VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JITKA HRUŠKOVÁ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Staré budovy slouží stále podobnému účelu

Objekty Domova Bílá Opava v ulicích Rybářská a Rooseveltova byly postaveny v roce 1904. Dům v Rybářské ulici jako městský starobinec a chudobinec, budova v Rooseveltově ulici sloužila původně jako útulek pro chudé a opuštěné. Součástí obou jsou i zahrady.

Opavská nemocnice nemusí i přes chybějící sestry uzavírat žádné oddělení

Nemocnice v celé republice mají společný problém, týkající se nedostatku sester, a některé proto musejí nejvíce postižená oddělení dokonce uzavírat. Určitou možnost vidí v příplatcích k platům sester, které by zohledňovaly zvýšenou míru jejich práce.

Kantorky z Opavska dostaly prestižní medaile

Mezi šesticí pedagogů z Moravskoslezského kraje, které ocenil ministr školství, jsou dvě z regionu.

Diskusní pořad v KUPE

Smysl utrpení, bolesti a smrti. Diskusní pořad na poněkud chmurné téma bude hostit v pondělí 23. dubna od 18 hodin galerie KUPE ve Vodárenské věži.

Práce na obchvatech jsou stále aktuální

Valná hromada Sdružení pro výstavbu komunikace I/11-I/57 projednávala zejména stav přípravy jednotlivých obchvatů.

Hledají se historické fotografie

Hlučínsko Sdružení obcí Hlučínska (SOH) ve spolupráci s polskými gminami Kietrz, Krzanowice a Krzyżanowice prosí majitele historických fotografií s událostmi každodenního života na území Hlučínska o jejich zaslání.

Nezaměstnanost v opavském okrese nadále úspěšně klesá

Sezonní práce a ekonomická stabilita jsou faktory, při kterých nezaměstnanost klesá, což je i současný stav.

Stezka pro pěší a cyklisty propojí Litultovice s Dolními Životicemi

Městys Litultovice buduje stezku pro pěší a cyklisty, která ho propojí s obcí Dolní Životice. Bude sloužit cyklistům a chodcům, kdežto motorová vozidla ani zemědělská technika po ní jezdit nebudou.

Projekt na zlepšení ovzduší

Stav ovzduší je velká bolest našeho regionu i celého Moravskoslezského kraje. Svůj negativní vliv na něj má i sousedství s Polskem, které se potýká s podobným problémem.

V Opavě „hodinoví vnuci“ nejsou

Moravskoslezský kraj vytvořil unikátní projekt Hodinový vnuk, týkající se studentů středních škol. Ti mají pravidelně navštěvovat obyvatele domovů pro seniory, pomáhat jim, povídat si s nimi a vodit je na procházky.

Operní večer s Křížkovským nabídne árie i sborové scény

V sále Městské knihovny Petra Bezruče zazní v úterý 10. dubna od 19. hodin koncert pěveckého sboru Křížkovský.  

Výstava v památníku přiblíží československou armádu

Ve správní budově hrabyňského památníku se zítra od 17 hodin uskuteční vernisáž výstavy pojednávající o československé armádě mezi dvěma válkami, tedy mezi lety 1918 až 1938.

Opavská střední škola je nejlepší

Celorepubliková soutěž v odborných dovednostech žáků oboru Logistické a finanční služby v těchto dnech prověřila znalosti studentů škol v oblasti ekonomie, zeměpisu, odborných dovedností a prezentačních schopností.

Film o fotografovi míří do KUPE

Celovečerní filmový dokument Na tělo s podtitulem Obyčejný svět neobyčejného muže představuje známého fotografa a pedagoga Institutu tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity Jindřicha Štreita.

Kastelánka Eva Kolářová se letos s raduňským zámkem rozloučí

Letošní sezona bude pro Evu Kolářovou sezonou poslední. Na zámku Raduň působí od roku 1984.

Slezská nemocnice je znovu otevřena

Chřipková epidemie opavskou nemocnici opouští, návštěvy zde byly zakázány měsíc a půl. Od soboty 24. března se zákaz ruší.

Zámecká sezona v opavském okrese bere za kliku

S přicházejícím jarem nastupuje i nová prohlídková sezona dvou proslulých zámků na Opavsku. Hradec nad Moravicí otevře svou bránu prvním návštěvníkům v pátek 30. března.

Opavské nemocniční oddělení disponuje novým účinným přístrojem

Gynekologicko porodnické oddělení Slezské nemocnice je od včerejška bohatší o nový ultrazvuk za 1 597 200 korun. Včera se uskutečnilo jeho slavnostní předání za přítomnosti primátora Radima Křupaly (ČSSD).

Dolní náměstí v Opavě o víkendu ožije

Dolní náměstí v Opavě ožije v sobotu a neděli pestrými programy.

Život mezi světovými válkami

Na otázky jak se žilo lidem ve Slezsku a na Ostravsku, jak prožívali období hospodářské krize i destrukci první republiky v závěru 30. let 20. století, kdo jsou přední osobnosti tehdejší doby v regionu a jakým směrem šly módní trendy v Československu se pokusí odpovědět dvě nové výstavy ve Slezském zemském muzeu.

Kája Saudek v Domě umění

Nová rozměrná výstava s názvem Kája Saudek 18+ (od komiksu přes erotiku k pornografii) představí dílo tohoto známého malíře a komiksového kreslíře.

Výstava v Hlučíně ukazuje, že jsme národ kutilů

Unikátní putovní výstava Udělej si sám, která ukazuje třeba i zlepšováky populárního Přemka Podlahy, má v Moravskoslezském kraji premiéru v Muzeu Hlučínska.

Silnice na Opavsku se začínají opravovat

Také v letošním roce se musejí motoristé v opavském okrese připravit na řadu uzavřených silnic. Některé práce na opravách již byly započaty, jinde se to očekává v následujících týdnech.

Jedinečná ukázka cihlové gotické stavby

Kateřinská kaple sv. Kříže, zvaná Švédská, pamatuje knížete Přemka I. Opavského, který ji nechal roku 1394 založit jako zádušní svatyni. Stojí na výjimečně užívaném půdorysu oktogonu a je zařazená v seznamu národních kulturních památek.

Získat pobyt v domově je pro seniory na Opavsku obtížné

Situace s plně obsazenými zařízeními i dlouhými pořadníky se na Opavsku nevymyká celorepublikové situaci, kdy sehnat volné místo v domově seniorů bývá často obtížnější než vyhrát v Sazce.

Studenti připravili zbrusu novou sérii příběhů pamětníků

Studenti a pedagogové Audiovizuální tvorby připravili další sérii dokumentů s pamětníky historických událostí.

Oddělení schází vakcína

Infekční oddělení Slezské nemocnice v Opavě nebude mít pravděpodobně minimálně do konce dubna dětskou očkovací látku proti žloutence typu A.

S počítačem lze hovořit očima

Klienty denního stacionáře Charity Opava pro děti a mládež s kombinovanými vadami Mraveneček jsou děti, které nemohou ovládat běžné počítače.

Na Opavsku udeřily mrazy, Armáda spásy hlásí plno

Za naplněnou kapacitou stojí především silné mrazy posledních dní, dveře se ale v azylových domech netrhnou prakticky od začátku roku.

Chřipka v regionu stále řádí

V opavském i bruntálském okrese jsou stále kvůli chřipce zakázány návštěvy v některých zařízeních.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT