Svoje preference ohledně členů Rady ČT, která volí jejího ředitele, ovšem probírají v zákulisí a rozhodně o nich nesepisují traktáty. Z běžné praxe se vymkl předseda volebního výboru a poslanec ANO Stanislav Berkovec, jenž rozeslal některým svým kolegům podrobný návod k výběru šesti členů Rady ČT. Jak dokládá jeho uniklý soukromý e-mail, nastolil dvě zásadní kritéria: loajalitu k ANO a nelásku k řediteli ČT Petru Dvořákovi, potažmo spolku Milion chvilek pro demokracii.

Berkovec doporučil, aby hlasovali pro exšéfa zpravodajství ČT Romana Bradáče, bývalého ředitele ČT Brno Marka Hladkého, ekonoma Vladimíra Pikoru, bankéře Pavla Kysilku a ekonomku Evu Hubkovou. V tajné volbě uspěli Bradáč, Kysilka a Jiří Šlégr. Novinář a manažer Michal Klíma, jehož Berkovec zcela odmítal, prošel do druhého kola.

Co z toho plyne? Opozice si myslí, že jí redaktoři ČT fandí, a proto na postu generálního ředitele nechce změnu. Andrej Babiš by nejraději celé veřejnoprávní zpravodajství rozprášil. Kvůli provařenému kádrováctví stranický souboj prozatím nemá vítěze. Tak snad se jím stane divák, který v době koronavirové možná konečně oceňuje, jak důležité je mít profesionální média veřejné služby.