VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vikštejnu pomohlo statické zajištění zdi

Havarijní stav jedné ze zdí si vyžádal odborné zajištění, protože hrozilo její zřícení.

28.12.2016
SDÍLEJ:

Jedna ze zdí při vstupu do hradu Vikštejn si před Vánoci vyžádala statické zajištění, aby neohrožovala případným zřícením návštěníky.Foto: Tomáš Skalík

Odborné statické posouzení hradu Vikštejn odhalilo havarijní stav některých jeho částí, což bylo důvodem k zahájení záchranných prací této významné regionální památky.

„Aktuálně nejzávažnější byla situace zdi vpravo za vstupem do areálu hradu. Zeď vysoká více než deset metrů je oslabena několika otvory, které byly původně okny a postupem času se z nich staly velké nesouměrné díry," uvedl Tomáš Skalík ze spolku Radkov.

Protože existovala obava, že bez opravy zdi by mohlo dojít k jejímu zřícení, muselo být provedeno ještě před Vánocemi její zajištění. „Stěna byla staticky zajištěna ocelovými lany a trámy. Na tyto práce jsme dostali dotaci z města Vítkov ve výši 50 tisíc korun a finančně se spolupodílela i obec Radkov. Celkově si práce vyžádaly náklady asi 60 tisíc korun," upřesnil Skalík.

Poskytnuté prostředky umožnily také zajištění vstupu do velkého sklepení 1. nádvoří hradu, kde byla obnovena část klenby a pilíř vstupní chodby. Jde o nejstarší, gotickou část hradu, jednu z kleneb zde nechal rekonstruovat v 70. letech i architekt Leopold Plavec.

Na potřebné dokumentace a odborná posouzení získal spolek Radkov díky desítkám dárců finanční podporu, ze které byly od roku 2013 uhrazeny výškopisné a polohopisné zaměření areálu hradu, odborné statické posouzení a kompletní dokumentace stávajícího stavu.

„Díky této finanční pomoci jsme mohli připravit potřebné materiály nutné k tomu, aby mohly být konzervační práce na Vikštejně zahájeny," uvedl Tomáš Skalík.

Zřícenina hradu Vikštejn se řadí mezi nejstarší a nejrozsáhlejší památky našeho regionu. Přesto, že je zajišťována její pravidelná údržba, některé části vyžadují opravy většího rozsahu. Hrad je také častým dějištěm nejrůznějších kulturních akcí, například Dne hradu Vikštejna.

Milan Freiberg

Autor: Redakce

28.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tomáš Jursa
35

Záložník Tomáš Jursa: Rozhodl náš zlepšený výkon po pauze

Ilustrační foto.

Cestování do Hlučína komplikuje výluka

Zahrádkáři poděkují za úrodu

Rozloučení s létem a poděkování za úrodu. Tuto již tradiční akci připravili zahrádkáři z Borovníků. Akce se koná tuto neděli.

Spor o majetek Rothschildů bude řešit Ústavní soud

Potomci známého finančního rodu usilují na Opavsku stále o vrácení nemovitého majetku v Ludgeřovicích a Šilheřovicích.

Do Hradce přijede Olympic, Richard Müller a poprvé také Arakain s Lucií Bílou

Jeden z největších festivalových svátků na Opavsku je tady. Každoročně se na prostranství pod zámkem v Hradci nad Moravicí sjíždějí tisícovky lidí a vše zatím napovídá tomu, že nejinak tomu bude také letos.

Užili si dovolenou i festivaly. Teď už krajští lídři vyhlížejí volby

/ANKETA, KANDIDÁTKY PRO VOLBY 2017/ Volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční 20. a 21. října, do včerejška ale musely strany podat své kandidátky. Kdo jsou lídři v Moravskoslezském kraji a jak v létě nabírali síly do předvolebních soubojů?  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení