Byl hrdý na to, že expozici, jež mapuje historii, kulturní význam a také umělecké bohatství českých a moravských zámků, mohl obohatit i ten hradecký.

„Je to úplná nádhera. Osobně jsem byl přítomen vernisáže. Poslouchal jsem proslovy a byl pyšný na to, že se Hradec nad Moravicí dostal do takové společnosti. Z Opavska i vlastně Moravskoslezského kraje jsme jediní zástupci.

Výstava je to vskutku jedinečná. Záštitu nad ní kromě prezidenta republiky převzal také ministr kultury a kardinál Duka," upozorňoval už zmíněný Radomír Přibyla.

Dva obrazy a klavír

Výstava obsahuje celkem šest stovek předmětů. Z Hradce sem byly převezeny dva unikátní obrazy z dílny Oskara Kokoschky Portrét Mechtildy Lichnovské a Portrét neznámého muže. Třetím do „party" byl Beethovenův klavír vyrobený na začátku 19. století.

„Lichnovští ho na náš zámek nechali převézt z Paříže, když Beethoven poprvé navštívil Hradec nad Moravicí v roce 1806," pokračoval Radomír Přibyla.

V přemíře zámeckých skvostů na výstavě naleznete také druhou nejvzácnější památku ČR. A sice Relikviář svatého Maura z hradu Bečova nad Teplou. Cennější už jsou pouze korunovační klenoty. „Je to skutečná paráda. Na převoz relikviáře dohlížela ozbrojená ochranka," popisoval čelní představitel hradeckého zámku.

Nabízí se otázka, zdali také Radomír Přibyla pro klavír a dva obrazy zajistil ozbrojence: „Cestu je třeba dobře naplánovat, ale takovým způsobem jsme to rozhodně neřešili. Vezměte si, že před těmi více než dvěma sty lety byl tento klavír na Hradec dovezen až z Paříže.

Musel putovat na povozu nebo něčem podobném a cestu přežil bez úhony."

Velvyslanecký kočár

Na tomto místě je třeba si ujasnit počty. Na současné expozici v Jízdárně Pražského hradu hradecký zámek vystavuje tři své skvosty, ale během léta po této trase doputoval do hlavního města ještě jeden předmět. Jedná se o velvyslanecký kočár Karla Maxe Lichnovského.

„Je pro nás poctou a zároveň štěstím, že ve stejných prostorách vystavujeme během roku už podruhé. Jde o naše nejcennější předměty," poznamenal Radomír Přibyla a vzápětí dodal: „Kočár se objevil na výstavě Zapřažená krása. Karel Max Lichnovský v něm navštívil anglickou královskou rodinu, když působil jako velvyslanec v Londýně."