Na Hlučínsku a Opavsku došlo podle policie v poslední době k nárůstu některé trestné činnosti. Ta by podle posledních zjištění mohla souviset s nedávno zavedeným volným pohybem osob mezi státy Evropské unie. Stopy po pachatelích totiž vedou do Polska.

I tato skutečnost dohnala naši i polskou policii k okamžité reakci. Včera v 9.00 hodin se z bývalého hraničního přechodu Sudice–Pietraszyn rozjely na obě strany hranic historicky první společné česko–polské hlíkdy. Ty mohou zasahovat až do 25 kilometrů ve vnitrozemí obou států a především opavská a hlučínská policie si od jejich působení slibuje zlepšení neutěšené situace. Zatím jen na Hlučínsku, v nejbližší době by se však působnost hlídek měla rozšířit i na Opavsko.

„Když došlo k otevření státních hranic, tak jsme na našem území zaznamenali větší nárůst odcizení motorových vozidel značky Renault a Citroën. Jak jsme zjistili, stopy vedou na polské území,“ říká ředitel Okresního ředitelství Policie České republiky Zdeněk Mohyla s tím, že tomu chtějí policisté zamezit.

Stejně tak i případné trestné činnosti našich občanů v Polsku. Mohylův polský protějšek z Ratiboře Edvard Mazur však vysvětluje, že podobnou negativní zkušenost, kterou zaregistrovali policisté na Opavsku a Hlučínsku, zatím na polském území s českými občany nemají. Kromě snahy zamezit vzrůstajícím krádežím aut by mezinárodní hlídky měly zasahovat například při fotbalových utkáních nebo na oblíbených burzách s kradenou elektronikou. Obě strany si však uvědomují, že takováto spolupráce není vyzkoušená, a proto mohou nastat komplikace. Proč? Co se smí v Polsku, nesmí se v Česku, a naopak. Z toho mohou být zmateni nejen občané, ale i sami policisté. Polský řidič například smí usednout za volant automobilu pod vlivem alkoholu.

„Jestliže řidiči naměříme do 0,2 promile alkoholu v dechu, je vše v pořádku,“ upozorňuje Edvard Mazur na skutečnost, že v některých případech jsou polské zákony benevolentnější než naše. Stejné je to i s parkováním na chodníku. Zatímco u řidičů nejen na Hlučínsku je tento způsob odstavení vozu nemyslitelný, v Polsku je parkování na chodníku normou. Naopak čeští řidiči by se měli připravit na to, že v Polsku je povinné mít ve vozidle hasicí přistroj.

A jak podle policie zamezit tomu, aby se například příliš horlivý český policista nesnažil v Polsku pokutovat tamějšího řidiče za jeho 0,2 promile alkoholu v dechu? Recept opavské policie zní jednoduše: pravidelným školením. „Nějaké proškolení už policisté absolvovali, a další budou následovat,“ doplňuje tiskový mluvčí opavské policie René Černohorský. Za problém naopak policisté nepovažují jazykovou bariéru. „Lidé u nás polsky umí a i Poláci naší řeči rozumí,“ domnívá se jeden z hlučínských strážců zákona.