VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dotace pomohou řešit sociální problémy

Do Vítkovska a Budišovska zamíří během následujících tří let miliony z evropských dotačních programů. Vítkovští je využijí k rekonstrukcím sociálních bytů nebo tvorbě pracovních míst.

14.5.2017
SDÍLEJ:

Není to ani rok, co i Vítkov začal realizovat projekt Romact, který je dílem Rady Evropy a Evropské komise a usiluje o integraci Romů. Loni v srpnu členové místní romské komunity uklidili společné prostory dvou městských domů v Husově ulici.Foto: archiv

Vítkov společně se sousedním městem Budišov nad Budišovku a obcí Čermná ve Slezsku vypracoval Strategický plán sociálního začleňování na roky 2017 až 2019. Spolupracoval při tom s vládní Agenturou pro sociální začleňování.

„Jsem velmi rád, že se nám naskytla tato příležitost. Jistou formou tak máme možnost navázat na iniciativu Romact, která byla také podporována Bruselem. Rozměry nového projektu jsou ovšem o dost větší. Díky dotacím budeme mít možnost zrealizovat mnoho investičních i neinvestičních akcí," sdělil k tématu starosta Vítkova Pavel Smolka.

Ve městě pak začnou první projekty už v letošním roce. „Chystáme se již na část rekonstrukcí sociálních bytů, rádi bychom také najali civilního specialistu, který bude fungovat jako prostředník mezi Městskou policií, vedením města a sociálně vyloučeným obyvatelstvem," dodal Smolka s tím, že pomoc bude směřovat také k dlouhodobě nezaměstnaným, jejichž počet se sice v současné době snižuje, avšak na Vítkovsku jsou jejich počty stále vysoké.

V novém strategickém plánu nejsou opomenuty ani další skupiny obyvatel, ke kterým pomoc zamíří. Těmi jsou senioři, osoby se zdravotním postižením, lidé ohrožení závislostí a Romové.

„Problémy sociálního vyloučení zažívá velká část občanů a také většina projektů je směřována na všechny, kteří potřebují pomoc," sdělila lokální konzultantka Agentury pro Vítkovsko a Budišovko Leona Kupčíková.

Během příštích let by tedy na Vítkovsku a Budišovku mohlo vzniknout více než 20 nových pracovních míst, pět sociálních podniků, motivační a aktivizační programy a poradenství, tři nová komunitní centra pro volnočasové aktivity, 62 zrekonstruovaných nebo zcela nových sociálních bytů. V plánu je také najmout až šest asistentů prevence kriminality.

Z evropských dotačních titulů by při tom mohli ve Vítkově, Budišově a Čermné získat finanční podporu přesahující 170 milionů korun.

Autor: David Beinhauer

14.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

ZŠ Mařádkova, třída I.A

Představujeme prvňáky ZŠ Mařádkova

Sesunutá gabionová zeď. Tu mohou vidět od pondělního dopoledne řidiči při jízdě po nové silnici I/11 u Hrabyně. Potvrdil to i tiskový mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl.
AKTUALIZOVÁNO
2 39

Zborcená zeď u Hrabyně: nikdo neví, co se stalo

Povstanou Jánské Koupele z popela?

Noví majitelé Tomáš Berdych a i Petr Lexa byli v loňském roce příslibem lepších časů. Ty však zatím nenastaly.

Stavba parkoviště na Rovninách úspěšně pokračuje

Už během letních prázdnin odstartovala stavba parkoviště v Seifertově ulici, která se nachází v části Rovniny v Hlučíně.

V Hlučíně vzniká nová cyklostezka

Úprava komunikace mezi Hlučínem a Bobrovníky, určené zejména pro cyklisty, začala v závěru srpna.

Silnice do Polska je uzavřena

Kdo je zvyklý jezdit k našim severním sousedům přes Sudice po silnici III/04614, má smůlu. V minulých dnech totiž byla cesta kvůli opravě povrchu uzavřena.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení