Bourání této nemovitosti, původně patřící ministerstvu zemědělství, od loňského roku však městu, by mělo začít na podzim, nejpozději v zimě 2015. To je doba, kdy lidé už tolik nevětrají a práce, včetně prachu z demolice, by jim neměly tolik vadit. Výškový panelák by pak měl být srovnán se zemí do září roku 2016. Uvedl to náměstek primátora Daniel Žídek (nez.).

Protože budovu nelze s ohledem na okolní zástavbu odstřelit, bude rozebírána postupně. „To všechno přijde podle předběžných odhadů na deset až dvacet milionů korun, záleží na výběrovém řízení," podotkl Daniel Žídek.

Devíti miliony má městu na tuto demolici přispět firma Crestyl, která chce na uprázdněném místě po budově a v přilehlém parku postavit zbrusu nové obchodně-společenské centrum. To má být zkouladováno v roce 2020.

Firma Crestyl má o stavbu nového centra stále zájem, a to navzdory tomu, že v Opavě vyrostlo o kousek dál pod taktovkou firmy Develon Obchodně-společenské centrum Breda&Weinstein. Crestyl to však neodradilo. „Jak jsme již deklarovali, o podnikání v Opavě stále zájem máme," potvrdil nedávno redakci Deníku Omar Koleilat, generální ředitel skupiny Crestyl.

Obě firmy, Crestyl a Develon, jsou tedy v Opavě konkurenti vzdálení od sebe několik desítek metrů.

Připomeňme, že plán zbourat panelák a zastavět prostor za Slezankou vznikl v roce 2005, kdy byl primátorem občanský demokrat Zbyněk Stanjura a na radnici vládla koalice ODS a ČSSD. Toto vedení města tehdy uzavřelo s Crestylem smlouvu. V ní je zakotvena i povinnost města získat budovu ministerstva zemědělství a zajistit její zbourání.

V případě nedodržení jsou zde stanoveny i sankce.

Od té doby uběhlo devět let a mezitím vyrostlo v Opavě zmíněné Obchodní centrum Breda&Weinstein. Ať si již o nutnosti nových obchodů za Slezankou myslí stávající vedení radnice cokoli, na věci to nic nemění. Podle primátora Zdeňka Jiráska (nez.) se totiž Opava nesmí vyvázat ze stávajících smluv, které zdědila po bývalém vedení města.

Kdyby tak učinila, výše zmíněná sankce by byla obrovská: městská pokladna by byla chudší o tři sta milionů korun.

Mnozí Opavané se zastavěním parku za Slezankou nesouhlasí. Lidé by zde raději měli klidovou zónu. Toto přání obsahovala i petice z roku 2011, kterou podepsalo zhruba 1300 občanů.