VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JITKA HRUŠKOVÁ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Jedinečná konkatedrála prošla několika slohy

/HISTORIE/ Název konkatedrála je používán v případě, když má biskup dva sídelní kostely. První z nich se klasicky nazývá katedrála, druhý konkatedrála.

Komická opera dramatického skladatele Verdiho

/POZVÁNKA/ Do nové sezony přispěje v neděli 22. října od 19 hodin operní soubor uvedením premiéry opery Giuseppa Verdiho s názvem Falstaf. Jde v podstatě o jedinou komickou operu skladatele zaměřeného na dramata, který ji údajně vytvořil během čtrnácti dnů na přání královny Alžběty I.

Slezská nemocnice vlastní nový mamograf

Radiologické oddělení Slezské nemocnice oficiálně představilo svůj nový a v současnosti vůbec nejmodernější mamografický přístroj Hologic Dimensions. Umožňuje nadstandardně kvalitní snímky a co je pro vyšetřované ženy podstatné, má nízké záření.

Dotace na kotle jsou stále k mání

Zájemci o dotace v nové kotlíkové výzvě, zahájené 5. září, mohou své žádosti posílat až do konce prosince, ale pokud bude před tímto termínem podáno deset tisíc žádostí, příjem bude ukončeny dříve.

Kvóty už výrobu cukru nebrzdí. Bude levnější?

Kvóty na cukr, které nařídila Evropská unie, byly do letošního roku závazné pro všechny cukrovary v členských státech. Volný pohyb cukru má kromě soutěživosti podpořit též jeho maximální kvalitu a uplatnění na evropském trhu.

Budišov měl svou tabákovou továrnu

Historie tehdy nejvýznamnější továrny se ve městě odvíjí od roku 1876. Továrna na doutníky znamenala významnou podporu hospodářského života v chudém regionu.

Hubertova jízda už podvacáté

/POZVÁNKA/ S podzimem zavítá v sobotu 14. října do Mikolajic letos jubilejní dvacátá Selská Hubertova jízda, určená všem, kterým učarovali koně.

Na obzoru je vznik nové církevní devítiletky

Nabídku základních škol ve městě možná od nového školního roku rozšíří Církevní základní škola Františky Lechnerové. V nejbližších měsících o tom rozhodne Ministerstvo školství, a pokud dá záměru palec nahoru, vznikne škola v budově Marianum.

Nezaměstnanost rekordně klesá

Poprvé od začátku roku 2013 klesl podíl nezaměstnaných pod čtyřprocentní hranici. Závěr září vykazoval v evidenci Úřadu práce 4 924 uchazečů o zaměstnání. Počet žen a mužů je mezi nimi prakticky vyrovnaný.

Řidiči u rondelu podceňují změnu přednosti

Měla urychlit dopravu, ale místo toho se v ní do sebe občas zakusují plechy vozidel, zatím naštěstí bez vážnějších následků. Řeč je o provizorní okružní křižovatce u obchodního centra Breda, ve které dělá změna přednosti v jízdě řidičům zjevné problémy.

Divadlo topí platové tsunami

Z předvolebních vládních tanečků se vylíhlo nejrůznější zvyšování platů a jedno z nich ve dvou vlnách zasáhlo i Slezské divadlo.

Obchvaty peníze dostanou, ale tím to končí

Na opravu krajských silnic ani na podporu infrastruktury v problémových regionech, mezi něž spadá i Opavsko, nedá stát příští rok Státnímu fondu dopravní infrastruktury ani korunu

Auto vyhrál jezdec Marek Klus z Havířova

Plné tribuny Jezdeckého klubu Opava-Kateřinky uplynulou neděli dokazovaly obrovský zájem o sledování osmého ročníku soutěže Ford Cup 2017.

Květa Fialová začínala v opavském divadle

Slavná divadelní a filmová herečka Květa Fialová vystudovala brněnskou JAMU a hned první angažmá v letech 1950 a 1951 strávila na prknech opavského divadla. Mnoho uměleckých příležitostí v něm nedostala, protože nadpoloviční většinu repertoáru v té době tvořily politické agitky, které se ředitel Vladislav Hamšík snažil alespoň částečně vyvažovat klasickými díly.

Hrad i zámek obývaly významné osobnosti

/HISTORIE/ Zámecký komplex vyrostl na místě gotického hradu z 13. století patřícího „železnému a zlatému“ králi Přemyslu Otakaru II. Příběh lásky v něm prožívala jeho vdova Kunhuta se Závišem z Falknštejna a významným majitelem následného zámku byl rod Lichnovských.

Parkuroví jezdci budou soutěžit o auto

/POZVÁNKA/ Na osmý ročník soutěže Ford Cup 2017 se od pátku do neděle 1. října chystají čeští parkuroví jezdci se svými slovenskými a polskými soupeři.

Arboretum v Novém Dvoře bude opět plné dýní

/POZVÁNKA/ Do arboreta se 30. září a 1. října vždy od 14 do 18 hodin po roce vrací vyřezávání dýní.

Návštěvnost zámků byla letos nižší

Zámecké skvosty v Raduni a Hradci nad Moravicí se v létě setkaly s mírným úbytkem návštěvníků.

Výstava Ireny Armutidisové v OC Breda

/POZVÁNKA/ Irena Armutidisová pochází z Opavy, ale momentálně žije ve Zlíně, kde další čtyři roky povede Fakultu multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati. 

V muzeu je k vidění další preparát slona indického

Návštěvníci Slezského zemského muzea v Opavě mohli v Historické výstavní síni (HVS) obdivovat preparát slona indického od konce loňského roku. Jedná se o preparát dermoplastický, který byl zatím jediným svého druhu v celém Česku.

Divadelní diváci poznají dost (ne)normální rodinku

/POZVÁNKA/ Úvod do nové sezony Slezského divadla bude patřit činohernímu souboru. Pro diváky si připravil premiéru hry Michaela McKeevera s názvem Modrý z nebe, kterou uvede v neděli od 19 hodin.

Rozestavěné obchvaty jsou teď v bezpečí

Klíčové dopravní stavby v regionu budou mít příští rok zelenou, ale například opravy krajských silnic čeká pro přiškrcený rozpočet velmi nejistá sezona.

Městskými sady procházela historie

/HISTORIE/ Městské sady byly založeny v roce 1797 na břehu řeky Opavy a centrální prstenec městských sadů vznikl na středověkých valech. Iniciátorem jejich vzniku byl osvícený opavský starosta Johann Josef Schössler.

Workshop o běhu času

/POZVÁNKA/ Filozoficko-přírodovědecká fakulta Slezské univerzity pořádá v úterý 26. září v objektu na Masarykově třídě mezinárodní workshop na téma Volný čas v dějinách.

Co je malé, to je také milé

/POZVÁNKA/ Mechorosty jsou na světě 140krát déle než celé lidstvo, a přesto bývají často přehlíženy. Důvodem bude zřejmě jejich malý vzrůst.

Kolotoč pestrého programu Bezručovy Opavy se dotáčí

/POZVÁNKA/ Ve slavnostním duchu se ponesou koncerty v kostele sv. Václava i v Klubu Art. Chybět nebude cestopisná přednáška a bude také slavnostně předána Cena statutárního města Opavy.

Okresní archiv je už přestěhovaný

Lidé, kteří si potřebují vyřídit záležitosti ve Státním okresním archivu už v Červeném kostele na Lidické ulici neuspějí. Byl totiž přestěhovaný na Březinovu ulici 6 do objektu, kde dříve působil Školský úřad a později Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM).

Ze zámeckého pivovaru zbyly jenom sklepy

/HISTORIE/ Zámecký pivovar byl postaven kolem roku 1549 a zbořen roku 1921. Jako vzpomínka na jeho existenci zbyly už jen původní pivovarské sklepy.

Festival Bezručova Opava vzdá hold klasikům

/POZVÁNKA/ Díla Wolfganga Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena si budou zájemci moci poslechnout v kostele sv. Václava.

Nejhorší výtluky v kraji má Opava

Pomyslné zlato, stříbro i bronz putují do slezské metropole na základě výsledků ankety Nejhorší díra republiky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení