Jako řadový zastupitel zde sedí i primátor Zbyněk Stanjura. Je osmatřicátý den od komunálních voleb, úterý 23. listopadu 2010. Krátce po deváté hodině - s mírným zpožděním - začíná ustavující zasedání zastupitelstva statutárního města Opavy. Je výjimečné. Ve vedení města se důkladně vystřídají stráže.

Šatna v přízemí Sněmovního sálu minoritského kláštera je plná kabátů. „Přišlo strašně moc lidí,“ komentuje to šatnář.

Za stolem prázdno

Zadní část sálu patří veřejnosti, mezi niž se infiltrovali úředníci a další zaměstnanci magistrátu. Po stranách novináři, fotografové, lidé z televizního štábu, kteří o sebe v průběhu jednání zakopávají a pletou se pod nohama nejen sami sobě, ale i zastupitelům přicházejícím k mikrofonu.

Za předsednickým stolem je tentokrát nezvykle prázdno. Jen dva muži: dosluhující sociálnědemokratický náměstek Jaroslav Horák, který jednání řídí, vedle něho Tomáš Elis. To je mimochodem jediný muž, který na své židli po celou dobu jednání zůstává. Je tajemník a jeho místo mu zde podle zákona náleží.

S trochou nadsázky lze říci, že v době, kdy ve vedení Hlásky nezůstal kámen na kameni, zůstává jako jediný pevný bod.

Škádlení pro náměstky

Z pětačtyřiceti zastupitelů je přítomno čtyřiačtyřicet. Jeden po druhém přicházejí k mikrofonu a říkají to kouzelné slovíčko: Slibuji. Někdo hlasitě a sebejistě, někdo ostýchavě, jedné nové zastupitelce selže hlas a musí znovu. Jednání se rozbíhá. Zastupitelé schvalují, že rada bude mít jedenáct členů a primátor místo dosavadních dvou tři náměstky.

Ještě před tím však k mikrofonu přistupuje zastupitel Miroslav Krajíček (ODS). Jaroslav Horák za předsednickým stolem si ho splete s lidovcem Ivanem Drábkem, což vyvolá v sále veselí. Nicméně ta záměna není úplně od věci, oba zastupitelé jsou fyzicky podobné typy.

„Proč máme tři náměstky, když předtím město fungovalo při dvou?“ ptá se Krajíček a argumentuje mzdovými náklady. Kdo mu odpoví? Horák hledá očima. V první řadě sedí Pavla Brady, jejíž sdružení SOS za Opavu vyhrálo volby. Když už to vypadá, že to bude ona, zvedne se vysokoškolský profesor, děkan a kandidát na primátora Zdeněk Jirásek: „V historii už tři náměstci byli. Je to součást koaliční dohody a vzhledem k úkolům, které nás čekají, jsou tři náměstci potřeba.“

K vzájemnému „škádlení“ se přidává komunista Lubomír Fišer, který rovněž navrhuje náměstky dva. Jeho návrh ale zastupitelé nepřijali a Opava zůstává u tří náměstků.

Muž, který „za vše může“

Nastává zlatý hřeb programu: volba primátora. Komunisté jsou aktivní. K mikrofonu přichází další z nich, Vladimír Javorský, a navrhuje, aby se primátorkou stala vítězka voleb Pavla Brady. Už jen při vyslovení jejího jména sál vzadu tleská. Druhým nominovaným je sociální demokrat Zdeněk Jirásek.

Zatímco Brady v duchu koaliční dohody mezi SOS a ČSSD svou nominaci odmítá, Jirásek s tou svou souhlasí. Vše běží podle plánu. Zastupitelé pak v tajné volbě volí na chodbě primátora. Sál se vyprázdnil. Tedy až na zastupitele za ODS, kteří zůstávají a vtipkují nad záměnou Krajíčka a Drábka.

Zatímco se zastupitelé hloučkují, jeden z nich, sociální demokrat Radim Křupala, sedí mimo centrum zájmu a budí dojem outsidera. Přitom je to muž, který za „vše může“. Byl to totiž právě on, který těsně po volbách smetl ze stolu rodící se trojkoalici ČSSD, ODS a KDU-ČSL, když jí odmítl dát navzdory kritice ze strany svých kolegů hlas. Tak své spolustraníky přinutil vstoupit v jednání o koalici s SOS.

„Necítím se nijak osamocen,“ odpověděl na otázku redakce, zda má pocit, že by ho ostatní ignorovali.

Nový primátor v 10.36 hodin

Je 10.36 hodin, když je vyhlašován nový primátor Opavy. Stává se jím Zdeněk Jirásek, hlasovalo pro něho 29 zastupitelů. Při jeho volbě bylo vydáno 44 hlasovacích lístků, platných či neplatných bylo odevzdáno 35, neodevzdaných zůstalo 9. Devět je rovněž zastupitelů za ODS.

Nový primátor usedá za předsednický stůl a ujímá se slova. Je vidět, že mu vystupování před publikem nečiní žádné potíže.

V radě má převahu SOS

Je to tak a je to důležité. V jedenáctičlenné radě zasedne sedm členů SOS pro Opavu a čtyři sociální demokraté. SOS, vítěz voleb, má převahu. Úlitba za primátorské křeslo, které si ve tvrdých jednáních vymohli sociální demokraté.

Náměstci jsou tři: za SOS Pavla Brady a Dalibor Halátek, za sociální demokraty Daniel Žídek. Za předsednickým stolem je rázem plno. Jen pro zajímavost: čísla týkající se počtu hlasovacích lístků při volbě náměstků jsou úplně stejná jako při volbě primátora.

Zastupitelé pak zvolí dalších sedm radních: Zde jsou jejich jména: Pavel Vágner (ČSSD), David Horák (ČSSD), Petr Baránek (SOS), Hana Brňáková (SOS), Gabriela Mathiasová (SOS), Pavel Stehlík (SOS) a Marek Vinárek (SOS). Statutární město Opava má nové vedení.