VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Veřejné zakázky: Opava dopadla nejhůř v kraji

Opava - Slezská metropole skončila v kraji na nelichotivém posledním místě v otázce veřejných zakázek. Město se hájí tím, že zpracovatel zvolil nevhodnou metodiku, která ho neprávem poškozuje.

22.11.2014 7
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: shutterstock.com

Kouskování zakázek, nadužívání zákonných výjimek i starých smluv. Těchto prohřešků se měla Opava dopustit za poslední tři roky. O hodnocení všech měst v České republice na poli veřejných zakázek se postaral systém zIndex, na kterém spolupracují odborníci z Karlovy univerzity a nevládní nezisková organizace Oživení.

Opava nejenže dopadla nejhůř v Moravskoslezském kraji, ale i celorepublikově byla na nejnižších příčkách.

Při hodnocení zIndex vychází z tvrdých dat o zakázkách města za poslední tři roky. Z nich odborníci počítají jedenáct ukazatelů pokrývajících různé fáze zakázky od vypsání až po plnění. Přitom hodnotí, zdali zadavatel postupoval transparentně, hospodárně a jestli mu nevznikala korupční rizika.

Sám zIndex svou práci popisuje tak, že ve zkratce měří soulad s dobrou praxí, tak jak je popsána v souladu s doporučeními mezinárodních organizací, Ministerstva pro místní rozvoj a neziskových organizací. Dobrá praxe přitom požaduje víc, než jen postupovat podle zákona.

Zadavatel totiž mívá mnohdy velmi široké mantinely a může připouštět celou řadu výjimek a nepříliš běžné situace.

Zakázky bez otevřené soutěže

A jak si vedla Opava? Mezi léty 2011 a 2013 dostala pouhých šestapadesát bodů ze sta. Skončila tak na jednapadesátém místě z šedesáti větších měst.

Jako konkrétní problém zIndex pojmenoval kouskování zakázek, nadužívání zákonných výjimek či starých smluv.

V jediném hodnocení, v kterém si Opava nevedla špatně byl podíl veřejných zakázek na celkových nákupech. Naopak jako třetí nejhorší v republice skončila v objemu veřejných zakázek soutěžených v jednacím řízení bez uveřejnění.

Oborníci se tak usnesli na tom, že v Opavě jdou nemalé peníze do zakázek bez otevřené soutěže. Dále také konstatovali, že se do soutěží hlásí neobvykle málo firem.

Výsledek je zkreslený

Město však tvrdí, že průzkum realitu značně zkresluje. Opava pokulhávala i v kategoriích Počet nabídek a Nesoutěžní řízení. K tomu však ale mělo dojít kvůli existenci velkého množství jednacích řízení bez uveřejnění, kterými ale město nesoutěžilo žádné nové zakázky, ale pouze uzavíralo dodatky ke smlouvám, jež byly vysoutěženy v předchozích otevřených řízeních.

„Hodnocení tento fakt vůbec nezohlednilo, respektive velmi výrazně zkreslilo," uvedla asistentka tajemníka z odboru kanceláře primátora Opavy Renáta Zahradníková.

Problém nastává z toho důvodu, že jednací řízení bez uveřejnění je zákonem vnímáno jako zadávací řízení a je tedy veřejnou zakázkou. Přitom neexistuje jiná cesta, jak uzavřít k již dříve či později uzavřené smlouvě dodatek a narovnat tak dodatek více či méněpráce, jejichž plnění nemohl zadavatel předpokládat.

„Například skončí otevřené řízení s dvanácti nabídkami s vítěznou cenou 37 milionů korun. Před dokončením samotného díla se musí vysoutěžit vícepráce, nebo méněpráce a následuje jednací řízení bez uveřejnění, které upraví původní cenu díla.

Ve Zprávě jsou pak uvedeny dvě veřejné zakázky v hodnotě 74 milionů, z toho jedna je tak zadána „netransparentně", protože byla určena jen jednomu dodavateli, který podal jednu nabídku," vysvětluje Renáta Zahradníková.

Zároveň dodává, že pokud se budou muset takové dodatky ke smlouvě uzavírat ještě dva, dojde znova k chybným průměrům všech ukazatelů.

V praxi to nakonec vypadá tak, že jsou ve zprávě uvedené čtyři zakázky s hodnotou 148 milionů, a z toho tři jsou zadány bez výběrového řízení. Což je podle Renáty Zahradníkové nepravdivá a matoucí informace.

Město: zIndex nás poškodil

Jako další doklad o průhlednosti zakázek město zdůvodňuje fakt, že naprostá většina projektů je spolufinancovaná z fondů Evropské unie.

V období let 2011 až 2013 tedy veřejné zakázky byly podrobeny několika kontrolám, a to nejen ze stran poskytovatele dotace, ale například i z finančních úřadů. A podle kontrol nemělo dojít k žádným pochybením.

„Vzhledem k tomu, že Statutární město Opava je v tomto ohledu velice úspěšné, vypovídá to o nevhodně zvolené metodice zIndexu, neboť slučují neslučitelné a nezohledňují souvislosti. Statutární město Opava je tak zcela neoprávněně tímto hodnocením poškozeno," uzavírá Renáta Zahradníková.

Autor: Klára Jarošová

22.11.2014 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Opavsko: medu je málo, někde zdraží

Roman Skuhravý

Opava chce potvrdit výhru z Ústí

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Opavské chytré zastávky už jsou ve zkušebním provozu

Celkem na čtyřech zastávkách městské hromadné dopravy v Opavě byly během uplynulých dní nainstalovány takzvané inteligentní zastávky.

Převrácený náklaďák zablokoval silnici ze Skřipova do Staré Vsi

Dvě jednotky hasičů zasahovaly v pátek 18. srpna 2017 u dopravní nehody nákladního automobilu u Skřipova na Opavsku. Vůz se převrátil na bok a zablokoval celou komunikaci.  

Letní měsíce zastavily pokles nezaměstnanosti v okrese

Pokles nezaměstnanosti se na Opavsku zastavil a počet uchazečů o práci velmi mírně stoupl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení