VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ústav historických věd pořádá přednášky pro zájemce o dějiny

Opava - Ústav historických věd FPF Slezské univerzity zahájil další sérii celoročního Cyklu přednášek hostů a přátel Ústavu historických věd určeného nejen k obohacení výuky historie na opavské univerzitě, ale také zájemcům z řad veřejnosti.

20.4.2009
SDÍLEJ:

Slezská univerzita. Ilustrační foto.Foto: Archiv Deníku

Na cyklus jsou zváni přední historikové působící na vysokých školách, pracovištích Akademie vědČRi archiváři.

Již pozítří, ve středu 22. dubna ve 14 hodin, se v prostorách Domu umění uskuteční další přednáška z tohoto cyklu, tentokrát věnovaná barokní nástěnné malbě v českých zemích. Ústav historických věd ji pořádá ve spolupráci s Opavskou kulturní organizací OKO.

Milovníkům historie se představí Martin Mádl, pracovník pražského Ústavu dějin umění AV ČR. Mádl patří k největším znalcům barokního nástěnného malířství a svou odborně laděnou přednášku doprovodí řadou obrazových příkladů. Název přednášky Quadratura: recepce a adaptace v Čechách může odradit svou učeností, jde však o obsahovou stránku uměleckých děl, která jsou obecně i laickým publikem chápána jako velice srozumitelná a výrazově přitažlivá.

Vedoucí Ústavu historických věd Jiří Knapík uvedl, že 11. května na Slezské univerzitě vystoupí ještě Jiří Kocian, badatel Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR, který bude hovořit o proměnách Československé strany socialistické po únoru 1948. Zájemce o starší dějiny může 15. května oslovit přednáška Martina Nodla (Centrum medievistických studií při AV ČR) o formování univerzit v pozdně středověké Evropě.

„Jarní program Ústavu přitom ještě není vyčerpán,“ prozradil Jiří Knapík, a pokračoval: „neboť na spadnutí je i vydání nového čísla časopisu Acta historica s ústředním tématem Ideje, iluze a realita v dějinách a přinese příspěvky z kulturní historie, dějin národnostních vztahů, dějin měst.“

Zájemci o opavskou historii se přitom již mohou těšit na podzim. „Ústav historických věd ve spolupráci s Maticí slezskou uspořádá již sedmý ročník konference k dějinám města,“ dodal Knapík.

20.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tereza Novotná se narodila 18. června, vážila 2,65 kilogramů a měřila 48 centimetrů. Rodiče Jana a Roman z Opavy jí do života přejí zdraví a aby se jí splnilo vše, co si bude přát. Na Terezku už doma čeká brácha Kuba.
5

Právě jsme se narodili

Matice opavská (slezská) zakoupila v roce 1880 na Rybím trhu v Opavě dům, ve kterém má své sídlo i v současné době.

Matice slezská vznikla před 140 lety

Lidé z Opavska svá rodiště neopouštějí

Své obci jsou obyvatelé Opavska věrni více než v ostatních koutech republiky. Větší podíl rodáků žije pouze v okrese Hodonín. Vyplývá to z výsledků posledního Sčítání lidu, domů a bytů.

Historie dvou opavských nádraží je velmi pestrá

/HISTORIE/ Obě vznikla v 19. století. Nádraží Opava-východ se na rozdíl od Opavy-západ pyšní původní honosnou výzdobou vestibulu.

Odborníci ze Slezské univerzity doučují znevýhodněné děti

Bojovat proti školní neúspěšnosti sociálně znevýhodněných žáků se od loňského podzimu snaží odborníci ze Slezské univerzity. Prostřednictvím doučování, kroužků a dalších aktivit pomáhají žákům sedmi základních škol v Opavě.

Letní brigády: hodně se jezdí i do zahraničí

Studenti z Opavska a Bruntálska jezdí o prázdninách pracovat do sousedních zemí čím dál tím častěji. Reagují tak na omezenou pracovní nabídku v regionu a na její nízké finanční ohodnocení.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies