„Lidem jsme slíbili, že platit nebudou. To dodržíme,“ říká hejtman Jaroslav Palas.

Žaloba Marka Hampela provozujícího opavskou lékárnu U Salvátora uspěla. Krajský soud v Ostravě rozhodl, že Moravskoslezský kraj nebude moci v lékárně při opavské Slezské nemocnici hradit za lidi poplatky. Věc označil soud za nekalou hospodářskou soutěž.

„Předběžné opatření vítám, aspoň dočasně se tím zamezí nekalé soutěži a odstraní se praktika, která vedla k trvalému odlivu zákazníků,“ prohlásil Marek Hampel. Rozhodnutí soudu je sice zatím předběžné, ale nemocniční lékárna už poplatky od úterý vybírá.

„Vedení Slezské nemocnice v Opavě toto předběžné opatření respektuje a ve své lékárně vybírá regulační poplatky,“ uvedl k věci tiskový mluvčí nemocnice Daniel Svoboda. Krajský úřad je ale rozhodnut platit za lidi dál. Jen zvolí jiný způsob. „Současnou trojcestnou dohodu zde kontinuálně nahradí systém, jejž praktikuje Plzeňský kraj.

Lidem jsme slíbili, že v krajských zdravotnických zařízeních nebudou muset platit, a to také dodržíme,“ uvedl k problematice hejtman Jaroslav Palas. Místo současné varianty, kdy pacient podepsal souhlas s darem kraje a přímo v lékárně nic neplatil, nyní bude muset zákazník lékárny ve Slezské nemocnici nejprve sáhnout do peněženky.

„Pacient zaplatí, vyplní žádost o poskytnutí daru a spolu s účtenkou ji v lékárně odevzdá. Kraj mu pak peníze zpětně proplatí na účet nebo složenkou,“ přiblížil takzvaný plzeňský systém Palas. V ostatních lékárnách patřících pod krajská zařízení bude podle jeho dalších slov nadále pokračovat stávající systém trojcestné dohody.

„Nový způsob proplácení pro opavskou lékárnu bude administrativně složitější, proto už zároveň hledáme jinou, jednodušší variantu. Současně je však nutné připomenout, že právě vstoupila v platnost novela zákona, která už velkou část poplatků ruší. Jsem přesvědčen, že se poplatky budou i dál odbourávat, až dospějí k celkovému zániku,“ doplnil ještě Palas.

Někteří lidé ale poplatek raději uhradí sami.„Je to taková šaškárna. Raději dám třicet korun ze svého, než tu vypisovat nějaká darovací lejstra. Jdu sem tak třikrát za rok, tak mě to nezrujnuje,“ svěřila se nám nedávno Anna Skořepová přímo v nemocniční lékárně.

(kus, map)