VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zabitý srnec měl smůlu. Kdyby se zatoulal později, mohl žít

Opava - Jednání opavského magistrátu, městské policie a Okresního mysliveckého svazu Opava. To je důsledek kauzy, o níž jsme vás informovali loni v květnu. Šlo v ní o srnce, který se zaběhl a byl zbytečně usmrcen myslivcem.

15.3.2010
SDÍLEJ:

To je on. Srnec na dvoře Základní školy Mařádkova.Foto: archiv Městské Policie

Kdyby se obdobná situace opakovala dnes, zvíře by nejspíš opět běhalo v některé z honiteb opavských myslivců. To je jeden z výsledků dvou dohod, které mezi sebou zainteresované strany během jednání podepsaly.

„Všichni jsme se shodli, že musíme být na podobné situace připraveni lépe. Zákon podobné případy neřeší a čekat na nějakou legislativní úpravu nechceme. Toto řešení se nám zdá optimální,“ řekl k dohodám mluvčí Okresního mysliveckého svazu Opava Vladimír Tancík.

První smlouva byla podepsána mezi myslivci a městskými strážníky. Ta upravuje vzájemnou spolupráci při výkonu myslivosti, tedy ochraně zvěře před nakažlivými nemocemi, škodlivými zásahy lidí, volně pobíhajícími domácími zvířaty nebo zajištění klidu v honitbě a ochrana mysliveckých zařízení na území města Opavy.

V praxi to znamená, že strážníci a myslivci budou úzce spolupracovat při kontrole mysliveckých zařízení a honiteb a postihování nezákonných aktivit v revírech a také tam, kde nemohou být uplatňována ustanovení zákona o myslivosti a výkon myslivecké stráže. Obě organizace si vzájemně budou vyměňovat informace.

„Druhá dohoda má charakter dodatku ke smlouvě o poskytování veterinární péče a uzavřelo ji město s veterinárním lékařem. Předmětem této smlouvy je uspání zvířete a jeho odvoz do lokality, kterou určí zástupce myslivců po konzultaci se strážníky,“ řekl ke smlouvě Tancík s tím, že stanovuje i případný postup v případě úhynu zvířete.

Tancík se také netajil tím, že celou záležitost okolo zaběhnutého srnce vnímají opavští myslivci jako pochybení jednotlivce, který tak uvrhl v očích veřejnosti myslivecký svaz do nedobrého světla. Ani sami myslivci však neměli na událost jednoznačný názor, zda bylo zabití srnce správné, nebo zbytečné.

Situace došla tak daleko, že občanské sdružení Za Opavu podalo na krajský úřad podnět k prošetření. To hlavně proto, že opavský odbor životního prostředí vydal povolení k odlovu až několik dní po jeho usmrcení tzv. zárazem. V konečném rozhodnutí úřadu se nakonec s vysvětlením zainteresovaných ztotožnil a přezkumné řízení nezahájil.

Nicméně konkrétní viník smrti zvířete zůstává veřejnosti neznámý.

Autor: Martin Kůs

15.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Parkoviště, ilustrační foto.

Stavba parkoviště na Rovninách úspěšně pokračuje

Ilustrační foto.

V Hlučíně vzniká nová cyklostezka

Silnice do Polska je uzavřena

Kdo je zvyklý jezdit k našim severním sousedům přes Sudice po silnici III/04614, má smůlu. V minulých dnech totiž byla cesta kvůli opravě povrchu uzavřena.

Soud zrušil rozsudek nad fotbalisty

Čtyři profesionální fotbalisté - bývalí a současní hráči druholigového týmu Slezského FC Opava - v úterý předstoupili před Krajský soud v Ostravě. Na lavici obžalovaných usedli Zbyněk Pospěch, David Mikula, Jan Schaffartzik a Nemanja Kuzmanović.

Prvňáci budou mít svá tabla! Tento týden představíme školáky ze ZŠ Mařádkova

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Jaký bude další osud bývalého areálu kasáren ve Služovicích?

Tak trochu danajským darem nazval starosta Služovic Petr Weczerek situaci, kdy byly objekty bývalých kasáren v roce 2000 převedeny pod správu obce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení