VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V městských částech se neřeší problémy s parkováním

Opava - Na výzvu redakce se sešla řada zajímavých dotazů, které občané prostřednictvím našeho deníku kladou místním osobnostem. Postupně dotazy i odpovědi na této stránce zveřejňujeme.

29.11.2008 2
SDÍLEJ:

V některých ulicích Kateřinek je běžné parkování jen u jedné strany chodníku.Foto: DENÍK / Milan Freiberg

Následující dotaz nám do redakce zaslal Karel Sedlák z Opavy- Kateřinek.

„Vadí mi, že v obvodových městských částech Opavy, jako jsou například Kateřinky, neřeší dopravní část městské policie problémy s parkováním. Řidiči parkují svá vozidla naprosto neukázněně a v rozporu s dopravními předpisy, často proti sobě na obou stranách komunikace a na průjezd nezbývá mnohdy ani 2,5 m.

Městská policie se zajímá pouze o zónu placeného stání, ale tady se nic neděje. Proč? Parkování je ve větších městech určitě problém, ale zajímala by mě rovněž koncepce magistrátu. Nemusíme chodit daleko, v Bolaticích mají někde obytné zóny a chodníky tam zcela chybí a parkuje se až k plotu, nebo by stačil chodník jen po jedné straně ulice. Dále by se to dalo řešit i zavedením parkování jen při jedné straně ulice nebo zjednosměrněním dalších ulic.

V Racziborzi je běžně povoleno parkování na chodníku. V Krnově se parkuje bezplatně i na náměstí. Jestli je málo parkovacích míst a moc osobních aut, tak proč to neudělat jako u náklaďáků, každý majitel by musel prokázat, že má také kde zaparkovat. Pokud nemá vlastní parkovací místo nebo garáž, ať si u magistrátu koupí parkovací kartu. Rád bych vyhlásil foto soutěž O nejlepší zaparkování.“

Preventista městské policie: Nesouhlasíme

Na dotaz odpovídá preventista Městské policie (MP) Opava Ivo Špičák: „Nesouhlasíme s názorem, že se o parkování v okrajových částech města MP nestará. Pravda je, že prioritou zůstává parkování v centru, v zóně placeného stání. Parkování na sídlištích v Opavě, nejen v Kateřinkách, je opravdu velmi problémové. MP nemá moc možností, jak řešit neukázněné řidiče.

Tzv. botičku nelze ze zákona nasadit, protože vozidlo tvoří překážku silničního provozu, v daném případě by to nebylo ani účelné, a odtahy MP neprovádí. V současné době tyto špatně parkující vozidla nafotíme, zadokumentujeme a předáváme k řešení na odbor dopravy. Věříme, že možné zlepšení by mohlo přijít v novém roce, kdy začíná platit novela zákona a budeme moci nahlížet do registru vozidel, strážník si bude moci na místě vylustrovat majitele vozidla a hned se s ním kontaktovat v místě jeho bydliště.

Co se týče koncepce parkování, tak tu s námi nikdo nekonzultuje a nedává na vědomí, k tomuto se vyjadřuje pouze PČR. O tom, kde se platit bude nebo nebude, opět nerozhoduje MP, ale město Opava a parkování na chodníku je, na rozdíl od Polska, zakázáno zákonem a město tím pádem toto nemůže globálně povolit. Jsou sice určité možnosti, kdy lze toto parkování povolit, ale v Opavě nejsou na sídlištích taková místa, která by bylo možno ze stavebního hlediska využít.“

Vážení čtenáři, také vy máte možnost klást na této straně své dotazy jak primátorovi Opavy a vedení opavské radnice, tak i různým dalším osobnostem Opavy a Opavska. Dotazy lze zasílat na adresu Opavský a hlučínský deník a týdeník Region, Na Rybníčku 56, Opava, nebo na emailovou adresu: milan.freiberg@denik.cz.

Autor: Milan Freiberg

29.11.2008 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto z ostravské fakultní nemocnice

Pro šestiletou dívku letěl do Hlučína vrtulník

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Přisedněte k Františkovi z Assisi. Sedí na začátku křížové cesty v Ludgeřovicích

/FOTOGALERIE/ Socha světce sedícího na schodech. Takový obrázek se naskytne těm, kteří zavítají do Ludgeřovic. Konkrétně pak na nově zrekonstruovanou farskou cestu. Zmíněným svatým je Fratišek z Assisi, který se tak stal v Ludgeřovicích počátkem křížové cesty.

Běh Opavou s Karolinou Mališovou a Jakubem Šiřinou se kvapem blíží

Také letos se v Opavě poběží Breda City Trail. Na jeho startu přitom nebudou chybět ani známé osobnosti.

Úřady zjišťují, kolik pětiletých dětí se nezapsalo do školek

Předškoláci z Opavska musejí letos poprvé od září do mateřských škol povinně, za nedodržení hrozí rodičům pokuta do výše až pěti tisíc korun.

Filmaři operují na Opavsku. Natáčí komedii

Režisér Pavel Vaňásek po pohádce s názvem Čertova skála v příštím roce do kinematografického světa přispěje svým dalším dílem. Tentokrát půjde o filmovou komedii Honza dědí mlýn.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení