VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hráz Vávrovice před povodní neochrání

Výstavba opatření za téměř osmdesát milionů korun ztroskotala na majitelích pozemků, kteří odmítli jejich vykoupení.

14.5.2017 2
SDÍLEJ:

Řeka Opava ve Vávrovicích. Ilustrační foto.Foto: Tomáš Pika

Příprava výstavby protipovodňové hráze ve Vávrovicích začala v roce 2005. Projekt za 78 milionů korun připravovalo Povodí Odry na ochranu Vávrovic až do hodnoty stoletých průtoků. Měly vzniknout hráze kolem pravého břehu Opavy a zvyšovat se měl i most do polských Wiechowic.

Řeka Opava je ve Vávrovicích hraničním tokem, a proto se mělo na stavbě podílet také Polsko. Dalším investorem měl být Moravskoslezský kraj. Veškeré plány však nejspíš zůstanou pouze na papíře.

„Od roku 2005 už proběhlo bezpočet jednání, včetně projednávání výstavby hráze přímo s občany. S vlastníky dotčených nemovitostí jsme se snažili uzavřít příslušné smlouvy, které byly nutné k získání územního rozhodnutí. V mnoha případech neúspěšně.

Je nám líto, že mnozí občané Vávrovic za uplynulých jedenáct let nepochopili, že se jedná o nabídku státu, jak je chránit před velkou vodou," řekla mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.

Celá příprava byla na počátku letošního roku zastavena. Situace nepotěšila ani vedení Vávrovic. „Mrzí nás to, jedenáct let práce přišlo nazmar. Jsme z toho nešťastni, že nedošlo ke shodě. Nás už teď zachrání jen vybudování Nových Heřminov, na které čekáme. Těžko říci, zda se k projektu ještě někdy vrátíme, teď to aktuální není," vyjádřil se starosta Vávrovic Miroslav Kořistka.

Protipovodňovou hráz už mají třeba na nedalekém Palhanci, kde se osvědčila. Její funkci ocenil Pavel Kubesa, dobrovolný hasič z Palhance. „Pamatujeme si ještě na povodeň v roce 1997, kdy se kvůli stromům provalila hráz tady na Palhanci. Po těchto povodních se muselo přistoupit k vyčistění hráze od stromů, aby se to už nestalo," dodal Pavel Kubesa.

Někteří naopak vybudování hráze za zcela nezbytné nepovažují. Podle hasičů z Vávrovic je totiž otázkou, zda by oblasti skutečně pomohla. „Někteří chtějí stavět hráze, i když domy nemívají zatopené. Mně osobně by hráz nepomohla, mám problém spíš se spodní vodou," vysvětlil jeden z členů jednotky Sboru dobrovolných hasičů Opava-Vávrovice.

Jeho slova potvrdila i Michaela Trojanová ze stejné jednotky. „Hráze by fakticky nepomohly, když jde o spodní vodu," uvedla.

Autor: Veronika Bernardová, Milan Freiberg

14.5.2017 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kaple svaté Máří Magdalény, ve které bude při návštěvě Štítiny biskup sloužit bohoslužbu za zdejšího rodáka Heliodora Píku.

Ve Štítině biskup Lobkowicz uctí odkaz Heliodora Píky

Ilustrační foto.

Železný císařák se koná v neděli

Hasičská soutěž v Bohuslavicích

/POZVÁNKA/ Noční soutěž v požárním sportu pořádají v pátek 21. července členové bohuslavického sboru dobrovolných hasičů.

Do Chuchelné zavítá Maťo Ďurinda s Tublatankou

/POZVÁNKA/ Třiatřicet let na scéně letos oslaví slovenská legendární rocková kapela Tublatanka v čele s Maťem Ďurindou. Poslechnout si ji zájemci mohou přijít v rámci sportovních slavností, které pořádá Spartak Chuchelná.

Rozloučili jsme se - 29. týden

Vážení čtenáři, na stránkách Opavského a Hlučínského Deníku vám pravidelně jednou týdně přinášíme seznam zesnulých v našem regionu.

Nemocnice jsou plné pacientů

Na infekční oddělení opavské nemocnice dorazili pacienti například s průjmovými onemocněními, žloutenkou B a C, mononukleózou anebo akutními záněty mozku a mozkových blan.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení