Ani letos si nenechaly unikátní podívanou ujít stovky návštěvníků. Dnes už jde o tradiční a celorepublikovou záležitost. Vše začalo již ráno národní výstavou plemene Český sportovní pony a pokračovalo křtěním. Každé z hříbat mělo vlastního kmotra a dostalo obligátní „kropenku" šampaňským.

Většina z oněch krásných hrdých zvířat, která prošla v minulosti zdejším křtem, dosáhla později velkých úspěchů. Například už ze dvou vůbec prvních ve Velkých Hošticích pokřtěných hříbat se posléze stali plemeníci a byli zapsáni do prestižní plemenné knihy.

Seznam úspěchů zdejších koní by ale vydal na celý seznam.

Rej kočárů i závody

Po křtu následovala další oblíbená součást akce, a to Rej kočárů. Vozatajové projížděli obcí ve spřeženích, kdy udělali zastávku u hřbitova, aby tam položili květy u hrobu Aloise Fialy. Po cestě pak vyzvedli faráře, který následně vysvětil prostory hřebčína.

To už se schylovalo k dalšímu vrcholu dne, a to závodům vozatajských spřeženích. Jednalo se přitom o pátý díl oficiálního sedmidílného seriálu závodů, který bude nyní pokračovat v Lysé nad Labem. Soutěžilo se ve třech kategoriích. Dvojspřeží dospělých, jednospřeží, a dvojspřeží dětí. Zejména posledně jmenovaná kategorie je přitom unikátní.

„Přihlášeno jich máme třináct. Co se týká dvojspřeží dětí, jedná se možná o největší akci v Evropě," pochvaloval si Aleš Fiala.

Zapojil se přitom kupříkladu i syn české žokejské legendy Marka Stromského. Sám Aleš Fiala se účastnil téhož závodu v kategorii dospělých. A rozhodně nejen pro pověstnou čárku za účast. Aleš Fiala totiž v nedávných dnech získal v kategorii dvojspřežení třetí místo na mistrovství republiky.

Děti si dnes myslí, že jsou koně růžoví

Po závodech již pokračovala víceméně volná zábava s ozvláštněním v podobě noční diskotéky DJ Komárka či koncertu skupiny Totální skrat. Celým dnem se ovšem jako pohodová stuha linula atmosféra nepopsatelných vztahů a přátelství mezi milovníky koní.

„Koňáci jsou jedna velká rodina. Dá se říct, že se zná každý od Karlových Varů po Košice, a když by udělal nějaký koňák malér, tak to za chvíli ví celá střední Evropa," směje se Aleš Fiala.

Organizačně enormně náročná akce má ale podle něj i veliký význam ve výchově dětí a mladých lidí, kteří jsou stále víc a víc připoutáni k modernímu světu televize a počítačů a příroda jim už mnoho neříká. „Když sem přijdou na návštěvu školky, tak se třetina dětí diví, proč mají ti koně tak divnou barvu a nejsou modří, růžoví nebo fialoví," kroutí nechápavě hlavou Aleš Fiala.

Fakt je, že by se možná žádný křest ani memoriál nemohly konat, nebýt podpory celé řady lidí. „Vycházíme úplně perfektně s obcí, zastupiteli i starostou Alfonsem Pospiechem. Vychází nám vstříc i různé místní složky a nic by se možná nedalo dělat bez pomoci předsedy představenstva Hoštické akciové společnosti Josefa Teuera.

Díky tomu všemu se povedlo udělat z celé akce opravdovou obecní záležitost. Je to super a hodláme v tom pokračovat," uzavírá Aleš Fiala, který už pomalu spřádá plány na další ročník celého velkolepého programu.