VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JITKA HRUŠKOVÁ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Jako zázrakem odolal válečnému zmaru

Dům U Mouřenína v ulici Mezi Trhy zůstává ukázkou dřívějšího bydlení ve městě. Po druhé světové válce odolal v rozbombardované ulici válečné zkáze a představuje názornou ukázku barokní měšťanské zástavby 18. století.

Hlučínská charita už zná výsledek sbírky

Tříkrálový víkend 5. až 7. ledna. Přes tisíc dobrovolníků se vydalo do domovů obyvatel Hlučínska s přáním i koledou a sbírka je v současné době už sečtená.

Výtvarnice Irena Stanislavová získala prestižní diplom World Master

Irena Stanislavová se nedávno dočkala diplomu, který je udělován světově uznávaným umělcům.

Co poletuje nad městem?

/POZVÁNKA/ V Historické výstavní budově Slezského zemského muzea bude ve středu 17. ledna od 17.30 hodin v hlavní roli ptactvo.

Jaká jména loni vítězila u rodičů? Prvenství si odnášejí Adamové a Elišky

Rodiče se při výběru jména často drželi osvědčené klasiky, někteří se ale nebáli experimentů. V okrese tak od minulého roku žije třeba Naila, Mavis, Rodrigo, Kilian či Esteban.

Čujkův mlýn ve své době prosperoval

/HISTORIE/ Dnes již nepoužívaný vodní mlýn v Kobeřicích se do dnešní doby zachoval v téměř nezměněné podobě. Dobu jeho slávy připomíná staré mlýnské kolo v trávě před mlýnem. 

Pavel Brída: Budoucnost vidím v elektromobilitě

/ROZHOVOR/ K úspěšným osobnostem českého i zahraničního trhu patří opavský podnikatel Pavel Brída. Dokonce se mu podařilo bez jakékoliv cizí pomoci proniknout na asijský trh.

Pokles nezaměstnanosti se zastavil

Po čtyřech měsících se pokles nezaměstnanosti v okrese zastavil a nově bylo zaevidováno 503 žadatelů o práci.

Finanční situace spolku se stále zhoršuje

Matiční dům je historickým majetkem spolku Matice slezská jako nástupnické organizace Matice opavské, která objekty s pozemkem koupila v závěru 19. století. V roce 1990 získala Matice slezská budovy zpět, ale pozemky zůstaly Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Hledá se laureát Ceny Petra Bezruče

Cenu Petra Bezruče uděluje statutární město Opava od roku 1959 jako nejvyšší ocenění žijícího jednotlivce nebo kolektivu za dlouhodobé zásluhy o rozvoj kultury města nebo za mimořádný tvůrčí čin, který přispěl k dalšímu rozvoji kulturního života Opavy a regionu.

Slezské nemocnici letos přibudou koridory

Modernizace Slezské nemocnice bude pokračovat i další výstavbou, kterou ocení především hospitalizovaní pacienti.

Největší projekty roku: obchvat, bazén i kino

Rok 2018 s sebou v opavském okrese přinese mimo jiné také realizaci některých očekávaných staveb.

V Suchých Lazcích proběhne referendum o dopravní situaci

V době konání prvního kola prezidentských voleb se v městské části Suché Lazce uskuteční referendum o obchvatu města.

Opavský morový sloup přežil všechny pohromy

/HISTORIE/ Morové a podobné sloupy bývaly stavěné ve většině měst a některé padly za oběť vzniku republiky nebo válkám. Opavský mariánský morový sloup všechny nástrahy osudu přežil a je zapsaný do seznamu kulturních památek.

Jaké letos budou poplatky?

Koeficient pro výpočet daně z nemovitosti zůstává od roku 2011 stejný. Na celém území statutárního města Opavy platí ve výši 2,0.

Tříkrálová sbírka v okrese startuje, koledníci budou vybírat na dobrou věc

Nadcházející dny budou i na Opavsku patřit Tříkrálové sbírce. Koledníky s pokladničkami lze v regionu potkat už nyní.

Kde tráví Silvestra osobnosti? Doma, v hospodě i na horách

Jak prožijí oslavy posledního dne v roce osobnosti z opavského okresu? Některých jsme se na to zeptali.

Pro řepnou kampaň v cukrovaru svátky neplatí

Stroje ani lidé se v cukrovaru nezastaví ani během vánočních a novoročních svátků. Čeká je nonstop provoz bez sebemenších změn.

Arizona, to je pravých mužů zóna

Česká premiéra bývá pro divadla vždy krokem do neznáma. Uvedením operety Arizona Lady, při které se baví publikum i účinkující, vykročilo Slezské divadlo dobrým směrem.

Region zažil sezonní invazi chorob. Řešil se také vážný případ encefalitidy

Zdravotníky na infekčním oddělení Slezské nemocnice čekala letos velmi těžká sezona. Nakažená klíšťata snad soutěžila, které nakazí víc lidí, a výsledkem byl dvojnásobek pacientů než vloni.

Kraj poskytne seniorům hlásiče

Pro zvýšení bezpečnosti daruje kraj seniorům nad 65 let další hlásiče požárů a detektorů oxidu uhelnatého. Účelem je snížení počtu bytových požárů a ochrana před účinky nebezpečných plynů.

Česká premiéra Kálmánovy operety

/POZVÁNKA/ Předvánoční čas Opavanům ve Slezském divadle zpříjemní opereta Arizona Lady, která bude uvedená v neděli 17. prosince od 19 hodin v české premiéře.

Nezaměstnanost utěšeně klesá

Nezaměstnanost je stále na ústupu, podíl nezaměstnaných se dostal hluboko pod čtyři procenta a předpoklad udržení tohoto trendu je reálný.

Základem pro vznik zámku byla tvrz

/HISTORIE/ Mnohé zámky vyrostly na místech původních středověkých tvrzí a ten hlučínský není v tomto směru výjimkou. Prameny tvrz připomínají od roku 1439. Zámek je evidovanou kulturní památkou. 

Přečkat noc v teple umožní nocleženky

Nocleženky už druhým rokem pomáhají lidem bez domova ke střeše nad hlavou.

Charita hledá koledníky

Tříkrálová sbírka už takřka bere za kliku a Charita Opava pro ni hledá koledníky i vedoucí skupinek, kteří budou v regionu koledovat u lidí dobré vůle.

Ilja Racek: Divadlu přeji jen medové sezony

/ROZHOVOR/ Od nástupu Ilji Racka na post ředitele Slezského divadla uplynul rok, plný očekávání a naděje. Proto jsme se společně podívali na to, co všechno se z jeho nástupní vize vytratilo, co dostalo své pevné místo a co z ní zůstává zatím nenaplněno.

Dům postavil spolek tovaryšů

/HISTORIE/ Spolkový dům katolických tovaryšů v opavské ulici Na Rybníčku byl postaven koncem 19. století na volném prostranství. Byl výsledkem čtyřicetiletého spolkového úsilí o vlastní reprezentativní budovu.

Charitní hospic na projekt nedosáhne

Dobrá zpráva je, že v seznamu výkonů, hrazených ze zdravotního pojištění, přibyly k 1.lednu 2018 nástroje pro úhradu mobilních hospiců. Jde o zásadní okamžik a dovršení pilotního programu, který ve spolupráci se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou a Ministerstvem zdravotnictví ČR běžel poslední tři roky.

Prosinec ve Slezském divadle

/POZVÁNKA/ Kromě běžného předplatného jsou pro diváky připravena i některá volná představení.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>