VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Voda to poničila, hasiči teď napravují

Hlučín, Novojičínsko, jižní Čechy - Mezi těmi, kdo přispěchal na pomoc do oblastí zasažených povodněmi, jsou i příslušníci Hasičského záchranného sboru v Hlučíně.

2.7.2009
SDÍLEJ:

Velká voda je pryč a na hasičích teď je napravovat škody, které způsobila. Patří sem i stržení staticky narušených domů.Foto: HZS ČR Hlučín

Více než čtyři desítky hasičů a na dvacet kusů jejich techniky teď mají jediný úkol. Likvidovat to, co velká divoká voda poničila. A to nejen na území Moravskoslezského kraje, ale nově i v jižních Čechách.

„Záchranné a likvidační práce pokračovaly bez přestávky i o víkendových dnech i v tomto týdnu. Třicet našich záchranářů je nasazeno v obcích Jeseník nad Odrou, Zubří, Lešná a Polom společně s dvacítkou techniky.

Záchranáři provádějí v současnosti nezbytné práce zprůjezdňování cest, opravy komunikací, naložení a vyvezení nánosů bahna, čištění koryt řek a potoků, odstraňování spadlých a naplavených stromů a dříví, vyčerpávání a čištění sklepů a zaplavených místností.

V obci Jeseník nad Odrou vytahují zničené a utopené automobily a provádějí demolici osmi domů,“ upřesnil náplň práce hlučínských záchranářů na místech povodní tiskový mluvčí HZS Hlučín Petr Orel.

Nejnověji se k nim přidala i další, devítičlenná skupina mužů, která s technikou pomáhá ve městě Jeseník, kde je tak celkem patnáct hlučínských hasičů. V úterý večer ale byla připravena k odjezdu další skupina hlučínských záchranářů, a to dvanáct osob a desítka technických prostředků. Ta během včerejška zamířila do míst ohrožených povodněmi v Jihočeském kraji.

„O přesném místě působení této jednotky bude průběžně rozhodováno krizovým štábem Jihočeského kraje podle aktuální situace. V této oblasti budeme nasazeni na pomoc místnímu obyvatelstvu v obdobných činnostech jako na Moravě.

Přesun této jednotky nebyl jednoduchý, protože do oblasti jižních Čech jela speciální zemní technika typu obřího kolového nakladače na podvalníku, automobilního vyprošťovacího jeřábu nebo universálního dokončovacího stroje,“ seznámil s pomocí Petr Orel.

Pomoc hasičů se však neomezuje jen na fyzickou část. Šest profesionálních psychologů činných ve složkách integrovaného záchranného systému, pět proškolených profesionálních hasičů a jeden duchovní jsou velmi platnými členy týmu.

Právě oni hovoří s nejvíce zasaženými jednotlivci nebo rodinami a směřují je ke stabilizaci jejich psychiky a obnovování jistot v sobě samých i v rodinách.

„Jedná se hlavně o lidi, kteří se musí vyrovnávat s úmrtím nejbližších nebo velkými materiálními ztrátami. Vedle toho mapovali další rodiny a jednotlivce potřebné k psychosociální pomoci,“ řekla Marcela Kopaňáková, jedna z psychologů HZSMSK.

Autor: Martin Kůs

2.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

ON-LINE rozhovor s Milanem Čichoněm, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Souhrn fotbalového víkendu

/3 x FOTOGALERIE, VÝSLEDKY, TABULKY/ Přinášíme vám výsledkový servis víkendových fotbalových zápasů na Opavsku a Hlučínsku.

Cyklostezka do Hradce je přetížená, v příštím roce by mohla vzniknout další

Někdy to na ní vypadá spíše jako na dálnici v době dopravní špičky. Řeč je o cyklostezce, která spojuje Opavu s Hradcem nad Moravicí.

Bobři vyvolávají emoce. Mnozí rybáři je vidí neradi

Před lety mnozí vítali návrat bobra do přírody, dnes bývá často trnem v oku zejména rybářům.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení