VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dotace pomohou řešit sociální problémy

Do Vítkovska a Budišovska zamíří během následujících tří let miliony z evropských dotačních programů. Vítkovští je využijí k rekonstrukcím sociálních bytů nebo tvorbě pracovních míst.

14.5.2017
SDÍLEJ:

Není to ani rok, co i Vítkov začal realizovat projekt Romact, který je dílem Rady Evropy a Evropské komise a usiluje o integraci Romů. Loni v srpnu členové místní romské komunity uklidili společné prostory dvou městských domů v Husově ulici.Foto: archiv

Vítkov společně se sousedním městem Budišov nad Budišovku a obcí Čermná ve Slezsku vypracoval Strategický plán sociálního začleňování na roky 2017 až 2019. Spolupracoval při tom s vládní Agenturou pro sociální začleňování.

„Jsem velmi rád, že se nám naskytla tato příležitost. Jistou formou tak máme možnost navázat na iniciativu Romact, která byla také podporována Bruselem. Rozměry nového projektu jsou ovšem o dost větší. Díky dotacím budeme mít možnost zrealizovat mnoho investičních i neinvestičních akcí," sdělil k tématu starosta Vítkova Pavel Smolka.

Ve městě pak začnou první projekty už v letošním roce. „Chystáme se již na část rekonstrukcí sociálních bytů, rádi bychom také najali civilního specialistu, který bude fungovat jako prostředník mezi Městskou policií, vedením města a sociálně vyloučeným obyvatelstvem," dodal Smolka s tím, že pomoc bude směřovat také k dlouhodobě nezaměstnaným, jejichž počet se sice v současné době snižuje, avšak na Vítkovsku jsou jejich počty stále vysoké.

V novém strategickém plánu nejsou opomenuty ani další skupiny obyvatel, ke kterým pomoc zamíří. Těmi jsou senioři, osoby se zdravotním postižením, lidé ohrožení závislostí a Romové.

„Problémy sociálního vyloučení zažívá velká část občanů a také většina projektů je směřována na všechny, kteří potřebují pomoc," sdělila lokální konzultantka Agentury pro Vítkovsko a Budišovko Leona Kupčíková.

Během příštích let by tedy na Vítkovsku a Budišovku mohlo vzniknout více než 20 nových pracovních míst, pět sociálních podniků, motivační a aktivizační programy a poradenství, tři nová komunitní centra pro volnočasové aktivity, 62 zrekonstruovaných nebo zcela nových sociálních bytů. V plánu je také najmout až šest asistentů prevence kriminality.

Z evropských dotačních titulů by při tom mohli ve Vítkově, Budišově a Čermné získat finanční podporu přesahující 170 milionů korun.

Autor: David Beinhauer

14.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kaple svaté Máří Magdalény, ve které bude při návštěvě Štítiny biskup sloužit bohoslužbu za zdejšího rodáka Heliodora Píku.

Ve Štítině biskup Lobkowicz uctí odkaz Heliodora Píky

Ilustrační foto.

Železný císařák se koná v neděli

Hasičská soutěž v Bohuslavicích

/POZVÁNKA/ Noční soutěž v požárním sportu pořádají v pátek 21. července členové bohuslavického sboru dobrovolných hasičů.

Do Chuchelné zavítá Maťo Ďurinda s Tublatankou

/POZVÁNKA/ Třiatřicet let na scéně letos oslaví slovenská legendární rocková kapela Tublatanka v čele s Maťem Ďurindou. Poslechnout si ji zájemci mohou přijít v rámci sportovních slavností, které pořádá Spartak Chuchelná.

Rozloučili jsme se - 29. týden

Vážení čtenáři, na stránkách Opavského a Hlučínského Deníku vám pravidelně jednou týdně přinášíme seznam zesnulých v našem regionu.

Nemocnice jsou plné pacientů

Na infekční oddělení opavské nemocnice dorazili pacienti například s průjmovými onemocněními, žloutenkou B a C, mononukleózou anebo akutními záněty mozku a mozkových blan.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení