VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nového primátora dostala tréma

Opava /FOTOGALERIE, DOPLNĚNO/ – Vcelku rychlá volba primátora, náměstků, rady ale také teatrální vystoupení Petra Dybowicze, oděného v teplácích a následné zazmatkováni nového primátora Martina Vítečka při hlasování. Tak by se v krátkosti dalo shrnout pondělní ustavující zasedání městského zastupitelstva.

10.11.2014 11 AKTUALIZOVÁNO 11.11.2014
SDÍLEJ:

Pondělní ustavující zasedání městského zastupitelstva. Občané města Opavy tak měli poprvé možnost vidět v akci ty, které si zvolili.Foto: DENÍK / Petr Dušek

Občané města Opavy tak měli poprvé možnost vidět v akci ty, které si zvolili.

Pondělní zastupitelstvo započal končící primátor Zdeněk Jirásek a hned v úvodu na popud Miroslava Koláře (hnutí ANO 2011) došlo ke změně volby primátora, náměstků a rady z tajné na veřejnou. Následující program měl spád, tedy až na maličkosti.

Vladimír Javorský (KSČM) navrhl společně s Pavlou Brady (Zelená pro Opavu) a Hanou Brňákovou (Opavané, Nezávislí, Občané, Piráti) snížení počtu radních z jedenácti na devět, a to z důvodů snížení finančních nákladů.

„Snížení počtu radních poníží finanční náklady, dobře víme, že rozpočet se bude muset škrtat," vysvětlila Hana Brňáková. Jejich návrh neprošel, stejně tak jako snížení počtu náměstků ze tří na dva.

To zvedlo ze židle v řadách veřejnosti bývalého zastupitele Petra Dybowicze, který se ještě před hlasováním prodral k mikrofonu v teplácích. „Jedenácti místy v radě a třemi náměstky si kupujete loajalitu, dopadnete špatně. Osobně zpochybňuji to, že chcete čtyři roky vládnout, už nyní ženete město do záhuby," rozhazoval rukama.

Osm minut před šestnáctou hodinou byl zvolen nový primátor. Podle očekávání se jím stal Martin Víteček (hnutí ANO 2011). A to navzdory protinávrhu Pavly Brady. „Na post primátora navrhuji Simonu Bierhausovou, protože měla nejvíce hlasů a ona by měla být primátorkou," vzala si slovo bývalá první náměstkyně.

Dosavadní ředitelka mateřských škol Simona Bierhausová návrh s díky odmítla. Ne tak nominaci na post náměstkyně, kterou se následně stala. Zbývajícími dvěma náměstky byli zvoleni dle očekávání Dalibor Halátek (Změna pro Opavu) a Josef Stiborský (KDU ČSL).

Martin Víteček převzal od Zdeňka Jiráska primátorský řetěz a chopil se mikrofonu. Po pár minutách se při zdánlivě lehkém zastoupení v době své nepřítomnosti zamotal do vlastních slov. Nakonec s díky přijal návrh Pavly Brady na desetiminutovou přestávku. Přesto se nevyhnul úšklebků ze stran některých svých kolegů ze zastupitelstva i z veřejnosti.

Další rozruch však na sebe nenechal dlouho čekat. Nově zvolený primátor se totiž rozhodl posunout zastupitelstva na devátou hodinu ranní. V praxi řečeno vstup pracující veřejnosti nemožný, což se setkalo s nesouhlasem některých ostatních zastupitelů i veřejnosti.

„Jsme tu pro lidi. Kdo bude chodit v devět hodin ráno na zastupitelstvo?" podivoval se zastupitel Tomáš Čvančara (ČSSD). Přes opětovné hlasování ale návrh prošel.

Složení rady:
Primátor Martin Víteček (ANO 2011)
První náměstkyně Simona Bierhausová (ANO 2011)
Náměstek Dalibor Halátek (Změna pro Opavu)
Náměstek Josef Stiborský (KDU-ČSL)
Radní: René Holuša (SNK Starostové a občané Opavy), Simona Horáková (ANO 2011), Lukáš Kovařík (ANO 2011), Adam Ludvík Kwiek (ANO 2011), Libor Menšík (ANO 2011), Milan Němec (ANO 2011), Marek Veselý (ODS)

Autor: Klára Jarošová, Roman Brhel

10.11.2014 VSTUP DO DISKUSE 11
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Do dvacátého ročníku Selské Hubertovy jízdy v Mikolajicích se letos zapojilo rekordních 108 koní.
67

Hubertova jízda opět lámala rekordy

Deník - Naši prvňáci

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Souhrn fotbalového víkendu

/3 x FOTOGALERIE, VÝSLEDKY, TABULKY/ Přinášíme vám výsledkový servis víkendových fotbalových zápasů na Opavsku a Hlučínsku.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Cyklostezka do Hradce je přetížená, v příštím roce by mohla vzniknout další

Někdy to na ní vypadá spíše jako na dálnici v době dopravní špičky. Řeč je o cyklostezce, která spojuje Opavu s Hradcem nad Moravicí.

Bobři vyvolávají emoce. Mnozí rybáři je vidí neradi

Před lety mnozí vítali návrat bobra do přírody, dnes bývá často trnem v oku zejména rybářům.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení