VYBRAT REGION
Zavřít mapu

K varování obyvatel slouží sirény či SMS

V Opavě sází i na sociální sítě, v případě potřeby lze využít i rozhlas a televizi.

27.8.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

Pokud by obyvatelům Opavy a okolních obcí hrozilo nebezpečí, na řadu by přišly výstražné systémy. Ty mají za úkol občany na případný problém upozornit.

Vyžaduje-li to situace, využívá se Jednotný systém varování a vyrozumění, s takzvanými koncovými prvky varování. Ten obsluhuje Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje (HZS MSK).

„Tvoří jej rotační a elektronické sirény a místní informační systémy, jako třeba obecní rozhlasy. Dále je možno využít rozhlasové a televizní vysílání," uvedl vedoucí oddělení havarijního a krizového řízení Magistrátu města Opavy Roman Otipka.

Kromě toho Opava disponuje třemi mobilními sirénami, které jsou umisťovány na vozidla městské policie a zvuk se šíří do všech stran i nahoru. „Jednu mobilní sirénu má také HZS MSK. Dále se používají výstražné zvukové a rozhlasové zařízení na vozidlech hasičů, a to i těch dobrovolných, městské policie, případně policie České republiky.

Fungují také SMS zprávy prostřednictvím služby InfoKanál, zatím je registrováno pouze 1431 obyvatel. V budoucnu bychom se tomuto chtěli věnovat a udělat kampaň, aby byl o službu větší zájem. Informace k varování sdělujeme také na sociálních sítích a webu města," vyjmenoval Roman Otipka.

V některých případech občany informují přímo příslušníci složek Integrovaného záchranného systému, kteří například obcházejí domy a vyzývají jejich obyvatele k evakuaci. Speciální čidla na únik čpavku jsou umístěny ve Vávrovicích a v Opavě u společnosti Bidvest a na zimním stadionu.

VODNÍ TOKY HLÍDAJÍ ČIDLA

Jsou umístěny na vytipovaných úsecích v celém Česku. Tato hladinová čidla pravidelně měří výšku a průtok, jsou to takzvané hlásné profily. Jejich hodnoty mohou lidé sledovat také na stránkách Povodí Odry a Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

„Na základě vývoje počasí se dá vysledovat nebezpečí povodní. V případě bleskových povodní se však těmito hodnotami přímo řídit nelze, dají se předpokládat jen na základě výstrah ČHMÚ," sdělil Roman Otipka.

Povodí Odry umístilo hlásné profily na celkem pěti místech. Dva jsou na řece Opavě, a to před městskou částí Vávrovice Držkovice a na Kolofíkově nábřeží, dále na vodním díle Pocheň, na Moravici v Brance u Opavy a na Hvozdnici v Oticích. Dvě čidla vybudovalo přímo město, a sice taktéž na Opavě ve Vávrovicích-Držkovicích a druhé je umístěno na potoce Velká ve Zlatníkách, který protéká také Jaktařem.

„Snímá výšku hladiny a upozorní registrované občany Zlatníků a oddělení havarijního a krizového řízení SMS zprávou. V obcích a městských částech Opavy se využívá obecního rozhlasu, ten Opava bohužel nemá," doplnil Roman Otipka.

Pro krizový stav nebyly sirény v Opavě nikdy využity

V celém Správním obvodu obce s rozšířenou působností Opava je celkem 91 koncových prvků varování, v samotné Opavě a městských částech jich je 25. Jsou to nejen sirény, ale také obecní rozhlasy.

„Jsou umístěny tak, aby měly dostatečnou slyšitelnost varovného i verbálního signálu. Využívají se rotační sirény, do těch se nedá mluvit, a elektronické sirény, do kterých se dá pustit předem nahraná nahrávka a dá se do nich i hovořit," vysvětlil Roman Otipka z Magistrátu města Opavy.

Zkouška sirén je v kompetenci Hasičského záchranného sboru a provádí se zpravidla vždy každou první středu v měsíci ve 12 hodin. Trvá 140 sekund a jde o souvislý nekolísavý tón.

„Zpravidla proto, že pokud by na území trvala nějaká mimořádná událost, zkouška sirén se pak neprovádí, aby se obyvatelé nevylekali, že se opět něco děje. Neprovádí se také při vyhlášení některého z krizových stavů," řekl Roman Otipka.

V OPAVĚ DŘÍVE ANI ŽÁDNÉ SIRÉNY NEBYLY

Opava v minulosti žádnými sirénami nedisponovala. Používaly se pouze ty rotační, umístěné na hasičských zbrojnicích. Prvních 20 sirén bylo ve městě instalováno po povodních v roce 1997 a postupně pak byly dokupovány další.

„V České republice se využívají tři druhy signálu, a to zkouška sirén, požární poplach a všeobecná výstraha, to je varovný signál. K nim jsou vždy přidány i nějaké doplňkové verbální informace," dodal Roman Otipka. Může se jednat například o upozornění na zátopovou vlnu, chemickou nebo radiační havárii a také oznámení o konci poplachu.

Protože ve městě sirény v případě krizových stavů, ani signál pro všeobecnou výstrahu ještě nikdy použity nebyly, mohli tak zatím Opavané slýchávat sirény pouze jednou za měsíc při jejich zkouškách.

Rozlišujeme tři druhy signálu

Zkouška sirén

Je 140 sekund trvající souvislý nekolísavý tón. Na konci zvukového signálu je většinou doprovázen verbální informací „Zkouška sirén, zkouška sirén, právě proběhla zkouška sirén". Pro běžného občana tento signál nic neznamená, jde pouze o zkoušku funkčnosti sirén.

Požární poplach

Trvá 60 sekund a jde o kolísavý tón se signálem „Hoří". Pro běžného občana opět nic neznamená, upozorňuje však členy jednotky sboru dobrovolných hasičů, kteří se pak musí co nejrychleji dostavit do zbrojnice a být schopni vyjet k zásahu.

V dnešní době jsou však hasiči o požáru častěji informováni prostřednictvím SMS, takže siréna houkat nemusí.

Všeobecná výstraha

Tento kolísavý tón s třísekundovými pauzami trvá 140 sekund a na jeho konci je doprovázen sdělením „Všeobecná výstraha, všeobecná výstraha". Za ním pak může následovat přesnější informace, jako „Nebezpečí zátopové vlny", „Chemická havárie" a další.

Tento signál je varovný, dotýká se o běžného občana. Pokud jej někdo uslyší, měl by se co nejrychleji dopravit domů či do veřejné budovy a pustit rádio nebo televizi, kde bude informován o dalším průběhu stavu. Neměl by zbytečně telefonovat, protože telefonní linka už i tak bude přetížena osobami, které pracují na zvládnutí nastalé mimořádné události.

Důležité je především nepropadat panice.

Autor: Veronika Bernardová

27.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto z ostravské fakultní nemocnice

Pro šestiletou dívku letěl do Hlučína vrtulník

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Přisedněte k Františkovi z Assisi. Sedí na začátku křížové cesty v Ludgeřovicích

/FOTOGALERIE/ Socha světce sedícího na schodech. Takový obrázek se naskytne těm, kteří zavítají do Ludgeřovic. Konkrétně pak na nově zrekonstruovanou farskou cestu. Zmíněným svatým je Fratišek z Assisi, který se tak stal v Ludgeřovicích počátkem křížové cesty.

Běh Opavou s Karolinou Mališovou a Jakubem Šiřinou se kvapem blíží

Také letos se v Opavě poběží Breda City Trail. Na jeho startu přitom nebudou chybět ani známé osobnosti.

Úřady zjišťují, kolik pětiletých dětí se nezapsalo do školek

Předškoláci z Opavska musejí letos poprvé od září do mateřských škol povinně, za nedodržení hrozí rodičům pokuta do výše až pěti tisíc korun.

Filmaři operují na Opavsku. Natáčí komedii

Režisér Pavel Vaňásek po pohádce s názvem Čertova skála v příštím roce do kinematografického světa přispěje svým dalším dílem. Tentokrát půjde o filmovou komedii Honza dědí mlýn.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení