Vodicí pes. Pro obyčejného člověka „jen“ zvíře, pro člověka zrakově postiženého, žijícího v neustálé tmě, nejlepší přítel. „V současné době u nás bydlí pět klientů, kteří mají vodicí psy,“ sdělila zástupkyně vedoucí Domu svatého Cyrila a Metoděje pro zrakově postižené v Opavě-Vlaštovičkách Radana Plevová. Zmínila se také, že tři z vodicích psů, které klienti mají, pocházejí ze Střediska výcviku vodicích psů z Prahy–Jinonic, jeden z pražského sdružení Helppes a poslední od soukromého cvičitele. Čtyři psi jsou plemene labradorský retrívr, pátý je flat coated retriever.

Vodicího psa má přes tři roky

Jedním z obyvatel, který se do VlaštovickéhoDomuCyrila a Metoděje pro zrakově postižené před nedávnem přistěhoval, je třicetiletý Martin Tarčinec. „Vodicího psamámpřes tři roky,“ říká. Je to jeho první vodicí pes, respektive fenka světlého labradora. „Mám ji z pražského sdružení Helppes,“ uvádí. „Dva měsíce trvalo, než ji pro mě našli, a dalších šest měsíců pak trval výcvik,“ upřesnil Tarčinec. Zmínil se také, že i nevidomí mají o zábavu postaráno. Se svými čtyřnohými kamarády se účastní nejrůznějších soutěží.

Martin Tarčinec byl letos už na třech soutěžích. „Pes je pro měradost i starost,“ odpověděl na otázku, co mu přítomnost psa přináší. „Nejsem v Opavě dlouho, přestěhoval jsem se teprve nedávno,“ upřesňuje svou situaci. To pro něj v praxi znamená, že nejen on, ale i jeho čtyřnohá kamarádka si budou muset nejprve zvyknout na nové prostředí a naučit se procházet nové trasy. „Na druhou stranu se ale nemusím spoléhat na ostatní, pes mě doprovodí k lékaři nebo na poštu, prostě kam potřebuji,“ pochvaluje si Tarčinec.

Klient si může vybrat plemeno i pohlaví psa

Vodicí pes je dle slov Radany Plevové pro zrakově postiženého člověka v podstatě kompenzační pomůcka. „Nevidomý člověk jej může získat prostřednictvím žádosti, kterou si podá na příslušném obecním úřadě s rozšířenou působností dle místa trvalého bydliště,“ upřesnila Plevová ve zkratce, jak probíhá vyřizování žádosti. Klient si může vybrat středisko, ze kterého by psa chtěl. Tam je posléze pozván na pohovor, aby se definitivně doladily konkrétní požadavky. I plemeno psa si klient může vybrat. „Čím více požadavků ale člověk má, tím je hledání odpovídajícího psa problematičtější,“ dodala Plevová.

Nejbližší výcviková škola je v Brně

Co se týče výcvikových středisek či sdružení zabývajících se touto činností, tak v Opavě je nehledejte, bylo by to marné. Žádná instituce tohoto druhu tady neexistuje. Nejbližším zařízením specializujícím se na tuto činnost je Škola pro přípravu vodicích psů Milana Dvořáka v Brně. „Již od dětství jsem se pohyboval v oblasti kynologie,“ upřesňuje Dvořák, jak se k této profesi dostal. Přípravou vodicích psů se zabývá již téměř 15 let. „Svět nevidomých mě vždy zajímal. Vím, že vodicí pes dokáže tento hendikep z velké části kompenzovat, dokáže nevidomému člověku zrychlit a zabezpečit jeho chůzi, je mu věrným a oddaným přítelem i pomocníkem v životě,“ uvádí Dvořák.

Pes musí mít vyrovnanou povahu

Vybrat vhodné štěně je složitá záležitost. „Mělo by být povahově vyrovnané. Nemělo by být vyloženě temperamentní nebo naopak apatické, nesmí z ničeho projevovat strach,“ podotýká Dvořák. Pro práci vodicího psa není rozhodující, zda je to pejsek či fenka. „Máme klienty, kteří si volí pohlaví psa, jiní mají požadavek pouze na plemeno. Někteří si nechají vybrat podle rychlosti chůze, životních zvyklostí a místa bydliště vhodného pomocníka od nás,“ dodává Dvořák. „Štěňátka, která by se měla v budoucnu připravovat pro službu vodicích psů, vybíráme z vlastního chovu nebo nakupujeme od chovatelů, se kterými spolupracujeme,“ vysvětluje výběr vhodných jedinců.

