VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé si připomněli výročí Tomáše Garrigua Masaryka

Opavané si připomněli 165. výročí od narození Otce vlasti T. G. Masaryka. Vzpomínkový akt proběhl před budovou Slezské univerzity v Masarykově ulici u jeho pamětní desky. Přesně na tomto místě Masaryk v červnu roku 1924 v bytě slezského zemského prezidenta Josefa Šrámka skutečně přenocoval a odtud sledoval průvod Opavanů.

9.3.2015
SDÍLEJ:

Připomenutí výročí narození prvního československého prezidenta Tomáše G. Masaryka proběhlo před budovou Slezské univerzity v Masarykově ulici.Foto: DENÍK / Barbora Němcová

Primátor města Opavy Martin Víteček při zahájení přečetl úryvek novinového článku z dobového deníku, který návštěvu TGM popisoval: „Česká Opava ani v nejvýznamnějších dnech své minulosti nikdy dosud nebyla svědkem podobné manifestace.

V průvodu šesti místy i osmistupňovém kráčelo poměrně rychle a rázně na 25-30 tisíc účastníků, a připočteme-li k tomu široké masy nepřehledných špalírů hustě ovinujících hodinu trvající průvod po obou stranách, možno odhadnouti počet všech účastníků číslicí 50 000," četl primátor Víteček.

Podle něj je velice důležité, abychom si tento významný den stále připomínali. „T. G. Masaryk pomohl zformovat naši demokracii a já cítím zodpovědnost naplnit ducha této akce," pokračoval primátor.

Po zahajovacím projevu se slova chopil tajemník a historik Tomáš Elis, který vyzdvihoval úspěchy a slávu prvního prezidenta Československé republiky, a připomněl, jak silný vztah k Opavě měl. „Jde o dlouholeté, hluboké přátelství mezi vynikajícím lékařem, ředitelem Slezského zemského ústavu pro choromyslné Ernstem Boeckem, které ho s naším městem pojilo," vysvětloval Elis.

Masaryk s lékařem Ernstem Boeckem konzultoval duševní problémy, které pronásledovaly nejen jeho manželku Charlottu, ale i jeho dceru Alici. Prezidenta s opavským psychiatrem pojil nejen vztah profesionální, ale také přátelský. Pravidelně si spolu dopisovali.

Aktu se zúčastnil i opavský exprimátor Zdeněk Jirásek. „Pro mne už je to taková tradice a vždy se jí rád účastním," komentoval svou účast.

Po projevech účastníci položili k pamětní desce květiny a poklonili se. Akce se zúčastnili i zástupci legionářů, politických vězňů, armády, univerzity, policie, politici i desítky občanů. Nechyběl ani dívčí pěvecký sbor, který zazpíval státní hymnu nebo známou píseň Ach synku, synku.

Autor: Barbora Němcová

9.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Pátek bude na Horním náměstí ve znamení sportu

Slezská univerzita. Ilustrační foto.

Workshop o běhu času

Hana Gráfová: Roste zájem o maturitní přípravné kurzy

/ROZHOVOR/ Celé roky učí cizí jazyky. Umí perfektně německy i rusky. Mimo jiné pak realizuje projekty se zahraničními studenty. Řeč je o manažerce vzdělávání Jazykového a vzdělávacího centra Faktum v Opavě Haně Gráfové.

V Opavě točili film o metanolové aféře

Hlavní roli hraje Lukáš Vaculík. Kompars dělali zdravotně postižení a zdravotně znevýhodnění zaměstnanci opavské firmy Fros.

Představujeme prvňáky ZŠ Mařádkova

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Opavsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu v Opavském a Hlučínském Deníku a na našem webu.

AKTUALIZOVÁNO

Zborcená zeď u Hrabyně: nikdo neví, co se stalo

Řidiči musí jezdit kolem Hrabyně po hlavním tahu mezi Ostravou a Opavou zúženou vozovkou. V pondělí se tu zřítila podpěrná zeď a stále není jasné, proč se tak stalo. To teď vlastně netuší nikdo.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení