Nicméně někteří odpověděli ochotně, jiní přes své sekretářky vzkázali, že nemají čas. Redakce dělala, co mohla, aby z těch mlčících odpovědi vytáhla, ale do prázdna vyzvánějící telefony a plané sliby byly až do uzávěrky tohoto vydání neprůstřelné. Tak vám na této straně přinášíme odpovědi těch, kteří si čas našli, nebo se zkrátka vyjádřit nebáli.

Zaměstnanci MSA se o práci prý bát nemusí

Doufáme, že na nás krize až tak moc nedopadne. Tak by se dal shrnout postoj manažerů dolnobenešovské akciové společnosti MSA.

„Pokud se týká naší společnosti, tak vzhledem k šíři sortimentu a prodejním teritoriím po celém světě by případné nepříznivé dopady krize na MSA, a.s., nemusely být až tak výrazné,“ uvedla ředitelka pro lidské zdroje Alena Ohnhäuserová.

Jak podotkla, společnost v současnosti zaměstnává 613 pracovníků, což je podle jejích slov v porovnání se stavem před deseti lety zhruba a padesát procent méně.

„Ovšem nutno poznamenat, že úbytek pracovníků připadá především na účet restrukturalizace společnosti, která v minulosti proběhla,“ upřesnila Alena Ohnhäuserová. Lidé pracující v MSA, a. s., se podle jejího vyjádření o zaměstnání bát nemusí. O propouštění zaměstnanců společnost v současné době neuvažuje.

A jak vidí v MSA tento druh podnikání do budoucna? „Naše produkty, tedy průmyslové armatury, dodáváme do projektů v oblasti plynárenství, petrochemie, jaderné energetiky a jiných po celém světě. Snažíme se rozšiřovat výrobkový sortiment a budoucnost nevnímáme jako hrozbu, ale naopak jako výzvu,“ dodala na závěr.

(mn)

Společnosti Opavia a Ivax jsou optimisty

Optimistická vyjádření přišla z dalších dvou významných firem na Opavsku: Opavia-Lu a Ivax Pharmaceuticals. Podle tiskové mluvčí firmy Opavia-Lu, a. s., Kláry Hálové na tuto firmu finanční krize nedopadne.

„Opavia vyrábí sušenky a oplatky především pro české spotřebitele, a vzhledem k jejich kvalitě a oblibě předpokládáme, že se nás krize, která probíhá v USA a v západní Evropě na finančních trzích, nedotkne,“ sdělila Klára Hálová.

Na otázku, zda budou výhledově propouštět své zaměstnance, odpověděla: „V posledních měsících jsme rozšířili v opavském závodě výrobní linky, v současné době o propouštění zaměstnanců neuvažujeme.“ S rozšířením závodu je na tom podobně také firma Ivax Pharmaceuticals, s. r. o.

„Čeká nás první etapa výstavby pro čtyři miliardy tablet a tvrdých želatinových tobolek. Nová výstavba je pro nás důležitá,“ informovala tisková mluvčí firmy Ivax Pharmaceuticals, s. r. o., Karin Martínková.

„Jestli celosvětová krize ohrozila novou výstavbu? Ne, pokračujeme ve stavbě podle plánu, nic se nezměnilo,“ řekla se slovy, že v rámci fungování nového závodu budou potřebovat přes tři sta nových zaměstnanců. „Číslo kolísá podle toho, jak se upřesňují plány a odbytiště,“ dodala Martínková.

(luc)

Nemáme v plánu propouštět, uvádí za Model Obaly Walo Hinterberger

Dotkne se světová ekonomická krize akciové společnosti Model Obaly? A pokud ano, do jaké míry? Předseda představenstva této firmy, Švýcar Walo Hinterberger, je v této souvislosti podle svých slov optimistou.

I když vaše firma nepodniká v automobilovém průmyslu jako například Brano, které je nyní krizí z firem na Opavsku nejvíce postiženo, nemůže její důsledky pocítit i společnost Model Obaly?

„Ano, zatím to cítíme u dodávek pro potravinářský průmysl. Tam máme pokles prodeje. My naštěstí ale nemáme jen pár velkých zákazníků, máme jich tisíce, a jenom padesát procent našich výrobků je určeno pro potravinářský průmysl, padesát procent pro jiná odvětví. Například výroba obalů pro dětské stavebnice Lego roste. Tento rok je pro tohoto výrobce skvělý. Rizika jsou tudíž menší, ale všechno záleží na tom, jak bude krize hluboká.“

A jaký bude podle vás rok příští?

„Když vše zkrachuje, nebo bude recese, tak to samozřejmě pocítíme i my, protože se to týká našich zákazníků i všech ostatních firem. Jsem optimista, a proto počítám s tím, že budeme prodávat zhruba stejně jako tento rok, protože společnost Model Obaly má dobrý základ. Hodně jsme investovali a pracujeme skutečně na špičkové technologické úrovni. Máme dobré předpoklady k tomu, aby nás případná krize tolik netrápila.“

Nemáte v plánu propouštět zaměstnance?

„Tady v Opavě zaměstnáváme sedm set lidí a propouštění zatím nechystáme. Redukujeme však přesčasy, snižujeme počet brigádníků, nebudeme nahrazovat zaměstnance, kteří například odcházejí do důchodu.“

Jaký je váš názor na důsledky krize pro české firmy?

„Hodně českých firem exportuje, a právě ty budou mít největší potíže. Ale stále si myslím, že v Česku nedojde k poklesu ekonomiky, ale jenom k poklesu jejího růstu - a to je pořád růst. Situace se může měnit den ode dne. Ale každá krize někdy skončí. Jsem přesvědčen, že svět zvládne i tuto.“

(azu)

„České firmy nejsou neschopné,“ říká šéf Brano Group, a. s., Pavel Juříček

Je pravda, že se vaše firma chystá v důsledku krize propouštět?

„Ano, propouštíme jako všechny firmy v automobilovém průmyslu. Na Opavsku se to týká stovky lidí.“

O jaké profese se jedná?

„Jde především o montážní a strojírenské dělníky.“

Jakou budoucnost má vaše firma před sebou?

„Budoucnost? To záleží na vládě. My exportujeme z 85 procent a ty nesmysly, které se tady dějí, nás poškozují. Desetitisíce lidí se propouští na Liberecku, Plzeňsku a jinde. Vláda to tady vede tak, že pokud to půjde dál, tak to tady všechno skončí. Nás to pak může tlačit k takovým řešením, jako odstěhovat se například na Slovensko, kde je euro. Vždyť jediná země, kde euro není, je Česko a Maďarsko. Ale to vše, co se děje, není neschopnost českých firem.“

(azu)