„Škola je členem světové organizace pro výcvik vodicích psů se sídlem ve Velké Británii. Máme tedy možnost konzultovat naše potřeby a účastnit se pracovních seminářů po celém světě. Loni jsme navštívili například naše kolegy v americkém Michiganu,“ uvádí Dvořák. Jeho škola připravuje tatáž plemena jako jinde ve světě. „Cvičíme labradorské a zlaté retrívry, flat coated retrívry, německé ovčáky, bílé švýcarské ovčáky. Vycvičili jsme i královského pudla, který v České republice vodí jako třetí zástupce tohoto plemene,“ poukazuje Dvořák na úspěchy své školy.

Štěňata se učí hravou formou

Výuka psů, kteří budou posléze sloužit nevidomým, začíná již ve dvou měsících. Štěňata jsou svěřována pečovatelským rodinám, které se každých 14 dní scházejí v Brně. „Pod vedením koordinátorky výchovy se postupně společně hravou formou učí sociálnímu chování a základní poslušnosti. Tato takzvaná předvýchova štěněte nám velmi práci s dospělými psy ulehčuje. Do výcviku již přicházejí se znalostí vhodného chování a celkově zvládnutou povahou,“ podotýká kynolog.

Vodicí pes rozlišuje více než 35 povelů

Vlastní výcvik vodicího psa začíná v jednom roce věku. Před zahájením přípravy je nutné podrobit psa rentgenu kyčlí a loktů, vyšetřit oči a celkový zdravotní stav, aby člověk, pro kterého je vodicí pomocník připravován, měl jistotu, že je jeho pes zdravý. Samotná příprava vodicího psa pak trvá obvykle šest až sedm měsíců. Na jejím konci je pes schopen rozlišit více než 35 povelů, na které při své práci reaguje. Jsou to například povely směru, vpřed, vpravo, doleva, povely vyhledávací jako najdi schody, dveře, madlo u zábradlí, volné místo k sezení. Vodicí pes dovede nastoupit, vystoupit a chovat se bez problémů v dopravních prostředcích. Psi jsou zvyklí na přepravu autem, zvládají pohyblivé plošiny. Samozřejmostí jsou cviky poslušnosti, obcházení překážek z různých stran včetně až úrovně výšky svého pána. Dovedou zůstat na odloženém místě. Na konci přípravy skládají zkoušky a je jim vystaven certifikát osvědčující statut označení „vodicí pes“.

Páteční schůzky v Brně

Pro lidi, kteří vodicího psa mají, nebo o něm uvažují, pořádá škola Milana Dvořáka pravidelně každý druhý pátek takzvaný klubový den. „Chystáme různé aktivity, přednášky a procvičování práce vodicích psů tak, aby byli stále v aktivní pracovní kondici a člověk se stále mohl na jejich práci spolehnout,“ vysvětluje. Během roku pak připravují soutěže vodicích psů, víkendové pobyty, výlety i letní prázdninový tábor. „Na Opavsku zatím námi připravený vodicí pes nepracuje,“ dodává Dvořák.

Cvičitelka Jitka je prakticky nevidomá

Dalším střediskem, které se zabývá výcvikem těchto specializovaných pomocníků, je pražské občanské sdružení Pes pro tebe, jehož zakladatelkou je Jitka Lebedová. Čím je tato žena tak výjimečná? Věnuje se výcviku vodicích psů, a to i přes skutečnost, že je prakticky nevidomá, respektive má jen zbytky zraku. Jeden z pejsků, kterého Jitka Lebedová vycvičila, vlastní Opavan Václav Fischer. „Vycvičeného cheaspeak bay retrievera jsme Václavu Fischerovi v Opavě předali loni před Vánocemi,“ upřesnila.

Její občanské sdružení nabízí de facto tytéž služby jako výše zmíněná brněnská škola. Co by však zakladatelka zdůraznila, je fakt, že psi nemají umístěné v kotcích, jak to v některých výcvikových centrech bývá, ale v bytě. Před předáním nechávají psa vyšetřit a to na eventuální postižení ledvin, jater, slinivky a cukrovky. „Osvědčení zahrnuje také vyjádření ortopeda k rentgenologickému vyšetření kyčlí a loktů,“ upřesnila služby, které sdružení Pes pro tebe nabízí nad rámec svých povinností.

Cvičí border kolie, retrívry…

Výcvik vodicího psa vyjde konkrétně u Jitky Lebedové na 174 tisíc korun. Nejvíce jsou podle jejích slov využíváni retrívři. „U nás cvičíme však border kolie nebo krátkosrsté kolie, retrívry pak jen okrajově, neboť mívají velmi často problémy s kyčlemi. Co se pak týče výběru pohlaví psa, řekla bych, že záleží i na plemeni. U border kolií jsou k této úloze vhodnější psi, u retrívrů pak spíše fenky, ale není to dané,“ řekla Lebedová.