VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žádost na kraji: přesuňte cyklostezku na druhý břeh

Hradec nad Moravicí - S návrhem na přesunutí cyklostezky z pravého na levý břeh řeky Moravice v úseku obory Jelenice se na krajský úřad obrátili tři navrhovatelé – společnost Opavská lesní a. s., Pozemková společnost Niva Hradec nad Moravicí, působící pod ČSOP a kterou finančně podporuje právě Opavská lesní, a Lesy ČR, Lesní správa Opava.

1.12.2009 26
SDÍLEJ:

Cyklostezka by se měla přesunout na druhý břeh řeky Moravice.Foto: DENÍK / Martin Kůs

Iniciátorem je druhá ze jmenovaných, Pozemková společnost Niva. Ta hospodářsky působí v oblasti Přírodního parku Moravice a vysoký počet cyklistů, projíždějících chráněným územím, se jí nelíbí.

„Důvodem k tomu je ochrana přírody. V této lokalitě jsou národní přírodní rezervace Kaluža a přírodní rezervace Valach, které skrývají mimořádně významné krajinné prvky. Ty samozřejmě chceme chránit,“ vysvětlil Marek Berkus z Pozemkové společnosti Niva, který rovněž upozornil na to, že cyklostezka je na okraji prudkého srázu, a tudíž i nebezpečná.

Ochránci se ale také bojí nezodpovědných turistů. Prudká skalnatá stráň je nepřístupná pro vozy hasičů, a tak jakýkoli oheň v těchto místech může mít naprosto nedozírné následky právě pro přírodu.

A tak Niva navrhuje přeložení úseku stávající padesátikilometrové cyklostezky nazvané Magickým údolím Moravice, propojující Budišov nad Budišovkou s vodní nádrží Kružberk, Podhradím, Hradcem nad Moravicí a Opavou, z pravého na levý břeh řeky Moravice, tedy mimo území obory.

Součástí této lokality je i obora Jelenice, kterou na ploše 276 hektarů spravuje Opavská lesní a. s. Cyklostezka je vedena na okraji obory už v oploceném území.

Návrhem se minulý pátek zabývala také Rada Moravskoslezského kraje. Ta ho vzala na vědomí a dále hodlá postupovat v souladu s plánem cyklostezek v kraji. Podle tamního odboru životního prostředí je i pro krajský úřad úsek Weisshunnův splav, Hradec nad Moravicí, Žimrovice místem, jemuž musí být věnována zvýšená pozornost z hlediska vlivů na životní prostředí.

Jedním z těch, kdo do záležitosti mají co mluvit, je i Městský úřad v Hradci nad Moravicí. „My jsme návrh vzali na vědomí a nemáme s ním problém. Důležité je, že stezka zůstane a bude nadále sloužit cyklistům. Jen bychom rádi dosáhli toho, aby dvě pro nás nebezpečná místa na stezce byla rozšířena,“ řekl k tomu místostarosta Hradce Karel Hanák.

Před pár lety vzbudila stavba obory Jelenice, jíž nyní zmíněná cyklostezka vede, značný rozruch. Mnozí lidé obeznámení se situací protestovali především proti oplocení u takzvaného Weisshunnova splavu. Právě kvůli masivnímu plotu se ke splavu, který býval výletním místem, dnes už vůbec nedostanete.

(redakce se bude problému dále věnovat)

Autor: Martin Kůs

1.12.2009 VSTUP DO DISKUSE 26
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Takto vypadal areál na Mariánský loukách po vystoupení rockové kapely Smrtislav.
2

Moravské hrady.cz aneb Festivalový Hradec je v plném proudu

Roman Skuhravý

Opava chce potvrdit výhru z Ústí

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Opavské chytré zastávky už jsou ve zkušebním provozu

Celkem na čtyřech zastávkách městské hromadné dopravy v Opavě byly během uplynulých dní nainstalovány takzvané inteligentní zastávky.

Převrácený náklaďák zablokoval silnici ze Skřipova do Staré Vsi

Dvě jednotky hasičů zasahovaly v pátek 18. srpna 2017 u dopravní nehody nákladního automobilu u Skřipova na Opavsku. Vůz se převrátil na bok a zablokoval celou komunikaci.  

Letní měsíce zastavily pokles nezaměstnanosti v okrese

Pokles nezaměstnanosti se na Opavsku zastavil a počet uchazečů o práci velmi mírně stoupl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení