Nyní je můžete poodhalit také vy, a to skrze výstavu v kostele sv. Václava, která bude otevřena do konce roku. Vernisáže se zúčastnilo několik desítek lidí a promluvili ti nejodpovědnější. Kromě samotného autora řekl několik slov i ředitel Mariana Antonín Janýška.

Výstavu pak zahájil Jiří Siostrzonek a světově uznávaný fotograf Jindřich Štreit, který je zároveň garantem projektu. Štreit zhodnotil výstavu Imricha Vebera velmi pozitivně a kde vidí jeho úspěch? „To je jednoduché. Musí milovat lidi,“ uvedl fotograf.

Imricha Vebera zajímá vztah společnosti s lidmi, kteří jsou na okraji společnosti.

„Určitě nejsem sám, kdo se setkal s případy, že lidé, kteří nějakým způsobem vybočují ze společnosti, jsou opovrhováni a není na ně brát zřetel. Chci ukázat, že jsou to lidé, kteří si zaslouží naši pozornost a jsme jim to dlužni.

Tuto skupinu lidí jsme v době socialismu zavírali do obrovských ústavů a je to obrovský nesmysl. Mají nárok na plnohodnotný život,“ řekl fotograf z Opavy, který v současné době studuje Institut tvůrčí fotografie v Opavě a dějiny výtvarného umění v Olomouci.

Výstava Nejeden život v kostele sv. Václava je druhým samostatným počinem Imricha Vebera. Svou první výstavu nazval Žijeme svobodně anebo na okraji společnosti. Tento projekt byl uveden před časem v Ostravě a následně reprízován ve Frýdku-Místku.

„Zabýval jsem se životem bezdomovců v Ostravě, kdy jsem za nimi do jejich osady asi půl roku docházel a fotografoval,“ doplnil dvaadvacetiletý Veber. Avšak není to jen člověk, kterého Imrich fotí. „Když jsem na dovolené, tak si samozřejmě vyfotím i krajinu. Ovšem na dovolené v Řecku jsem spíše sledoval tu zdevastovanou krajinu, ve které ležely odpadky.

Poté jsem z toho vypracoval klauzurní práci pro institut,“ upřesnil fotograf s tím, že vytvořil rovněž projekt, ve které kritizuje výstavbu nesmyslných hal ve městech.