VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starosta Vítkova diskutoval s kantory a rodiči o sloučení škol, lidé ho hubovali

Vítkov - Jako by to nestačilo. K problému plánovaného sloučení vítkovského gymnázia se Střední školou v Podhradí přibyl další problém, který je zde prý dlouhodobý, ale pro širší veřejnost dosud neznámý.

5.3.2012 6
SDÍLEJ:

Starosta Vítkova Pavel Smolka (nez.) během diskuse v jedné z učeben vítkovského gymnázia.Foto: Vladimír Meletzký

Vyplavalo to na povrch při čtvrtečním setkání starosty Vítkova Pavla Smolky s učiteli místního gymnázia, rodiči a studenty. Rodiče zde totiž opakovaně poukazovali na jednu z možných příčin, proč má gymnázium stále méně studentů a tudíž i málo peněz, což může vést ke sloučení gymnázia s učilištěm v Podhradí. „Všichni tady víme o tlaku ředitelů vítkovských základních škol na děti, aby na gymnázium nechodily. Hází mu klacky pod nohy a vy s tím nic neděláte,“ zlobila se jedna z přítomných maminek.

Starosta přiznal, že ředitelé základních škol říkají dětem věci, které by říkat nemuseli. Radnice s tím však prý nemůže nic moc udělat.

I když přítomných nebylo mnoho, čelil Pavel Smolka z jejich strany mnoha výtkám. Kantoři i rodiče mu vytýkali, že se podle jejich názoru za své město na kraji málo bije. „Měl byste Vítkov lépe prezentovat, vaše slovo z pozice starosty přece něco znamená,“ vyslechl si starosta Smolka, který v čele města stojí už od roku 1998. I když upozornil, že nerozhoduje ve městě sám, přítomní jako by ho vůbec neslyšeli.

Mnozí jsou zklamaní z toho, že vítkovští zastupitelé odmítli před několika dny vzít gymnázium pod svá křídla a tím ho zachránit před sloučením s Podhradím. „Město není schopno vzít všechno. Naše rozhodování vůbec nebylo jednoduché. Chtěl bych vidět vás, jak byste se rozhodovali, kdybyste měli z kraje informaci, že pokud si vezmeme gympl pod sebe, Podhradí bez náhrady zanikne. Ale i tam přece studují děti a jsou zaměstnáni lidé,“ vysvětloval starosta.

Jeho názor, že sloučenina obou škol má větší šanci k přežití než každá sama, nikoho nepřesvědčil. Lidé si naopak myslí, že než spojení v nesourodý moloch, mělo se gymnázium raději sloučit se dvěma základními školami a za takto ušetřené peníze mohl kraj držet učiliště v Podhradí či jinde.

Pokud se starosta s kantory a rodiči na něčem shodl, tak na tom, že napíše na kraj dopis s návrhem, aby se Střední škola v Podhradí přestěhovala do budovy Základní školy na Opavské ulici.

Pokud by to bylo pro kraj přijatelné, vítkovští zastupitelé by se museli k problému nejspíš vrátit. Na stole by pak měli rozhodnutí o slučování základních škol a dofinancování či převzetí gymnázia městem, které by pak mělo fungovat samostatně.

Zuzana Urbánková

Čtenář: Lenka Návratová není ředitelka

Chystané slučování dvou středních škol na Vítkovsku, a to Gymnázia ve Vítkově a Střední školy v Podhradí, zvedá místní občany ze židlí. Většina je pro zachování samostatnosti obou, ale tomu nenahrává momentální situace, kdy jim kraj, jako jejich zřizovatel, není schopen poskytnout dostatek financí. V regionu to mezi lidmi názorově vře a začínají se objevovat i další reakce občanů.

Například čtenář Petr Vaněk poukázal v e-amilu naší redakci na skutečnost, že Lenka Návratová ze Střední školy v Podhradí vlastně ředitelkou této instituce ani není. „Není mi známo, že by Lenka Návratová byla do současné doby jmenována Moravskoslezským krajem jako ředitelka uvedené školy. Také jsem viděl několik listin, na kterých je podepsána jako ředitelka školy. Jinak řečeno, co si myslet o Lence Návratové, když lidově řečeno veřejnost podvádí?“ ptá se obrazně čtenář a dodává:

„Pro mne pracovník školství, který vychovává mládež a podepisuje se neprávem jako ředitelka školy, není důvěryhodná osoba. Lze tedy dále pochybovat o všech jejich slovech a vystoupeních.“

Lenka Návratová tato tvrzení bere s rezervou. „Závidím starosti dotyčnému čtenáři, asi mu uniká podstata problému. Je to jen slovíčkaření. Zastávám funkci ředitelky s názvem zástupkyně statutárního orgánu, je to nejvyšší funkce ve škole a žádný jiný ředitel neexistuje,“ sděluje.

Funkci převzala údajně po bývalém řediteli a oficiálně se jmenování ředitelkou neprobíralo právě proto, že ještě není jisté, jak to vůbec s budoucností školy dále bude. Na dokumenty se prý podepisuje titulem zástupkyně statutárního orgánu, ale jinak ji i při jednáních s krajem oslovují jako ředitelku.

„Je to úplně jedno, pod kterým titulem tu funguji. Zastávám funkci stejnou jako ředitelka a také řeším stejné problémy a úkoly. Navíc mám tady třeba zástupkyni. A umíte si představit, že by se její pozice nazývala: zástupkyně zástupkyně statutárního orgánu?“ uzavírá Lenka Návratová.

Tomáš Pustka

Autor: Redakce

5.3.2012 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

TJ Hradec n.M. - TJ Žimrovice, sobota 19. srpna 2017
28

Souhrn fotbalového víkendu

Festival Hrady.cz v Hradci nad Moravicí.
50

Festival Hrady přilákal do Hradce tisíce návštěvníků

V pondělí začíná rekonstrukce jedné z hlavních opavských dopravních tepen

Od Domu kultury Petra Bezruče v Opavě až po obchodní centrum na konci Kateřinek se bude pokládat nový asfalt.

AKTUALIZOVÁNO

II. LIGA: Opava – Sokolov 0:0

/VIDEA, FOTOGALERIE/ Po střeleckých hodech přišel půst. Opavští fotbalisté v sobotu na domácím trávníku uhráli se Sokolovem pouze bezbrankovou remízu. Slezané přitom v prvním poločase měli několik šancí, ani jednu ale neproměnili.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Například na frekventované trase Praha - Ostrava trvala téměř celou druhou polovinu 20. století cesta až šest hodin. Dnes jsou to pouhé tři hodiny a cesta je mnohdy díky servisu jednotlivých dopravců a moderním vozům spíše relaxem.

MSFL: Hlučín – Otrokovice 1:1

Velké zklamání v Hlučíně, domácí mají jen bod.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení