VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Romové uklízeli v městských domech

Vítkov je jedním z prvních českých měst, kde se začal realizovat program Romact. Ten je dílem Rady Evropy a Evropské komise a usiluje o integraci Romů.

31.8.2016
SDÍLEJ:

Ve Vítkově probíhal úklid ve dvou městských domech.Foto: archiv Romact

Miroslav Brož působí jako facilitátor Romactu a snaží se o to, aby projekt ve Vítkově fungoval. Není to tak dávno, co zde vznikla romská komunitní akční skupina. Ta se schází se zástupci města a pokouší se iniciovat různé aktivity. Zatím poslední proběhla během uplynulé soboty.

„Uklízeli jsme společné prostory dvou městských domů v ulici Husově. Byl sem přivezen dvacetikubíkový kontejner a v jednu chvíli jsme měli strach, aby vůbec stačil. Vyneseného nepořádku bylo opravdu hodně.

Domy jsou minimálně padesát let staré. Některé rodiny se sem nastěhovaly před deseti lety a už v té době bylo jasné, že se bude muset provést velký úklid. Jednalo se především o půdy, pokračovalo se ve sklepech a dalších místnostech," popisoval už zmíněný Miroslav Brož, který pochází ze severu Čech a s oblastí Vítkovska a Budišovska se v současnosti důkladně seznamuje.

Právě Vítkov je jedno z prvních měst, kde se s tímto projektem začalo. „Něco podobného proběhlo už také na litvínovském sídlišti Janov, v Rokycanech anebo také nedalekém Budišově nad Budišovkou. Zde Romové společnými silami vymalovali městský dům a město samotné jim tam pak instalovalo poštovní schránky.

Snažíme se působit v různých lokalitách po celé republice," doplnil.

Sobotní akce ve Vítkově dle zástupců Romactu a města měla úspěch. Některým zbyly síly i na to, aby se vrhli také na úklid v blízkém parku, jenž se nachází hned vedle místní školky.

„Z Vítkova mám dobrý pocit v tom smyslu, že mezi zdejší romskou komunitou a městským vedením nepanují nevraživé vztahy. Někde tomu tak totiž je. Dokonce se podařilo domluvit další akce. V areálu vítkovského hřiště se nachází skatepark a minigolf. Kolem je taková dřevěná zídka, kterou je potřeba natřít. Natírání proběhne o některém víkendu v září.

Romové pak budou moci uspořádat amatérský fotbalový turnaj pro mužstva z Vítkova a okolí," pokračoval Miroslav Brož.

Podle něj by právě ve Vítkově mohli stavět na tom, že mezi romskou komunitou a městem existuje vzájemná důvěra: „Někdo si může myslet, že zapojit Romy do podobných aktivit je složité. Řada lidí na ně nahlíží jenom jako na pasivní příjemce pomoci. Ono je tomu ale mnohdy právě naopak. Romové čekají na příležitost zapojit se do podobných projektů, což se mimochodem potvrdilo ve Vítkově."

S výsledky úklidové akce byl spokojen také vítkovský starosta Pavel Smolka. Sám si je však vědom toho, že všechno je teprve na začátku.

„V minulosti spolupráce mezi městem a romskou komunitou nefungovala. My jsme teprve na začátku. Romact nám ukazuje, jakou formou s ní budeme moci spolupracovat. Vnímáme to rozhodně pozitivně a už se plánuje i další akce. Je to signál pro veřejnost, že ne všichni jsou stejní a jsou i tací, kteří chtějí zvelebovat prostředí, v němž žijí," doplnil čelní představitel Vítkova.

Autor: Petr Dušek

31.8.2016
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tyčkařská exhibice na Dolním náměstí v Opavě.
46

Další ročník tyčkařské exhibice zaplnil Dolní náměstí v Opavě

Parkování pomocí SMS například zavedly velká nákupní centra v Praze či v Brně už na přelomu let 2010 a 2011. Například v Olomouci lze platit parkovné pomocí SMS od letošního července.

SMS parkovné v Opavě se může zpožďovat

Dočká se hřiště s umělým povrchem rekonstrukce?

Kylešovice - Zastupitelé města se v období letních prázdnin výjimečně sešli na svém zasedání, na kterém se shodli, že budou stejně jako v minulém roce žádat o dotaci  z programu vyhlášeného Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.

Bolatice ožijí oslavami dožínek

/POZVÁNKA/ Tradiční oslavy dožínek jsou v Bolaticích na programu zítra. Zahájí je průvod, který vyjde od hasičárny směrem ke kostelu ve 13.45.

Blondýna dál okrádá opavské restaurace, trest jí asi nehrozí

Arogantní a značně pod vlivem. Taková je podle všeho žena, která odmítá v restauracích platit

Fanoušky odveze na festival kyvadlovka z Opavy

Další zastávka festivalu Moravské hrady.cz bude v Hradci nad Moravicí. Na prostranství pod zámkem u hotelu Belaria už dnes vyroste stanové městečko, VIP kemp a také dvě pódia, na kterých se během pátku a soboty 19. srpna vystřídá celá řada jak českých, tak i slovenských interpretů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení