VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výzkum: Opava prý byznysu přeje

Opava - Srovnávací výzkum Města pro byznys 2010 ustálo statutární město Opava se ctí. V celorepublikovém pořadí skončilo na 35. místě, které ho staví na špičku v Moravskoslezském kraji.

2.11.2010 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK / František Géla

Umístění Opavy v první čtvrtině pořadí 205 měst je podle autorů výzkumu zásluhou přístupu veřejné správy.

„Z pohledu podnikatelů má opavský magistrát jedny z nejlepších internetových stránek, nadprůměrný počet úředních hodin a patří mezi nejúspěšnější v získávání evropských dotací,“ vysvětlil přednosti města pracovník zpracovatelské společnosti Datank Michal Kaderka.

Výsledek letošního výzkumu pochopitelně potěšil i statutární město Opava. Výzkum mimochodem konstatoval, že přístup opavské veřejné správy k této problematice je třetí nejlepší v celé republice.

„Žebříček, vypracovaný nezávislými ekonomickými experty ukazuje, že Opava si vede velmi slušně i v horších podmínkách daných krajem i navzdory určitému handicapu cenových podmínek. Žádné jiné město v kraji si nedokázalo v pravidelných krajských hodnoceních Města pro byznys udržet tak dobré a dlouhodobě vyrovnané výsledky,“ míní mluvčí opavského magistrátu Jan Šindler.

Z dalších hodnocených měst na Opavsku se v celkovém pořadí umístily Kravaře na 91., Vítkov na 114. a Hlučín na 130. místě. Ale například v oblasti pracovního trhu si tato města nevedla špatně. Kravaře skončily na 16., Hlučín na 22. a Vítkov na 29. místě.

Ve srovnávacím výzkumu Město pro byznys bylo vyhodnocováno 205 obcí s rozšířenou působností ve 13 krajích, Praha a její městské části byly vyhodnoceny zvlášť. Města byla sledována na základě 50 kritérií rozdělených do šesti oblastí: současný rozvoj podnikatelského prostředí, kvalita lokality, přístup veřejné správy, podmínky pracovního trhu, ceny a průzkum mezi podnikateli mezi více než 10 tisíci podnikateli garantovaného agenturou Datank.

Další informace o žebříčku a podmínkách podnikání jsou uvedeny na webových stránkách www.mestoprobyznys.cz.

Podnikatelé: Očekáváme postoj nového vedení

Představitele místních firem zisk titulu Opavy jako Města pro byznys každopádně potěšil. Někteří tvrdí, že s radnicí nikdy problémy neměli, jiní mají odlišný názor.

„S městem Opavou jsme nikdy žádné problémy neměli, a pokud jsme o něco požádali, vyšlo nám město pokaždé vstříc,“ říká manažer nových projektů společnosti Model Obaly Roman Jamnický.

Členové představenstva Hospodářské komory, která zastupuje místní podnikatele, vítají sepětí firem s městem a doufají, že podobný trend bude pokračovat i nadále. „Takový titul je potěšující a budu rád, když co nejužší spolupráci s Hospodářskou komorou naváže i nové vedení města. Společnou snahou by mělo být zacílení na nejpotřebnější podnikatelské programy pro oživení ekonomiky a prosperity města i podnikatelů,“ míní majitel firmy Fros ZPS Eduard Fládr.

Spokojenost s titulem Město pro byznys 2010 vyslovil i ředitel společnosti Slezské stavby Jan Urbiš. „Považuji za příjemný úspěch, že Opava takový titul získala. Vedení města si však musí uvědomit, jak je zavazující nejenom pro současnost, ale i pro budoucnost,“ připomíná Jan Urbiš.

Obchodní ředitel společnosti Transa Petr Kostka vidí ve spolupráci s městem rezervy. „Mám pocit, že město podnikatelům dosud moc nenaslouchalo. Doufám, že se situace s novým vedením zlepší,“ konstatuje Petr Kostka.

S tímto názorem se ztotožňuje i jednatel společnosti Slezská pekárna Leoš Lejnar. „Ze svého pohledu musím říci, že spolupráce s městem zrovna ideální nebyla. Doufejme, že nové vedení už bude k Hospodářské komoře i k potřebám místních podnikatelů vstřícnější,“ věří Leoš Lejnar.

Proti spolupráci s výkonným aparátem města nemá ředitel opavské Hospodářské komory Jiří Germanič žádné výhrady. „Naši členové se už zapojili do strategického plánu. Zlepšit by se však měla vzájemná komunikace při zadávání různých výběrových zakázek. Na mysli mám konzultace při stanovení výběrových kritérií.

Jde nám o to, abychom pak nebyli svědky toho, že řada místních firem na tyto zakázky nedosáhne,“ hájí Jiří Germanič zájmy opavských podnikatelů.

Autor: Jitka Hrušková

2.11.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Šestadvacetiletý výrobce a dealer drog z Hlučínska skončil v rukou policie. Kromě pěstování konopí se věnoval také vaření pervitinu.

Dealer byl dopaden. Prodával marihuanu a pervitin

Miloslava Hanslíková (vlevo) a Veronika Leváková

Pomozte najít pohřešované dívky

SLEZSKÝ POHÁR: Velké Heraltice - Štěpánkovice 0:3

Finále Slezského poháru ve středu odpoledne proběhlo ve velkém stylu. Na opavském fotbalovém stadionu v Městských sadech na sebe narazily Velké Heraltice a Štěpánkovice. Druhý jmenovaný celek nakonec zvítězil 3:0 a postoupil o úroveň výše do Krajského poháru, kde bude bojovat o předkolo MOL Cupu.

Noční bruslení začíná. Počasí má jezdcům navzdory nepříznivému týdnu přát

Už více než deset let se mohou lidé zapojovat do sportovního projektu, při kterém mají možnost na kolečkových bruslích projet těmi nejzajímavějšími částmi Opavy.

V Hlučíně se hrát nebude

Sobotní utkání MSFL mezi Hlučínem a Petřkovicemi se hrát nebude. Důvodem je nezpůsobilý terén.

AKTUALIZUJEME

Kvůli dešti na mnoha místech zasahují hasiči, lidé sčítají škody

Dešťové srážky mají na svědomí zvýšené hladiny vodních toků na severu Moravy a ve Slezsku. Vodohospodáři také zvýšili odtok z některých přehrad. V některých místech se voda vylila z koryt.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies