VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Hrabyni si připomenou Karla Engliše

Hrabyně - Letos si připomínáme 130. výročí narození patrně nejvýznamnějšího českého národohospodáře prvorepublikového Československa profesora Karla Engliše.

17.8.2010
SDÍLEJ:

Karel EnglišFoto: archiv Masarykovy univerzity Brno

Protože na svého rodáka v Hrabyni nezapomínají, připravila obec dnes od 11 hodiny ve spolupráci s Ekonomickou fakultou Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava a rodinou Karla Engliše slavnostní setkání.

Součástí vzpomínkového aktu bude také vernisáž výstavy „Karel Engliš - život a dílo“, která byla připravena ve spolupráci se Slezským zemským muzeem a rodinou Karla Engliše ve výstavních prostorách Památníku II. světové války v Hrabyni.

Program setkání je následující: V 11 hodin se uskuteční uvítání hostů u pomníku Karla Engliše, následně zazní báseň Petra Bezruče Hrabyň a lidová píseň v podání pěveckého sboru Chorus Ostrava.

Ve čtvrt na dvanáct bude přednesena historická vzpomínka na Karla Engliše a následovat budou projevy hostů a kladení věnců. Deset minut před polednem začne mše svatá v kostele Nanebevzetí Panny Marie, kterou bude sloužit Mons. František Václav Lobkowicz.

Další program se přenese k hrobu Karla Engliše, kde ve 12.45 budou položeny květiny a provedena společná modlitba. V 15 hodin pak bude vernisáží otevřena již zmiňovaná výstava „Karel Engliš - život a dílo“ v prostorách památníku II. světové války.

Karel Engliš

se narodil 7. srpna 1880 v Hrabyni v rodině místního řezníka. Po absolvování základní školy nakonec jeho otec podlehl takům a svého syna nechal studovat opavské gymnázium. Rodina však mladého studenta nemohla příliš podporovat, a tak jinak velmi nadaný student Engliš brzy začal doučovat spolužáky a tím si přivydělával na živobytí.

Po maturitě se Engliš dostal na Právnickou fakultu do Prahy, kde jej Albín Bráf přivedl k hlubšímu studiu ekonomické vědy a zájmu o národní hospodářství. Krátce studuje také v Mnichově. Po studiích na přímluvu svého učitele nastupuje v Zemské statistickém úřadě pro království České a seznamuje se s praktickou statistikou a hospodářskými analýzami.

Po několika letech přešel na ministerstvo obchodu. V roce 1910 se Karel Engliš stává docentem národního hospodářství na České vysoké technické škole v Brně a již o rok později je na téže škole jmenován profesorem. V roce 1913 se stává poslancem Moravského sněmu, kde se věnuje především hospodářsko-sociální problematice rodného Slezska.

Jeho práce zaujala i tehdejšího prezidenta T. G. Masaryka. Po první světové válce se stává poslancem Národního shromáždění a mimo jiné dává popud ke vzniku Masarykovy univerzity v Brně, druhé české univerzity, kde se následně stal jejím rektorem. Po atentátu na Aloise Rašína je Engliš jmenován československým ministrem financí a s přestávkami tuto pozici zastávé až do roku 1931.

Posledních pět let před druhou světovou válkou pak vykonává funkci guvernéra Národní banky československé. Během války nenápadně působí na právnické fakultě a v roce 1947 je zvolen rektorem Univerzity Karlovy.

Po komunistickém převratu v únoru 1948 však pod politickým tlakem abdikuje na všechny své univerzitní funkce a stahuje se do ústraní.

Zemřel 15. června 1961 v Hrabyni.

Zdroj: Josef Zemánek, Karel Engliš (1880-1961) - vůdčí osobnost československé finanční a měnové politiky 20. a 30. let, Euroekonom 2004

Autor: Martin Kůs

17.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hlavní organizátor Breda City Trail v Opavě Jan Krejčíř.

Organizátor běhu Breda city trail Jan Krejčíř: V sobotu může běžet celá rodina

Hokejisté opavského Slezanu dvakrát uspěli v přípravě. Naposledy porazili polský Janów.
14

Slezan v přípravě, Chalupa bekem

Na Táborsko s Pavlem Zavadilem v sestavě

Favorit doma zaváhal. Opavští fotbalisté uhráli se Sokolovem pouze bezbrankovou remízu a přišli o první místo v tabulce Fortuna národní ligy. Už dnes je čeká další zápas, a to proti Táborsku.

Proti africkému moru bojují i vojenští veterináři z Hlučína

Na likvidování následků nákazy afickým morem prasat se podílejí ode dneška i vojenští veterináři z Hlučína.

Zloděj se prostříhal plotem a ukradl naftu z kombajnu

Vítkovští policisté se v těchto dnech zabývají případem odcizené nafty. Postaral se o to zatím neznámý pachatel, který v části Klokočov vstoupil do areálu místního zemědělského družstva, kam se dostal po rozpletení pletiva.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení