VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z historické budovy vítkovského kina by mohlo vzniknout polyfunkční centrum

Vítkovští zastupitelé na svém středečním jednání jednohlasně schválili, že z místního kina by do budoucna mohlo vzniknout takzvané polyfunkční centrum.

25.2.2017
SDÍLEJ:

Kino ve VítkověFoto: DENÍK / Veronika Schindlerová

Kino ve Vítkově je mimo provoz zhruba šest let. Rada se k tomuto kroku tehdy musela uchýlit na základě závad, které odhalily revize. Ve špatném stavu bylo elektro, hromosvody anebo kouřovody budovy, jež Ministerstvo kultury ČR v roce 2005 prohlásilo za kulturní památku.

Předpokládané náklady na rekonstrukci objektu činí přibližně 35 milionů korun.

Na posledním zastupitelstvu se rozhodlo, že během roku bude podána žádost o dotaci, která by mohla přinést až 20 milionů korun. Termín je stanoven do října 2017 s tím, že rozhodnuto by mohlo být v první polovině příštího roku. Oproti původnímu záměru by z kina vzniklo polyfunkční centrum.

Došlo by tak ke zvětšení a osvětlení jeviště, zlepšení sociálního zázemí a změně technické místnosti na kancelář. Pokud nevyvstanou žádné problémy, do konce června letošního roku by mohlo být vydáno stavební povolení.

Ve městě počítají také s variantou, že žádost o dotaci nebude úspěšná a celou opravu bude nutno pokrýt z vlastních zdrojů. „Samozřejmě i taková možnost může nastat. V rozpočtu proto už nyní máme nachystánu částku ve výši 3,5 milionů korun, což je desetina úvěru, který bychom si vzali. Splacen by tak byl do deseti let," vysvětloval vítkovský místostarosta Oldřich Huška.

Se svými kolegy z městského vedení se shodl na tom, že biograf bude mít více funkcí a naplní roli polyfunkčního komunitního centra. „Filmy se zde budou promítat několikrát týdně, rádi bychom ale pro něj našli také další využití. Právě proto oslovuje spolky a zjišťujeme, zda by měly o prostory zájem. Tyto informace budou sloužit jako podklady pro dotaci.

Jednou z jejich podmínek je totiž skutečnost, že spolky prostory budou využívat bezplatně, což by jim mohlo pomoci," pokračoval.

Současná kapacita sálu činí 295 míst, po rekonstrukci by měla klesnout na 256 anebo 243. Po odstranění první řady sedadel by se pódium rozšířilo o 1,4 metru. Město si zároveň stanovilo několik priorit oprav. Zachován má být původní účel využívání budovy, budou zde probíhat filmové kluby, soutěže a aktivity spojené s kinematografií, amatérským videem a podobně.

„Zachována zůstane atmosféra a historický vzhled tam, kde to umožňují současné technologie ve vztahu k využití. Dojde také k rozšíření nabídky služeb kina," doplnil Oldřich Huška. Město dosud podalo dvě žádosti o dotace. Podle jedné se uchází o zařazení biografu do programu záchrany architektonického dědictví.

Ve hře je 1,7 milionů korun, které by mohly být investovány do obnovy střešní krytiny, výměny napadlých trámů za nové, nátěru dřevěných prvků či třeba klempířských prací. Rozhodnuto by mělo být během prvního čtvrtletí tohoto roku. Ve druhé žádosti jde o zhruba 1,2 milionu, jež by se použily na energetické úspory kina, tedy zateplení, repasi oken či dveří a podobně.

Kino PanoramaStavba vítkovského kina Panorama byla ve městě zahájena v průběhu srpna 1930. Vycházelo se přitom z projektu Richarda Bronche. Do té doby se filmová představení ve Vítkově konala v sále hostince U Veselého Tyroláku. Prvním promítaným snímkem byl němý film s názvem Bílá smrt na Piz Palü. Stalo se tak při slavnostním otevření biografu během 22. ledna 1931.

Autor: Petr Dušek

25.2.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Výročí 750 let od svatořečení patronky Slezska a Ostravsko-opavské diecéze si připomněli věřící nejen v Opavě v chrámu zasvěceném svaté Hedvice.
14

OBRAZEM: Hedvika slavila výročí svatořečení

Keltský telegraf letos propojil 248 stanovišt, mezi nimi Opavu, krnovský Cvilín i Praděd.
8

Keltské čerty propojil laser

S jarem přicházejí další uzavírky

Uzavírku silnic prodlužuje do 31. března pokračující rekonstrukce přehradní hráze v Kružberku.

FILMOVÝ KLUB: Tohle je náš svět

/POZVÁNKA/ Po rumunské rozhádané rodince z minulého týdne představí Opavský filmový klub rodinu hodně netradiční ve snímku Tohle je náš svět.

Zátěž pro místní: Městy denně projíždí tisíce aut

Denně jimi projíždí tisícovky aut, místní občané si stěžují na nebývalou dopravní zátěž, avšak řešení v podobě obchvatu je v nedohlednu. Takové problémy svírají města a obce na silnici I/56 mezi Opavou a Ostravou. Naše redakce se ale zaměřila také na „obchvatovou" situaci v Opavě. Není to totiž tak dávno, co byla zahájena stavba východní části severního obchvatu města.

Mlýn U vodníka Slámy ve Lhotě zůstal součástí života obce

/HISTORIE/ Dřevěné kolo nevelkého mlýna s doškovou střechou roztáčel od poloviny 15. století náhon v místní části Lhota. Vodní mlýn byl přestavěn na parní a v areálu dnešního válcového mlýna je teď venkovský areál s muzeem Havlíčkovy mlýny.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies