VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Viadukt přes Olomouckou ulici má být opraven

Opava - Obyvatelé Opavy se už nejspíše v roce 2015 dočkají toho, po čem dlouhá léta marně volali. Bortící se viadukt přes Olomouckou ulici má projít rekonstrukcí. A současně mají být rozšířeny také chodníky.

20.1.2014 2
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK

Jen málokteré místo v Opavě pije krev lidem tak jako viadukt nedaleko opavského západního nádraží. Historická stavba je extrémně zchátralá, přičemž vede přes jednu z nejvytíženějších silnic ve městě.

Chodníky pod mostem, kudy denně projdou stovky lidí, jsou natolik úzké, že dva lidé najednou se na ně téměř nevejdou a v případě chodců jdoucích proti sobě musí často jeden z nich vstoupit do frekventované vozovky.

V minulých měsících se navíc začaly při deštích z rozdrolených a kořeny prorostlých kamenných zdí valit proudy bahna a místo bylo takřka neprůchodné. Veřejnost dlouho zbytečně upozorňovala na nebezpečí, že je jen otázkou času, než se nějaký kus stěny zřítí a někoho zraní. Nic se nedělo.

V polovině minulého roku se ale skutečně část zdiva uvolnila a hromada těžkých kamenů dopadla na chodník. Jen se štěstím v tu dobu těmito místy nikdo neprocházel a padající stěna nezpůsobila žádnou dopravní nehodu. Od té doby se konečně věci pohnuly kupředu.

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), která má viadukt pod svými křídly, nechala objekt v rekordním čase improvizovaně zabezpečit. A ačkoli původně organizace avizovala, že sice přistoupí k celkové opravě stavby, ale až v horizontu pěti let, neoficiální zdroj nám prozradil, že se vzhledem ke zmíněné události rozhodla své kroky uspíšit. A to se potvrdilo.

„Kompletní rekonstrukce viaduktu se skutečně připravuje v širším rámci revitalizace trati. Zahájení generální opravy je naplánováno na začátek roku 2015," uvedl pro naši redakci Marek Illiaš z odboru komunikace SŽDC.

Přes tuto dobrou zprávu zde ale zůstala jedna palčivá otázka. Budou konečně rozšířeny i dlouhá léta tolik kritizované „štíhlé" stezky pod mostem?

Co se může zdát jako lehce řešitelný problém, je totiž o něco složitější. Na několika metrech čtverečních funguje na daném úseku Olomoucké ulice majetkový trojboj. Viadukt pocházející ještě z dob Rakouska-Uherska, jak už bylo řečeno, spravuje SŽDC. Jenže to, co vede pod ním, je jiná.

Chodníky patří městu Opava a silnici první třídy má pro změnu na starosti Ředitelství silnic a dálnic. Při celkové přestavbě tak musí dojít k domluvě všech zúčastněných stran. Nemluvě o ceně takových úprav, které byly předem vyčísleny na desítky milionů korun.

Vypadá to však, že nyní už je vše na dobré cestě.

„Podle mých informací proběhlo koncem roku jednání mezi SŽDC a městem. K rozšíření chodníků by mělo dojít. Náklady spojené s těmito pracemi budou hrazeny SŽDC, město zajišťuje pouze majetkové záležitosti tedy souhlas se stavbou na městských pozemcích a tak dále," potvrdil tiskový mluvčí opavské radnice Ondřej Skácel.

Nemá cenu krotit optimismus, nicméně připomeňme, že už před zhruba patnácti lety byla vypracována jedna studie na rekonstrukci viaduktu v Olomoucké ulici a dokonce ji schválili zástupci Českých drah, Ředitelství silnic a dálnic, Armády ČR i opavského magistrátu. Nicméně k realizaci se neměl ani jeden ze zúčastněných a po čase se celá studie dokonce úplně ztratila.

Uvidíme, jestli se tentokrát slova změní v činy.

Autor: Tomáš Pustka

20.1.2014 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Opavsko: medu je málo, někde zdraží

Roman Skuhravý

Opava chce potvrdit výhru z Ústí

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Opavské chytré zastávky už jsou ve zkušebním provozu

Celkem na čtyřech zastávkách městské hromadné dopravy v Opavě byly během uplynulých dní nainstalovány takzvané inteligentní zastávky.

Převrácený náklaďák zablokoval silnici ze Skřipova do Staré Vsi

Dvě jednotky hasičů zasahovaly v pátek 18. srpna 2017 u dopravní nehody nákladního automobilu u Skřipova na Opavsku. Vůz se převrátil na bok a zablokoval celou komunikaci.  

Letní měsíce zastavily pokles nezaměstnanosti v okrese

Pokles nezaměstnanosti se na Opavsku zastavil a počet uchazečů o práci velmi mírně stoupl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení