského v Bratislavě a váhal jsem mezi nabídkou Univerzity Karlovy a University of Massachusetts. Protože jsem rektora Martina Černohorského osobně neznal, nemohl jsem ani tušit, jak zásadní význam bude pro mě červnová návštěva Opavy mít.

Prakticky z jednoho dne na druhý mi tu byl k mému údivu nabídnut byt, a když jsem si též po konzultacích s významnými osobnostmi, třeba s Rudolfem Zahradníkem z Akademie věd, ověřil, že Slezská univerzita přivítá a umožní budování nového a skutečně kvalitního matematického pracoviště, padla má volba nakonec na Opavu," vzpomíná na začátky Jaroslav Smítal.

Dále dodává, že když v roce 1992 nastoupil na částečný úvazek, byl mezi matematiky jediným profesorem Demeter Krupka.

„Před koncem roku 1992 si z dnešních kolegů pamatuji ještě na Vladimíra Averbucha, Michala Marvana a Vladimíra Sedláře. K již jmenovaným dále patřil i Jaromír Sýkora, který nás nedlouho po odchodu do důchodu k velkému zármutku koncem loňského roku opustil," dodává Jaroslav Smítal.

Na konci roku 1992 pak Jaroslav Smítal nastupuje na plný úvazek. Krátce na to se po Demeterovi Krupkovi stává Jaroslav Smítal vedoucím ústavu a v roce 1995 je zvolen do Učené společnosti České republiky. Od roku 1998 se stává Demeter Krupka samotným rektorem.

„Demeterovi Krupkovi jsem vděčný, že přes poměrně silnou opozici prosadil zřízení Matematického ústavu jako samostatné univerzitní součásti. Z argumentů PRO bych s odstupem let jmenoval dva základní vysoké procento finančních prostředků na vědu, které naše pracoviště Slezské univerzitě přináší, a skutečnost, že se při případné kategorizaci univerzit může vykázat pracovištěm, které do nejvyšší kategorie patří," uzavírá jeho ředitel Jaroslav Smítal.

Autor: Klára Jarošová

19.1.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Pátek bude na Horním náměstí ve znamení sportu

Slezská univerzita. Ilustrační foto.

Workshop o běhu času

Hana Gráfová: Roste zájem o maturitní přípravné kurzy

/ROZHOVOR/ Celé roky učí cizí jazyky. Umí perfektně německy i rusky. Mimo jiné pak realizuje projekty se zahraničními studenty. Řeč je o manažerce vzdělávání Jazykového a vzdělávacího centra Faktum v Opavě Haně Gráfové.

V Opavě točili film o metanolové aféře

Hlavní roli hraje Lukáš Vaculík. Kompars dělali zdravotně postižení a zdravotně znevýhodnění zaměstnanci opavské firmy Fros.

Představujeme prvňáky ZŠ Mařádkova

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Opavsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu v Opavském a Hlučínském Deníku a na našem webu.

AKTUALIZOVÁNO

Zborcená zeď u Hrabyně: nikdo neví, co se stalo

Řidiči musí jezdit kolem Hrabyně po hlavním tahu mezi Ostravou a Opavou zúženou vozovkou. V pondělí se tu zřítila podpěrná zeď a stále není jasné, proč se tak stalo. To teď vlastně netuší nikdo.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení