VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Univerzitní areál se změní. Vyroste zde nová knihovna

Opava - Na sto šedesát tisíc svazků knih má najít své nové místo v plánované vestavbě dvorního traktu budovy Slezské univerzity na Bezručově náměstí 14.

25.12.2010
SDÍLEJ:

Podélný řez dostavby univerzitní knihovny v areálu na Bezručově náměstí 14 podle architektonické studie ostravské společnosti OSA projekt.Foto: archiv Slezské univerzity

Přístavba knihovny, která vyroste v areálu dnešního dvora budovy postavené v letech 1906 – 07 jako Zemské finanční ředitelství, bude sice tou nejviditelnější částí akce, ale rozhodně ne jedinou. V plánu je totiž komplexní rekonstrukce celého areálu, včetně stávající budovy, kde má najít své sídlo fakulta veřejných politik a učební prostory pro jejích cca 1 650 posluchačů.

„Už když jsme na konci března 2006 budovu získali, byl záměr jejího využití zřejmý,“ říká vedoucí oddělení investičního a správy budov Rektorátu Slezské univerzity Jiří Štefek. „Aby stávající budova vyhovovala výuce, je nutná její rekonstrukce. Dostavba ve dvoře má smazat dluh, pociťovaný k univerzitní knihovně, jejíž vybudování se stalo prioritou,“ specifikuje.

První verze celého záměru rekonstrukce je už z roku 2007. Jenže následující měsíce a roky přinesly dílčí změny, tou nejvýznamnější je asi snížení plánované přístavby o jedno podlaží. 14. dubna tohoto roku pak konečně Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR vydalo příslušnou registraci a letošní podzim byl ve znamení zhotovení projektové dokumentace. Ta by měla být hotova do konce roku.

Zadní pohled na rekonstruovanou budovu.

„Nosný trakt a systém chodeb stávající budovy změn nedozná, dojde ale na nové rozdělení prostoru pracoven a poslucháren podle požadavků jednotlivých ústavů fakulty a mnohem více bude využit suterén a zatím ladem ležící podkroví. V suterénu se počítá s univerzitním archivem i příručním archivem fakulty, edičním střediskem, počítačovou učebnou a specializovaným pracovištěm pro specifickou výuku oborů všeobecná sestra a sociální patologie a prevence, v podkroví najde své umístění útvar tajemníka,“ vypočítává plány Jiří Štefek.

Budova na Bezručově náměstí je ale v ochranném pásmu městské památkové zóny. To si samozřejmě vyžaduje určitou obezřetnost. „Její rekonstrukce a dostavba z tohoto titulu vyžaduje součinnost s odborem hlavního architekta magistrátu města a pracovníky památkové péče. Zajišťuje ji projektant, protože stanoviska hlavního architekta i památkářů budou pro vydání územního rozhodnutí důležitá,“ uvědomuje si Štefek.

Podle původního záměru mělo být hotovo na konci roku 2012. Jenže už teď na univerzitě vědí, že to tak jednoduché nebude. „Z důvodu souběhu realizace stavebních prací při zachování výuky budeme ministerstvo žádat o prodloužení termínu v délce do 15 měsíců. Předpoklad ukončení akce se tedy reálně pohybuje v jarním termínu roku 2014,“ prognózuje Štefek.

Autor: Martin Kůs

25.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Petr Zapalač
AKTUALIZOVÁNO
50

Petr Zapalač: Chtěl jsem už první střelu proměnit v gól

AKTUALIZOVÁNO

II. liga: Opava - Táborsko 2:1

FOTOGALERIE,VIDEO/ Favorit z Opavy urval cenné vítězství nad Táborskem.  Slezany vysvobodil deset minut před koncem kapitán Žídek a jeho tým se minimálně do středečního večera vrátil do čela soutěže. 

Tak už jsme na světě

Vážení čtenáři, prostřednictvím našeho Deníku se opět můžete podívat na miminka narozená v opavské porodnici. Tentokrát přivítáme pět holčiček a jedenáct chlapečků.

Do Kateřinek se po roce vrací prestižní Velká cena Opavy

/POZVÁNKA/ Do areálu Jezdeckého klubu Opava-Kateřinky se budou tuto středu sjíždět závodníci se svými koňmi na čtyřdenní parkurový maraton. 

Doma jsem dlouho nebyl, přiznal elitní tyčkař Balner, odchovanec Sokola Opava

/ROZHOVOR/ Odchovanec opavského Sokola a elitní český tyčkař Michal Balner říká: "Když to půjde, budu skákat dále."

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení