VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V letošním roce přibudou čtyři století občané

Opava – V době jejich narození vládl českým zemím ještě rakousko-uherský císař František Josef první. Přežili první i druhou světovou válku. V dospělosti kolem nich mohly projíždět tanky při sovětské okupaci anebo měli možnost zacinkat si klíči při sametové revoluci v devětaosmdesátém.

24.7.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Shutterstock

Letos v podzimních a zimních měsících má oslavit čtveřice Opavanů sté narozeniny. Tito čtyři jsou dnes zároveň nejstaršími místními občany. Devadesátiletých a starších obyvatel má slezská metropole ale více.

K dnešnímu dni je jich dvě stě padesát. Podíl mužů na této statistice je přitom takřka přesně třetinový a převládají ženy. To dokládá mimo jiné i zmíněná čtveřice letošních jubilantů, mezi kterou se vyskytuje jediný zástupce mužského pokolení.

Dalšími, kdo mají v Opavě nejblíže k dosažení výjimečné mety stých narozenin, je poté dvojice obyvatel ve věku osmadevadesáti let. V tomto případě se jedná spravedlivé rozdělení mezi pohlavími. Jedná se o jednoho muže a jednu ženu.

Radnice posílá starým lidem přání, ti je nemohou přečíst

U příležitosti vašeho životního jubilea vám přeji hodně zdraví, štěstí a spokojenosti. Takto gratuluje v oficiálním blahopřání starším Opavanům primátor Zdeněk Jirásek (ČSSD). Podepisuje se osobně a přání se poté rozesílají starším obyvatelům slavícím významná jubilea.

Poprvé ho obdrží oslavenec u příležitosti sedmdesátých narozenin a poté každých pět let. Jubilantům od devadesáti let výše je už doručováno každý rok a jako bonus je přidán i dárkový balíček. Ačkoli jsou adresáti většinou mile překvapeni, vděční, pyšní a chlubí se celému okolí, že jim gratuluje sám primátor, jednu chybu to má.

Text přání je napsán téměř neviditelným písmem.

„Je to od města hezké. Nicméně se to dá dost těžko přečíst. Pro důchodce je to skoro nemožné,” všímá si například paní Milena, jejíž manžel toto blahopřání dostal nedávno. Písmo je nejen podle jejích slov malé, ale nešťastná je rovněž volba jeho barvy - litery jsou světle stříbrné a přitom tištěné na bílém podkladu.

Mírně znehodnocujícím je podle ní také tištěné jméno a titul pod podpisem primátora, které jsou doslova miniaturní. Mnozí jubilanti tak někdy netuší, kdo jim to vlastně píše. Jen z podpisu to totiž lze poznat stěží. Obesílaných oslavenců je ve městě každoročně zhruba šestnáct set.

„Blahopřání města má velmi dlouhou tradici. Do roku 2004 je zasílaly pracovnice matriky a od té doby je, dle rozhodnutí tehdejšího primátora Zbyňka Stanjury (ODS), podepisují primátoři osobně a pracovnice matriky hlídají data narozenin,“ vysvětluje asistentka primátora Jana Popková.

Poslední léta připravuje grafické návrhy společnost Agentura API a město je s jejími službami údajně spokojeno. Firma připraví vždy několik návrhů a poslední slovo ve výběru má osobně primátor. O roznášení darů se starají dobrovolníci, kteří to dělají zadarmo, a město jich má momentálně asi pětatřicet.

„Velmi si vážíme práce dobrovolníků, kteří chodí blahopřát jubilantům. Stává se, že jsou to jediní lidé, kteří přijdou s gratulací, navíc si se seniory popovídají, což především ti osamělí vítají,“ dodává tisková mluvčí Lada Dobrovolná.

Autor: Tomáš Pustka

24.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Opavsko: medu je málo, někde zdraží

Roman Skuhravý

Opava chce potvrdit výhru z Ústí

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Opavské chytré zastávky už jsou ve zkušebním provozu

Celkem na čtyřech zastávkách městské hromadné dopravy v Opavě byly během uplynulých dní nainstalovány takzvané inteligentní zastávky.

Převrácený náklaďák zablokoval silnici ze Skřipova do Staré Vsi

Dvě jednotky hasičů zasahovaly v pátek 18. srpna 2017 u dopravní nehody nákladního automobilu u Skřipova na Opavsku. Vůz se převrátil na bok a zablokoval celou komunikaci.  

Letní měsíce zastavily pokles nezaměstnanosti v okrese

Pokles nezaměstnanosti se na Opavsku zastavil a počet uchazečů o práci velmi mírně stoupl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení