VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Univerzitní sbor se vrátil z Barcelony pozlacený

Opava, Barcelona – Šestadvacet hodin autobusem. Tak dlouho trvala cesta Komorního pěveckého sboru Slezské univerzity v Opavě za zlatou medailí.

9.10.2011
SDÍLEJ:

Komorní pěvecký sbor Slezské univerzity při svém vystoupení v barcelonském kostele Santa Maria del Pi.Foto: archiv sboru

Sbor Slezské univerzity získal na XIII. mezinárodním sborovém festivalu lidových písní Evropa a její písně ve španělské Barceloně zlatou medaili. V silné mezinárodní konkurenci a před mezinárodní porotou, ve které byli zástupci Německa, Itálie, Estonska nebo třeba Katalánska.

„Když jsem slyšela ostatní sbory, zejména jejich techniku hlasů, měla jsem obavy, jestli vůbec máme zpívat. Konkurence to byla veliká. Ale my nabídli porotě něco úplně jiného než ostatní, a tím jsme bodovali,“ říká sbormistryně Vladimíra Vašinková. Slezané totiž ukázali při svém vystoupení nadšení, radost z toho, co dělají, pohupovali se v kolenou a přesto, že zpívali až po desáté večer, všechny probudili.

„Už notně unavená porota najednou pookřála, a když jsme odcházeli, provázely nás palce nahoru. Prostě jsme ukázali, že hudba je veselá a to zabralo,“ vzpomíná sbormistryně. Při vyhlašování se pak dozvěděla, že na porotu také velmi příjemně působil týmový duch spolupráce sboru a kontakt mezi sbormistryní a sborem. Ten prý u jiných sborů chyběl.

Podmínky soutěže, která se konala v prostorách kostela Santa Maria del Pi v barcelonské Gotické čtvrti, byly zdánlivě jednoduché – přednést dvacetiminutový blok lidových a národních písní toho kterého státu a do toho zakomponovat jednu evropskou lidovku.

Opavané zazpívali šest skladeb – čtyři české, jednu slovenskou a jednu irskou píseň. Právě v ní se blýskl sólista Martin Blasche.

První místo bylo velkým úspěchem

Pro opavský sbor je prvenství z Barcelony zatím nejvyšší dosažený úspěch ve dvacetileté historii sboru. Loni sice přivezl z polského Rybniku stříbro, ale barcelonské zlato má pro ně daleko výraznější hodnotu. „Nejen proto, že je za první místo, což nikdo z nás ani ve snu nečekal, ale hlavně proto, že nám otevřelo dveře do další etapy naší činnosti. Dostali jsme pozvání na další festival ve Španělsku, pozvali nás na český prestižní festival Prag Cantate,“ vypočítává za celý sbor Vladimíra Vašinková.

A navíc v roce, kdy jak sbor, tak Slezská univerzita slaví své dvacetiny. „Rády bych za všechny sboristy poděkovala Slezské univerzitě za podporu, kterou nám dává. Bez ní bychom do Barcelony nikdy nejeli a ani další naše aktivity by nebyly myslitelné,“ říká sbormistryně. Komorní pěvecký sbor Slezské univerzity v Opavě má před sebou řadu cílů. Například rád by se někdy zúčastnil prestižních evropských soutěží ve Francii nebo italském Římě.

Sbor nezapomíná ani na domácí fanoušky

Své domácí posluchače nechce nechat bez svého zpěvu. „Slezské divadlo nás přizvalo ke spolupráci při nastudování Lizstova oratoria Kristus na hoře Olivetské. Bude mít několik koncertů, ten největší je plánovaný na 6. listopadu v kostele sv. Václava v Opavě,“ naznačuje Vladimíra Vašinková.

Iniciátorem Komorního pěveckého sboru Slezské univerzity v Opavě se prakticky společně se založením univerzity stal Artur Sommer. Ten se obrátil na pedagoga Základní umělecké školy Václava Kálika v Opavě Petra Škarohlída, který se záhy stal prvním sbormistrem. Když ale v roce 2008 musel ze zdravotních důvodů své aktivity u sboru ukončit, převzala jeho místo bývalá žákyně a dnes studentka sbormistrovství Vladimíra Vašinková.

Současný repertoár sboru, který čítá 25 až 30 zpěvaček a zpěváků, tvoří české i zahraniční písně od středověku po současnost. Sbor má na svém kontě dvě CD, první vydal v roce 2006, druhé pak loni.

Autor: Martin Kůs

9.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tyčkařská exhibice na Dolním náměstí v Opavě.
46

Další ročník tyčkařské exhibice zaplnil Dolní náměstí v Opavě

Parkování pomocí SMS například zavedly velká nákupní centra v Praze či v Brně už na přelomu let 2010 a 2011. Například v Olomouci lze platit parkovné pomocí SMS od letošního července.

SMS parkovné v Opavě se může zpožďovat

Dočká se hřiště s umělým povrchem rekonstrukce?

Kylešovice - Zastupitelé města se v období letních prázdnin výjimečně sešli na svém zasedání, na kterém se shodli, že budou stejně jako v minulém roce žádat o dotaci  z programu vyhlášeného Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.

Bolatice ožijí oslavami dožínek

/POZVÁNKA/ Tradiční oslavy dožínek jsou v Bolaticích na programu zítra. Zahájí je průvod, který vyjde od hasičárny směrem ke kostelu ve 13.45.

Blondýna dál okrádá opavské restaurace, trest jí asi nehrozí

Arogantní a značně pod vlivem. Taková je podle všeho žena, která odmítá v restauracích platit

Fanoušky odveze na festival kyvadlovka z Opavy

Další zastávka festivalu Moravské hrady.cz bude v Hradci nad Moravicí. Na prostranství pod zámkem u hotelu Belaria už dnes vyroste stanové městečko, VIP kemp a také dvě pódia, na kterých se během pátku a soboty 19. srpna vystřídá celá řada jak českých, tak i slovenských interpretů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení