Za zhoubnou infekci ovšem nelze nikoho z tuzemských politiků vinit. Podle mého názoru jí současná vládnoucí garnitura čelila obstojně, rozhodně lépe než třeba Boris Johnson ve Velké Británii nebo Donald Trump v USA. A dokonce i příkladný Izrael musel třikrát zemi uzavřít, aby covid-19 jakž takž zkrotil. Nemyslím, že kdyby byla u moci pravice nebo Piráti, dopadlo by to zásadně jinak. Stačí připomenout červnové juchání opozičních politiků na Karlově mostě, kdy dávali najevo, že to nejhorší je za námi a slovo rouška můžeme škrtnout ze slovníku.

Největšími hrdiny roku byli zdravotníci, záchranáři, vojáci a hasiči, kteří dokázali, že v opravdové krizi se máme na koho spolehnout. Obdivuhodní byli dobrovolníci, jejichž službu potřebným po právu ve vánočním poselství vyzdvihl prezident Miloš Zeman.

Vláda selhala jinde. Kromě lití peněz do jednotlivých záchranných programů nevyužila situaci k mohutné podpoře nových technologií, přechodu na kompletní elektronický styk úřadů s občany, k odvážným řešením.

Zatímco německý ministr hospodářství Peter Altmaier ujistil amerického vizionáře Elona Muska, že při výstavbě továrny na výrobu elektromobilů Tesla v Berlíně bude mít veškerou podporu a pomoc, v Česku si v tomto směru nevidíme na špičku nosu. Zuby nehty se bráníme krokům chytře reagujícím na klimatické změny, a navíc necháme fabriky otravovat vodu a ryby v řekách. Mimochodem laxní přístup premiéra a ministra životního prostředí ke katastrofě na řece Bečvě považuji za jedno z největších vládních selhání.

Andrej Babiš díky bezpáteřním partnerům z ČSSD a KSČM umně lavíroval mezi svými příznivci nalevo i napravo. Těm prvním z řad seniorů jednorázově poslal pět tisíc korun, druhým snížil daň z příjmu na 15 procent. To mu umožňuje vyhlížet budoucí koaliční souputníky v jakékoli části politického spektra. V některých oblastech si ale ministři zaslouží pochvalu.

Robert Plaga dodržel slib a učitelé na konci volebního období budou skutečně brát v průměru 45 tisíc korun. Platy se významně zvedly i lékařům a zdravotním sestrám. Jana Maláčová zase prosadila zákon o náhradním výživném, na které rodiče samoživitelé čekali čtrnáct let.

Opozice přesto soudí, že covidový rok s Andrejem Babišem byl přehlídkou chaotických rozhodnutí, nucených výměn ministrů zdravotnictví, obrovského zadlužování na úkor příštích generací a obludného střetu zájmů. Ten poslední bod je vskutku Babišovou ostudou, kterou by jednou provždy měl vyřešit tím, že se firmy v jeho svěřenských fondech vzdají všech dotací, nebo je prodá. Eventuálně skončí  v politice. To ale Babiš rozhodně nemá v plánu. Chce být premiérem další čtyři roky. V posledních měsících mu ovšem vyrostli zdatní soupeři, ať už v podobě Víta Rakušana a Ivana Bartoše, nebo jihočeského hejtmana Martina Kuby.

Česká republika prošla covidovým rokem se ctí. Především díky svým obyvatelům, kteří se chovali odpovědně a solidárně. Nebude na škodu toto poselství přenést i do letošního roku, jenž lze stručně označit za očkovací a volební.