VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úředníci se učili utíkat před ohněm

Opava /FOTOGALERIE, DOPLNĚNO/ - Jako vždy vysmátý náměstek primátora Daniel Žídek (ČSSD), jablko chroupající dramaturg kulturních akcí města Petr Rotrekl či naoko prchající tisková mluvčí magistrátu Lada Dobrovolná. To jsou jen někteří z aktérů scény, která se odehrávala v úterý po osmé hodině ranní před opavskou radnicí.

6.12.2011
SDÍLEJ:

Úterní požární cvičení v budově Hlásky.Foto: DENÍK / Tomáš Pustka

Krátce poté, kdy začal z útrob budovy znít táhlý zvuk alarmu, pomalu se šinuli v řadě ven první úředníci. Podle pobavených úsměvů na tvářích a bezstarostných dialogů se dalo snadno usoudit, že o plánované akci věděli již dlouho dopředu.

Všichni, nakonec tedy asi padesát lidí, pak zamířili neomylně do míst, kde se během dne prodává punč. To už se ale ozývaly blížící se houkačky, oznamující, že zanedlouho dorazí hlavní hrdinové příštích okamžiků – hasiči. Za pár minut se už objevilo na místě servisní vozidlo a tři hasičská auta, z nichž jedno, na kterém byl umístěn vysunovací žebřík, předjelo až před hlavní vchod Hlásky. Ostatní zůstala stát kousek stranou.

Začalo rojení. Záchranáři vybalili některé své propriety a část z nich zmizela uvnitř radnice. Jeden z hasičů se vyhoupl do koše na žebříku a nechal se vynést do mnohametrové výšky, kde pak kontroloval okno po okně. Celé divadlo začínalo zajímat čím dál více obyvatel, kteří se zastavovali a nechápavě hleděli, co se to u všech všudy děje. S pobavením a zájmem sledovala dění také většina nedaleko lelkujících úředníků.

„Co je, tam hoří?“ ptal se zhruba padesátiletý, konzervativně vyhlížející pán, který nás míjel. Odpověděli jsme mu, že jde pouze o cvičný poplach. Poté muž mávl rezignovaně rukou a ledabyle poznamenal: „Škoda.“ Následně se obrátil a odešel pryč.

Počty přihlížejících zvědavců pak začaly řídnout úměrně tomu, jak se šířila informace, že na Hlásce vlastně ve skutečnosti žádný požár nezuří. Zhruba za půl hodiny bylo ale stejně hotovo, záchranáři začali balit a úředníci se vraceli do kanceláří.

Závěry zástupců magistrátu, odpovědných za celou akci, i hasičů byly vesměs pozitivní. Zasahující požárníci měli jen několik málo postřehů a jednalo se o drobnosti. Mezi nimi byla například doba, po kterou zněl výstražný signál. Ta byla vskutku velice krátká. Dalším menším zádrhelem byly druhé vstupní dveře v přízemí magistrátu. Do třetice šlo o mírně nepodařené ohlášení poplachu hasičům, když volající pouze oznámil požár na Hlásce bez dalších podrobností.

Podle tiskové mluvčí Lady Dobrovolné cvičný poplach všichni přežili a cvičení se zdařilo. Před 14 dny se uskutečnil podobný fingovaný požár a cvičení v areálu magistrátu v Krnovské ulici a rovněž zde vše údajně proběhlo bez větších problémů. Podle organizátorů prý pomáhali starší úředníci těm mladším a žádné závažné nedostatky nebyly zjištěny.

Na další podobnou scénku si budou muset Opavané počkat další rok. Úředníci pro změnu mohou dále doufat, že podobné manévry budou zažívat jen cvičně. Těžko ale soudit, zda by celou evakuaci brali se stejným nadhledem a ukázněností, kdyby skutečně hořelo. V budově Hlásky je totiž pouze jeden únikový východ, a to schodiště. „Výtah se nesmí použít,“ uvedl vedoucí oddělení krizového řízení magistrátu Roman Otipka.

Autor: Tomáš Pustka

6.12.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Opavsko: medu je málo, někde zdraží

Roman Skuhravý

Opava chce potvrdit výhru z Ústí

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Opavské chytré zastávky už jsou ve zkušebním provozu

Celkem na čtyřech zastávkách městské hromadné dopravy v Opavě byly během uplynulých dní nainstalovány takzvané inteligentní zastávky.

Převrácený náklaďák zablokoval silnici ze Skřipova do Staré Vsi

Dvě jednotky hasičů zasahovaly v pátek 18. srpna 2017 u dopravní nehody nákladního automobilu u Skřipova na Opavsku. Vůz se převrátil na bok a zablokoval celou komunikaci.  

Letní měsíce zastavily pokles nezaměstnanosti v okrese

Pokles nezaměstnanosti se na Opavsku zastavil a počet uchazečů o práci velmi mírně stoupl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení