Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

BOLESLAV NAVRÁTIL

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Matice slezská vznikla před 140 lety

/HISTORIE/ Regionální vlastenectví má své důležité místo i v novodobé historii České republiky.

Ministr vnitra a zakladatel StB seděl ve vězení v Opavě

/HISTORIE/ V letech 1962 až 1968 pobýval v našem regionu jeden z nejmocnějších politiků komunistické éry, někdejší ministr vnitra Rudolf Barák. Nebyl zde dobrovolně, odpykával si v opavské věznici patnáctiletý trest odnětí svobody.

Osudy šlechtického rodu Blücherů, pánů z Raduně

/HISTORIE/ Šlechtický rod Blücherů z Wahlsttatu se dostal na Opavsko a do dalších oblastí našeho regionu kolem roku 1832, kdy se Gebhard Leberecht von Blücher oženil s Marií, hraběnkou Larisch-Mönnichovou.

Kružberská přehrada má letos šedesát let

Právě před šedesáti lety byla dostavěna přehrada v Kružberku, která se stala jedním z hlavních zdrojů velmi kvalitní pitné vody pro Ostravu.

Trest smrti a poslední přání odsouzeného

/HISTORIE/ Před sto padesáti lety byl v Opavě odsouzen a popraven násilník Josef Knopp. 

Emanuel Opravil, archeobotanik z Opavy

/HISTORIE/ Emanuel Opravil patřil k těm vědcům, kteří podstatně rozšířili nový vědní obor zvaný archeobotanika a dali mu novou a moderní podobu. Spolu s dalšími evropskými odborníky založil Mezinárodní skupinu pro paleoetnobotaniku.

Moritz Auffenberg, chlapec z Opavy, se stal ministrem války

/HISTORIE/ Moritz von Auffenberg-Komarów byl vojákem z povolání. Projevoval mimořádné velitelské schopnosti, takže byl postupně povyšován do nejvyšších hodností. Stal se v rakousko-uherské vládě ministrem války.

Faustin Ens, zakladatel opavského muzea

/HISTORIE/ Johan Baptist Faustin Ens tak znělo celé jeho jméno byl významným slezským topografem, přírodovědcem a profesorem gymnázia v Opavě. V tomto městě spoluzakládal v roce 1814 první muzeum v českých zemích.

Archiv jako životní osud Adolfa Turka

Opava, Novojičínsko - Adolf Turek patří k nejvýznamnějším archivářům a historikům Moravy a Slezska. Většinu života působil v obnoveném Zemském archivu v Opavě. Je autorem řady vynikajících historických monografií a vědeckých studií, z nichž mnohé nebyly dosud překonány.

Z albertovského hřebčína zmizeli trakénští koně

/HISTORIE/ Po druhé světové válce měl státní hřebčín v Albertovci vynikající chov trakénských koní, což bylo německé plemeno, které patřilo mezi nejlepší na světě. Historie, jak se tito skvělí koně dostali do Albertovce, je složitá. A nekončí šťastně, protože odborný chov trakénských koní se po privatizaci v polovině devadesátých let vytratil.

Jan Satorie, poslední velitel pevnostního vojska

/HISTORIE/ Jan Satorie byl prvním předválečným velitelem nového Hraničářského pluku číslo 4 na Opavsku. Byl to vynikající voják, vlastenec a čestný člověk. Za svou velitelskou činnost a statečnost byl po skončení druhé světové války povýšen do hodnosti brigádního generála. V roce 1946 byl přinucen odejít do výslužby.

Pavel Josef Vejvanovský má kořeny v Hlučíně

/HISTORIE/ Pavel Josef Vejvanovský je významný český barokní hudební skladatel a instrumentalista. Narodil se snad v roce 1639 (nebo 1633), ale toto časové určení je nejisté. Stejně nelze s jistotou doložit, že by místem jeho zrodu bylo město Hlučín, ale zdá se to být pravděpodobné. Václav Vejvanovský, otec Pavla, sloužil jako mušketýr u opavského hejtmana a majitele hlučínského zámku Jana Jiřího Gašina.

Gustav Hell: Zakladatel továrny na léčiva

/HISTORIE/ Gustav Hell byl významným opavským podnikatelem, který ve městě vybudoval farmaceutickou továrnu evropského významu. Narodil se ve Vídni 4. července 1843 v rodině účetního na úřadu ministerstva. Gustav vystudoval gymnázium, po dvou letech praxe v lékárně pokračoval ve studiu na univerzitě a v roce 1864 se stal magistrem farmacie.

August Scholtis, jeden pán z Bolatic

/HISTORIE/ - August Scholtis se stal významným německým novinářem a spisovatelem, nejzávažnější díla napsal před druhou světovou válkou anebo krátce po ní.

Vítkovické železárny jako věrohodné dřevěné kulisy

Ostravsko, Hlučínsko /HISTORIE/ - Napodobeniny továrních hal a komínů u obce Kouty na Hlučínsku měly zmást spojenecké bombardéry.

Hirschmentzel, vzdělaný kněz z Bolatic

/HISTORIE/ Bohumír Kristián Hirschmentzel byl katolický kněz, cisterciák velehradského kláštera, velmi plodný spisovatel a správce klášterního majetku v obci Bolatice nedaleko Opavy. Byl také horlivým propagátorem věrozvěstů Cyrila a Metoděje ve Slezsku. Narodil se 7. ledna 1638 ve Frýdku a navštěvoval střední školu v Brně a Olomouci.

Hrabě Haugwitz - tvůrce tereziánských reforem

/HISTORIE/ Bedřich Vilém Haugwitz je považován za tvůrce moderního rakouského císařství, především v důsledku jím navržených tereziánských reforem. Ty posílily centralizaci státu a omezily moc jednotlivých zemí monarchie, především Čech a Moravy. Byl prvním prezidentem Královského úřadu v Opavě, nejvyšším českým kancléřem, státním a konferenčním ministrem.

Stavitel, který vtiskl podobu slezské Opavě

/HISTORIE/ Architekt a stavitel Julius Lundwall se skvělými domy podílel na nové architektonické podobě Opavy. Narodil se roku 1844 v pobaltském St. Nikolai, tedy v Meklenbursku. Ačkoliv vystudoval gymnázium, začal pracovat v různých stavebních firmách jako obyčejný zedník a tesař, aby se s řemeslem seznámil vskutku od píky.

Vincenc Alexandr Bochdalek, lékař ze Skřipova

/HISTORIE/ Lékař, anatom a zakladatel české patologie Vincenc Alexandr Bochdalek patřil ve svém oboru k uznávaným evropským kapacitám. I dnes je známější v zahraničí než ve své vlasti. Narodil se 11. února 1801, tedy právě před 210 lety, v malé slezské vesničce Skřipov ležící nedaleko Opavy.

Sendivoj z Kravař byl alchymista na dvoře Rudolfa II.

/HISTORIE/ Michal Sendivoj z Kravař, který se narodil 2. února 1566, byl významný alchymista na dvoře císaře Rudolfa II. Jeho hlavní dovedností byla údajně transmutace olova či rtuti ve zlato.

Cyprián Lelek, velký český buditel ve Slezsku

/HISTORIE/ Cyprián Lelek je jedním z nejvýznamnějších českých buditelů 19. století, kněz, pedagog, sběratel lidové slovesnosti a spisovatel. Narodil se v říjnu 1812 v Dolním Benešově v rodině významného měšťana a kožešníka.

František Bardon - hermetik, mág, léčitel a jasnovidec

Opavský rodák František Bardon je dnes osobou známou na celém světě, především v takzvaných esoterických vědách, tedy ve vědách uzavřených, vyžadujících zasvěcení. Byl znám jako mág, léčitel-bylinkář, hermetik, jasnovidec, astrolog a grafolog. Předem jen připomínka: tento zkrácený popis života a osudu Františka Bardona tajné a skryté vědy nedoporučuje ani nepropaguje, ale ani neodmítá a nehaní.

Geniální architekt Josef Maria Olbrich

Opava /HISTORIE/ - Josef Maria Olbrich, opavský rodák, patří k nejvýznamnějším evropským architektům 20. století. Byl vůdčí osobností vzniku takzvané vídeňské secese. Narodil se v prosinci roku 1867 v zámožné rodině perníkáře a voskaře, který vlastnil v Opavě cihelnu, několik domů a téměř dvacet let byl městským radním.

Rozporuplná osobnost krnovského architekta

Krnov, Opava /HISTORIE/ - Architekt a uměleckoprůmyslový návrhář Leopold Bauer patří k nejzajímavějším osobnostem našeho regionu.

Nápad postavit dráhu do Budišovic se zrodil před sto lety

Region /HISTORIE/ - O postavení malé železniční dráhy ze Svinova do Budišovic se začalo vážně uvažovat v roce 1911, tedy právě před sto lety. I když prvotní nápad pochází již z konce devadesátých let 19. století.

Skvělý astronom Johann Palisa pochází z Opavy

Opava /HISTORIE/ - Vynikající astronom Johann Palisa se proslavil objevením 122 planetek a byl spoluautorem vydání hvězdných map. Dům, ve kterém se 6. prosince 1848 narodil, stával v Opavě na Horním náměstí.

Ostravská operace byla mistrná válečná akce

Opava, Hrabyně, Ostrava /HISTORIE/ - Dnes, s odstupem šedesáti pěti let, se průběhem Ostravské operace z dubna 1945 zabývají nejen vojenští a civilní historikové, ale také prostí občané, které tato největší bitva druhé světové války na našem území zajímá.

Válka přerušila železniční trať z Opavy do Ratiboře

Region /HISTORIE/ - Koncem 19. století byla z podnětu knížete Karla Lichnovského postavena železniční trať vedoucí z Opavy přes Kravaře a Chuchelnou do Ratiboře. Z Opavy se tak dalo pohodlně dojet až do Berlína.

Kravařský pán Sendivoj byl alchymista

Kravaře – Michal Sendivoj z polského Skorska – od roku 1630 majitel kravařského panství – patřil v první polovině 17. století k nejznámějším alchymistům Evropy.

Hrad Vikštejn u Vítkova byl mocnou pevností

Vikštejn - Místo, kde žili hrdí zemští páni i loupeživí rytíři, je dnes v chatrném stavu a návštěvníkům hrozí nebezpečí.

  • 1
  • 2

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení