VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tři hlasy a školy se sloučí

Vítkov - Sloučení Gymnázia Vítkov a Střední školy v Podhradí je zase o krok blíž. Místní zastupitelé totiž na toto spojení kývli. Teď už schází jen definitivní potvrzení kraje a k zasnoubení tohoto radikálně odlišného páru škol může dojít.

3.7.2012
SDÍLEJ:

Starosta Vítkova Pavel Smolka o možném sloučení obou středních škol diskutoval s občany již několikrát. Na této fotografii pocházející z letošního března rozmlouvá ve vzrušené diskusi s učiteli a rodiči v prostorách místního gymnázia.Foto: Vladimír Meletzký

Je to od počátku malá válka. Jedni chtějí mermomocí zachovat samostatnost obou škol, druzí argumentují tvrzením, že sloučení, byť poměrně nesourodé, je jediná možnost, jak udržet obě školy při životě. Kraj jako jejich zřizovatel, už na ně údajně nemá dost peněz.

Problémem je prý rovněž obsazenost jednotlivých tříd, studentů je málo. Proto se přišlo s tímto nevšedním řešením.

„Pro slučování středních škol existovaly dvě varianty. První bylo sloučení Střední školy Vítkov-Podhradí a Gymnázia Vítkov. Druhá varianta byla o sloučení dvou místních základních škol a převzetí zřizovatelských funkcí gymnázia do správy města. Škola v Podhradí by byla přesunuta z dosavadního areálu a uvolnilo by se pro ni místo v budově základky v Opavské ulici," vysvětluje jeden z odpůrců sloučení Petr Dobeš a dodává: „Zastupitelé bohužel rozhodli, možná účelově, o sloučení střední školy a gymnázia. Toto rozhodnutí ale dle mého názoru nic dlouhodobě neřeší."

Na jednání vítkovského zastupitelstva, které se uskutečnilo v minulých dnech, došlo skutečně k odsouhlasení této varianty, a to těsným poměrem 12:9. Debata se protáhla zhruba na hodinu a se svými argumenty vystoupili zástupci obou stran. Přítomen byl za krajský úřad rovněž vedoucí odboru školství, mládeže a sportu Libor Lenčo. Právě na kraji teď totiž leží další krok.

„Nyní je nutné připravit podklady pro krajské zastupitelstvo a radu," říká Lenčo a tvrdí, že školy nebudou určitě sloučeny dříve než v roce 2013. Jaké bude přesné datum, však prý nelze nyní říci. Nejpravděpodobněji se jeví červenec. A co se stane s rozlehlým areálem Střední školy v Podhradí, až zůstane opuštěn? Bude chátrat?

„Konkrétní záměr zatím není. Ale lze předpokládat, že jej kraj nabídne k prodeji," uvádí Lenčo. Řada občanů však se sloučením obou škol nesouhlasí, což si redakce ověřila na vlastní kůži během březnového setkání učitelů gymnázia a rodičů se starostou Vítkova Pavlem Smolkou (SNK). Ten ale s tímto jejich negativistickým přístupem nesouhlasí.

„Nelíbí se mi, že někdo tuto variantu považuje a priori za nejhorší, a tvrdí, že to znamená pro školu konec, aniž by se to vůbec zkusilo. Právě tato nedůvěra všechny snahy o záchranu těch škol komplikuje," soudí Smolka. Zdůrazňuje rovněž, že v žádném případě nepůjde o procházku růžovou zahradou a projekt s sebou přinese mnoho úskalí, ale podařit se to může jen za předpokladu, že se každý bude snažit přistupovat k věci pozitivně a napomáhat jejímu úspěchu.

Neúspěch by totiž mohl mít pro školy dalekosáhlé a neřešitelné důsledky.

Autor: Tomáš Pustka

3.7.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Cyklostezka. Ilustrační foto.

Cyklostezka má spojit Kravaře s Benešovem

Veřejné prostranství v okolí Červeného kostela v Hlučíně. Ilustrační foto.

Červený kostel se dočká změn

Souhrn fotbalového víkendu

/VÝSLEDKY, FOTOGALERIE/ Přinášíme vám výsledkový servis víkendových fotbalových zápasů na Opavsku a Hlučínsku.

Festival Hrady přilákal do Hradce tisíce návštěvníků

/VELKÁ FOTOGALERIE/ Na dvou pódiích se vystřídala dvacítka kapel a interpretů

V pondělí začíná rekonstrukce jedné z hlavních opavských dopravních tepen

Od Domu kultury Petra Bezruče v Opavě až po obchodní centrum na konci Kateřinek se bude pokládat nový asfalt.

AKTUALIZOVÁNO

II. LIGA: Opava – Sokolov 0:0

/VIDEA, FOTOGALERIE/ Po střeleckých hodech přišel půst. Opavští fotbalisté v sobotu na domácím trávníku uhráli se Sokolovem pouze bezbrankovou remízu. Slezané přitom v prvním poločase měli několik šancí, ani jednu ale neproměnili.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení