VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zastupitelstvo: dopravní podnik, fotbal a Pavla Brady

Opava /DOPLNĚNO/ – Kdo se byl ve středu podívat na jednání opavských zastupitelů, ten se nenudil. Mezi častá slova patřilo odvolání a nedůvěra. A na odvolání také došlo, byť to někteří asi nečekali.

22.11.2012 39
SDÍLEJ:

Opavští zastupitelé. Ilustrační foto.Foto: DENÍK / Veronika Schindlerová

Po velmi vzrušené debatě, v níž nechyběly hádky a vzájemné osočování, zastupitelé odvolali představenstvo Městského dopravního podniku (MDPO) Opava v čele s Janem Kramným. Došlo tak na slova mnohých zastupitelů, včetně členů SOS, dnes nestraníků, kteří varovali před tím, že nedávné nestandardní odvolání ředitele MDPO Hynka Woitka je rozbuška, která se vedení radnice vrátí jako bumerang.

O Woitkově odvolání si můžete přečíst zde.

Olej do ohně přilil samotný předseda představenstva Jan Kramný, který na jednání zastupitelstva nepřišel, ač zastupitelé čekali, že jim důvody a způsob Woitkova odvolání osobně vysvětlí a obhájí. Jan Kramný musel údajně kvůli pracovním a studijním povinnostem odjet mimo republiku. Tomu však mnozí zastupitelé neuvěřili. Jedním z nich byl Zbyněk Stanjura (ODS), který mj. prohlásil, že ať Kramný položí funkce a může si jezdit, kam chce.

Nepřítomnost předsedy představenstva však nebyla jediná věc, která zastupitele roztrpčila. Pozastavovali se také nad jeho prohlášením k situaci v MDPO, které Kramný den předtím rozeslal nejen jim, ale také médiím, včetně naší redakce. V něm mj. napsal: „… v médiích lze sledovat skoro až neuvěřitelné dění okolo odvolání ředitele MDPO, a. s. Celý tento mediální kolotoč odstartovalo lživé vyjádření pana Woitka, kterému byl dán zcela bezprecedentní prostor, a to i ze strany primátora Zdeňka Jiráska, který toto vyjádření, neobsahující jediný důkaz, obratem rozeslal všem zastupitelům, a to předtím, než si pozval představenstvo k podání vysvětlení celé věci."

I když to tak přímo nezaznělo, mezi řádky v komentářích mnohých zastupitelů se dá číst zhruba toto: kdo je Jan Kramný, že si dovoluje kritizovat postup primátora a místo své přítomnosti rozesílá takováto prohlášení?

Zastupitelům dále vadilo, že nemohou vidět analýzu fungování MDPO, protože je údajně součástí obchodního tajemství firmy a není vhodná ke zveřejnění. „Analýza je nejasná, vidět ji nesmíme, za vším prý stojí osobní neshody (pozn. redakce: mezi Woitkem a Kramným). Nezlobte se, ale to neberu," shrnul to u mikrofonu Marian Staňo (ODS).

Chléb se začal lámat také ve chvíli, kdy Václav Klučka z koaliční ČSSD prohlásil, že selhala komunikace mezi orgány dopravního podniku a zastupiteli. „Ano jsme v koalici a o to víc je mi líto, k jaké situaci došlo," řekl dále Klučka a upozornil na možné konkurenty, kteří se nyní vůči oslabenému MDPO mohou vyrojit. „Je to celé normální stav?" položil Klučka řečnickou otázku. Zastupitelé mu na to později odpověděli hlasováním, kdy napříč všemi stranami včetně některých členů koalice SOS a ČSSD představenstvo odvolali. (pozn. redakce: jak kdo hlasoval, vám přinášíme níže)

„Část nerozhodnutých sociálních demokratů se rozhodla, když si prohlášení Kramného přečetla," glosoval výsledek hlasování jeden ze zastupitelů, který si přeje zůstat v anonymitě. Vystoupil také odvolaný ředitel Hynek Woitek, který vyvracel některá obvinění ze strany představenstva. „Vyčítají mi něco, za co jsou sami zodpovědni," uvedl mimo jiné.

Kromě MDPO se zastupitelstvo zabývalo také tříapůlmilionovou dotací do Slezského fotbalové klubu, jehož majitelem je město. Hlasování předcházely slovní přestřelky mezi opozičními občanskými demokraty a Pavlou Brady (nestr.).

ODS Brady připomněla její výroky z doby, kdy byla sama v opozici a kritizovala přísun peněz do sportovních klubů. Občanské demokraty zajímalo mimosoudní vyrovnání s bývalým generálním manažerem Pavlem Hadamczikem, kterého představenstvo klubu loni odvolalo.

„Kdo konkrétně rozhodl o jeho odvolání?" ptal se opakovaně Stanjura Brady, která nakonec odpověděla, že tak rozhodli všichni tři členové představenstva SFC. Náměstkyně také odpověděla, že SFC v rámci mimosoudního vyrovnání přijde o 800 000 korun. Část peněz připadne Pavlu Hadamczikovi, část půjde například na právní služby. Zastupitelé nakonec 3,5 milionů SFC přiklepli, milion a půl poslali také opavským basketbalistům.

V závěru jednání se ODS pokusila do programu zařadit bod o odvolání Pavly Brady z funkce první náměstkyně. Podle občanských demokratů Brady neplní úkoly a není schopna jasně a konkrétně odpovídat na jejich otázky. Se zařazením tohoto bodu však většina zastupitelů nesouhlasila.

.

Ke schválení bylo potřeba 23 hlasů
Celkem zastupitelů: 45, Pro: 27 (60 %), Proti: 6 (13 %), Zdrželo se: 8 (18 %), Nehlasoval: 2 (4 %) , Omluveno: 2 (zdroj: MMO)


Autor: Zuzana Urbánková

22.11.2012 VSTUP DO DISKUSE 39
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto z ostravské fakultní nemocnice

Pro šestiletou dívku letěl do Hlučína vrtulník

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Přisedněte k Františkovi z Assisi. Sedí na začátku křížové cesty v Ludgeřovicích

/FOTOGALERIE/ Socha světce sedícího na schodech. Takový obrázek se naskytne těm, kteří zavítají do Ludgeřovic. Konkrétně pak na nově zrekonstruovanou farskou cestu. Zmíněným svatým je Fratišek z Assisi, který se tak stal v Ludgeřovicích počátkem křížové cesty.

Běh Opavou s Karolinou Mališovou a Jakubem Šiřinou se kvapem blíží

Také letos se v Opavě poběží Breda City Trail. Na jeho startu přitom nebudou chybět ani známé osobnosti.

Úřady zjišťují, kolik pětiletých dětí se nezapsalo do školek

Předškoláci z Opavska musejí letos poprvé od září do mateřských škol povinně, za nedodržení hrozí rodičům pokuta do výše až pěti tisíc korun.

Filmaři operují na Opavsku. Natáčí komedii

Režisér Pavel Vaňásek po pohádce s názvem Čertova skála v příštím roce do kinematografického světa přispěje svým dalším dílem. Tentokrát půjde o filmovou komedii Honza dědí mlýn.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení