„Laboratorní analýzy potvrdily skutečnost, že v průběhu jednoho týdne došlo k nárůstu množství toxických sinic v jezeře na hodnoty, které již mohou být příčinou vniku zdravotních problémů u vnímavých jedinců," říká Radim Mudra z Krajské hygienické stanice v Ostravě.

Mezi ty „vnímavé jedince" řadí malé děti, těhotné ženy, alergiky nebo osoby s oslabeným imunitním systémem. „Z uvedeného důvodu se koupajícím doporučuje osprchovat se po koupání v jezeře. Nejlépe v pitné vodě," radí. Nebo se koupat v nádrži B1, nacházející se v areálu štěrkovny, kde je kvalita vody vyhovující.

Téměř denně je nyní vidět i Ostravany, které láká osvěžení v řece Ostravici. „Kdyby lidé věděli, co tam teče, tak by z toho nebyli nadšení," říká Mudra a dodává, že na nevhodnost koupání v řece Ostravici na území města, v úseku mezi Slezskoostravským hradem a sídlištěm Kamenec, upozorňují marně už několik let.

„Voda zde není vhodná ke koupání zejména z důvodu nevyhovující mikrobiologické kvality. Hygienická služba v této souvislosti zdůrazňuje významná zdravotní rizika spojená s koupáním ve vodě, která může být zdrojem řady závažných onemocnění," varuje.

Krajští hygienici v uplynulém týdnu kontrolovali i další vodní nádrže, které jsou nyní vzhledem k nekončícím vedrům permanentně v obležení. Jde o Brušperk, Bašku, Olešnou a Žermanickou přehradu na Frýdeckomístecku a nádrže Kacabaja, Větřkovice, Čerťák, Údolí mladých i areál Heipark v Tošovicích na Novojičísnku. Voda v nich ke koupání vyhovuje.

„Mimořádně byly provedeny kontrolní odběry vody i v Bohušovském rybníku na Bruntálsku. Oproti minulému týdnu zde došlo ke snížení množství sinic ve vodě na hodnoty, které již nevyžadují omezení koupání," doplnil Mudra s tím, že vlivem přítomnosti zelených řas je však zde voda méně průhledná.

A bez omezení se lze svlažit i v umělých koupalištích. „I přes vysokou návštěvnost je kvalita vody na všech provozovaných letních umělých koupalištích vyhovující," dodal Radim Mudra.