VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výzkum: Opava prý byznysu přeje

Opava - Srovnávací výzkum Města pro byznys 2010 ustálo statutární město Opava se ctí. V celorepublikovém pořadí skončilo na 35. místě, které ho staví na špičku v Moravskoslezském kraji.

2.11.2010 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK / František Géla

Umístění Opavy v první čtvrtině pořadí 205 měst je podle autorů výzkumu zásluhou přístupu veřejné správy.

„Z pohledu podnikatelů má opavský magistrát jedny z nejlepších internetových stránek, nadprůměrný počet úředních hodin a patří mezi nejúspěšnější v získávání evropských dotací,“ vysvětlil přednosti města pracovník zpracovatelské společnosti Datank Michal Kaderka.

Výsledek letošního výzkumu pochopitelně potěšil i statutární město Opava. Výzkum mimochodem konstatoval, že přístup opavské veřejné správy k této problematice je třetí nejlepší v celé republice.

„Žebříček, vypracovaný nezávislými ekonomickými experty ukazuje, že Opava si vede velmi slušně i v horších podmínkách daných krajem i navzdory určitému handicapu cenových podmínek. Žádné jiné město v kraji si nedokázalo v pravidelných krajských hodnoceních Města pro byznys udržet tak dobré a dlouhodobě vyrovnané výsledky,“ míní mluvčí opavského magistrátu Jan Šindler.

Z dalších hodnocených měst na Opavsku se v celkovém pořadí umístily Kravaře na 91., Vítkov na 114. a Hlučín na 130. místě. Ale například v oblasti pracovního trhu si tato města nevedla špatně. Kravaře skončily na 16., Hlučín na 22. a Vítkov na 29. místě.

Ve srovnávacím výzkumu Město pro byznys bylo vyhodnocováno 205 obcí s rozšířenou působností ve 13 krajích, Praha a její městské části byly vyhodnoceny zvlášť. Města byla sledována na základě 50 kritérií rozdělených do šesti oblastí: současný rozvoj podnikatelského prostředí, kvalita lokality, přístup veřejné správy, podmínky pracovního trhu, ceny a průzkum mezi podnikateli mezi více než 10 tisíci podnikateli garantovaného agenturou Datank.

Další informace o žebříčku a podmínkách podnikání jsou uvedeny na webových stránkách www.mestoprobyznys.cz.

Podnikatelé: Očekáváme postoj nového vedení

Představitele místních firem zisk titulu Opavy jako Města pro byznys každopádně potěšil. Někteří tvrdí, že s radnicí nikdy problémy neměli, jiní mají odlišný názor.

„S městem Opavou jsme nikdy žádné problémy neměli, a pokud jsme o něco požádali, vyšlo nám město pokaždé vstříc,“ říká manažer nových projektů společnosti Model Obaly Roman Jamnický.

Členové představenstva Hospodářské komory, která zastupuje místní podnikatele, vítají sepětí firem s městem a doufají, že podobný trend bude pokračovat i nadále. „Takový titul je potěšující a budu rád, když co nejužší spolupráci s Hospodářskou komorou naváže i nové vedení města. Společnou snahou by mělo být zacílení na nejpotřebnější podnikatelské programy pro oživení ekonomiky a prosperity města i podnikatelů,“ míní majitel firmy Fros ZPS Eduard Fládr.

Spokojenost s titulem Město pro byznys 2010 vyslovil i ředitel společnosti Slezské stavby Jan Urbiš. „Považuji za příjemný úspěch, že Opava takový titul získala. Vedení města si však musí uvědomit, jak je zavazující nejenom pro současnost, ale i pro budoucnost,“ připomíná Jan Urbiš.

Obchodní ředitel společnosti Transa Petr Kostka vidí ve spolupráci s městem rezervy. „Mám pocit, že město podnikatelům dosud moc nenaslouchalo. Doufám, že se situace s novým vedením zlepší,“ konstatuje Petr Kostka.

S tímto názorem se ztotožňuje i jednatel společnosti Slezská pekárna Leoš Lejnar. „Ze svého pohledu musím říci, že spolupráce s městem zrovna ideální nebyla. Doufejme, že nové vedení už bude k Hospodářské komoře i k potřebám místních podnikatelů vstřícnější,“ věří Leoš Lejnar.

Proti spolupráci s výkonným aparátem města nemá ředitel opavské Hospodářské komory Jiří Germanič žádné výhrady. „Naši členové se už zapojili do strategického plánu. Zlepšit by se však měla vzájemná komunikace při zadávání různých výběrových zakázek. Na mysli mám konzultace při stanovení výběrových kritérií.

Jde nám o to, abychom pak nebyli svědky toho, že řada místních firem na tyto zakázky nedosáhne,“ hájí Jiří Germanič zájmy opavských podnikatelů.

Autor: Jitka Hrušková

2.11.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na hřišti dokáže zaujmout fotbalový záložník Petr Zapalač nejen dobrými výkony, ale také vizáží. Jeho tělo zdobí řada tetování, celkově jich má dvaadvacet.
4

Petr Zapalač? Kérky se staly součástí jeho života

Vyřizování dokladů na magistrátu. Ilustrační fotografie.

Lidé stále vyřizují pasy, na úřadech v Kravařích nebo Hlučíně se tvoří fronty

Skanzen v Malých Hošticích láká návštěvníky během prázdnin

Malohoštický skanzen bude i v letošním roce otevřen pro veřejnost každou neděli od 14 do 18 hodin během celých prázdnin.

Býk napadl člověka

Záchranáři ve středu večer museli vyjíždět do Hradce nad Moravicí-Benkovic. Okolo půl šesté zde totiž třiašedesátiletého muže napadl býk.

FOTBAL příprava: Skalica - Opava 1:2

Na kvalitním trávníku v Hovoranech čekal opavské fotbalisty další soupeř přípravy - účastník druhé nejvyšší slovenské soutěže MFK Skalica. Slezané díky gólům Simerského a Mareše vyhráli 2:1.

Hradecký slunovrat opět vsadil na pestré hudební lahůdky

/POZVÁNKA/ Hradecký slunovrat se i letos promění v pestré hudební lahůkářství. Již čtvrtý ročník malebného festivalu se uskuteční od 30. června do 1. července v areálu zámku Hradec nad Moravicí.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies