VYBRAT REGION
Zavřít mapu

LUCIE ORBANOVÁ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Počet nakažených HIV v kraji stoupl

Opavsko – Nakažených lidí nemocí AIDS přibývá. Alespoň v Moravskoslezském kraji. Vyplývá to z údajů Státního zdravotního ústavu. Letos v dubnu byl počet nakažených lidí v Moravskoslezském kraji 101. To je o 15 lidí více než loni.

Včelaři mají štěstí, mor včelího plodu neřádí

Opavsko - Včelí mor řádí na několika místech v České republice. Hrozí včelám i na Opavsku? Jak redakci řekl učitel včelařství Pavel Košec z vesnice Neplachovice-Zadky, situace na Opavsku je dobrá a není tady žádný výskyt moru včelího plodu.

Přihlaste se do soutěže se stavebnicemi Merkur

Opava - Stavíš, stavím, stavíme, nejlepšího odměníme. Tak zní podtitul 2. ročníku soutěže ve stavění se stavebnicemi Merkur. Tu pořádá Střední škola průmyslová a umělecká Opava ve středu 15. června v aule školy od 8 do 13 hodin.

Bolatičtí nedávno dokončili protipovodňovou ochranu

Bolatice - Postavili dvě nové hráze a dvě stávající opravili. Dva nové suché poldry vybudovali v Bolaticích na Družstevní ulici a Na Lánech. Tyto poldry mají pomoci zadržet vodu z přívalových dešťů.

Řidiči, pozor, dnes neprojedete do Holasovic

Opavsko – Uzavírky silnic trápí mnoho řidičů. K těm stávajícím přibyly na Opavsku nové.

Hlučínští budou soutěžit o nejtvrdšího hasiče

Hlučín - Nejtvrdší hasič přežívá. To je název hasičské soutěže, která se koná již tuto sobotu na parkovišti u sportovně rekreačního areálu v Hlučíně.

Ludvík Berousek: Důležité je zvíře za odměnu pohladit

Opava – U cirkusu se narodil. Začínal jako pozemní akrobat. Nyní je mu devětatřicet let, je spolumajitelem cirkusu Bernes a trénuje královské fríské koně. Ludvík Berousek. Jeho synové už představují osmou cirkusovou generaci a oba vystupují.

Opavský veletrh od pátku ve víceúčelové hale

Opava - Opavský veletrh. Již osmý ročník výstavy se koná ve víceúčelové Hale Opava od pátku 27. do neděle 29. května.

Opilec vyhrožoval policistům, chtěl je zlikvidovat

Opava - „Vy, ku…, jednoho po druhém vás vyházím z okna. Já vás zničím. Já vás rozsekám. Svlíknu vás z uniformy. Najdu si vás v civilu a dám vám co proto.“ Takto vyhrožoval přivolané policejní hlídce třicetiletý muž z Opavy.

Tři nehody motorkářů. Šestnáctiletý chlapec zemřel

Opavsko – Tři dopravní nehody motorkářů. Ty se staly během sobotního dne na Hlučínsku a Vítkovsku.

Při výjezdu z parkoviště si připadám jako na houpačce

Opava - V následujícím dotazu si čtenář stěžuje na špatný stav parkoviště na Masařské ulici v Opavě.

OBRAZEM: Cirkus Bernes hostuje v Opavě

Opava /FOTOGALERIE/ - Volný výcvik šesti ušlechtilých fríských královských koní v ČR, akrobaté na volných žebřících, přízemní akrobat oceněný zlatou medailí na světovém festivalu v Paříži nebo například nožní žongléři.

Ve středu přijede cirkus Bernes, vystoupí královští koně

Opava - Cirkus Bernes se představí v Opavě. A to od středy 18. května do neděle 22. května v prostorách na Olomoucké ulici u hypermarketu Albert.

Čápi v obcích symbolizují jaro

Opavsko - Symbolizují návrat jara, život i zdravé životní prostředí. Takto popsali přítomnost čápů ve svých obcích někteří starostové Opavska.

Technoparty na Hadince: konečně uklizeno

Klokočov - Jaká je situace s nepořádkem, který zůstal po technoparty na Hadince? Redakce se zeptala místního obyvatele Aleše Molina.

Dračí lodě míří opět na Sádrák

Opava - Dračí lodě letos opět připlují na opavské Stříbrné jezero. Tento již 15. ročník je pořádán v rámci festivalu Další břehy, který je letos věnován tématu vody. Kvůli nepříznivému počasí se akce přesunula z dubna na příští týden, konkrétně 12. - 14. května.

Mrazy napáchaly zahrádkářům velké škody

Opava - Mrazy na Opavsku minulý týden překvapily hlavně zahrádkáře. Na zahradách byly k vidění husté chomáče sněhu a spolu s teplotami i -3 °C poznamenaly mnohé porosty. Redakci o tom informoval předseda zahrádkářů Opava-Město Lubomír Fišer.

V Budišově postaví kamennou kapli, vysvětí ji v červnu

Budišov nad Budišovkou - Budišovští postaví a vysvětí kapli Cesty česko-německého porozumění. Jak redakci řekl budišovský historik Petr Anderle, projekt kaple tvoří architekt Jan Kovář z Opavy. Předběžná cena celého projektu se podle jeho slov blíží k 960 000 korunám.

Více zeleniny na trzích? Až vyroste na zahrádkách

Opava - Zeleninová tržnice na Dolním náměstí v Opavě je v provozu od 15. dubna. Návštěvníci na ní mohou zakoupit například sazenice, uzeniny, med, cukrovinky či výrobky z keramiky.

Poplatky za odpad musíte zaplatit do konce května

Opava - Poplatek za komunální odpad je nutné uhradit do konce května.

Tři dny po technoparty: kdo uklidí nepořádek?

Vítkov - Další den uplynul po technoparty na Hadince. Jaká je situace s nepořádkem nyní?

Technoparty na Hadince: osm tisíc návštěvníků, sedmdesát aparatur

Klokočov /FOTOGALERIE, DOPLNĚNO/ – Odpadky, kelímky, lahve od piva, spící lidé v bahně, občas probíhající pes, ale hlavně tančící skupiny lidí. K tomu plná parkoviště a kyvadlově řízená doprava.

Archeologové našli za Slezankou středověké předměty

Opava – Keramika, dětská hračka, skelet prasete, cihelní pec nebo například středověkýpoutní odznak. Tyto objekty našli archeologové v prostoru za Slezankou, kde se konal archeologickývýzkum.

Medvědí česnek láká lidi do Raduně

Raduň – Medvědí česnek, falešný česnek nebo také divoký česnek. Tato nenápadná rostlina roste nyní v zahradě raduňského zámku. Jezdí ji sem trhat lidé z širokého okolí. Účinky medvědího česneku jsou srovnatelné s klasickým česnekem, jen není tak těžce stravitelný.

Tatér Bekus: Někteří své tělo již vyčerpali

Opava – Profesionálnímu tetování se věnuje od roku 1998. Tatér Martin „Bekus“ Bek se do své práce zamiloval. V osmnácti letech si nechal první tetování a následně začal navrhovat tetovací motivy pro různá studia.

Kaple v Jaktaři se letos opravy nedočká

Opava – Chátrající malá kaple u kruhového objezdu v Jaktaři je zabedněná. Z jakého důvodu? Na to se redakce zeptala Tomáše Skalíka z občanského sdružení Za Opavu.

Kdo vykácel stromy ve Vítkově?

Vítkov – O vykácených stromech ve Vítkově vás redakce nedávno informovala. Jak tehdy řekla Kateřina Skalíková z občanského hnutí Za Opavu, někdo vykácel lužní les podél Kamenického potoka u vítkovského Balatonu.

Biskupství: pokuta za hlučné zvony?

Kravaře – Ostravsko-opavské biskupství možná čeká pokuta až dva miliony. Důvodem jsou hlučné kostelní zvony v Kravařích. Informoval o tom internetový server idnes.cz.

Cestu k hradeckému zámku komplikuje uzavírka

Hradec nad Moravicí - Turistická sezona je v plném proudu. Návštěvníci hradeckého zámku však musejí počítat s dopravním omezením.

Řidiči, mějte trpělivost, čekají vás nové uzavírky

Opavsko - Nové uzavírky, které znamenají další omezení pro řidiče, jsou například z Žimrovic do Domoradovic, v Ostrožné ulici a v sadech Svobody, v Hradci nad Moravicí nebo v Oldřišově.

'Každá ručně dělaná věc má svou duši a energii,'

říká řezbář Dušan Adamec ze Slavkova. /FOTOGALERIE/

Čtenářka: Chybí odpadkové koše podél řeky

Opava - V následujícím dotazu upozorňuje čtenářka Pavla D. na nedostatek odpadkových košů kolem řeky.

Dnes je apríl, koho napálí osobnosti Opavska?

Opavsko - Apríl. Den, který je spojen s legrací a nachytáváním. Jak jsou na tom osobnosti Opavska? Nachytal je někdo na apríla, nebo připravili sami nějaké překvápko pro kamarády?

Čtenář: U Lidlu na Olomoucké je přechod pro plavce

Opava - V následujícím dotazu upozorňuje čtenář Stanislav Pop na špatně řešenou situaci na přechodu u Lidlu na Olomoucké ulici v Opavě.

Mladík ujížděl policii, chytili jej až ve Velkých Hošticích

Opava – Čtyřiadvacetiletého muže z Krnova zastavila policejní hlídka. A to před pár dny na Těšínské ulici v Opavě.

Řidiči, přežijte dopravní uzavírky

Opavsko /FOTOTÉMA/ - Kde všude na Opavsku řidiči narazí na uzavírky? Kde je čekají objížďky nebo dopravní omezení?

Boží muka v Deštné jsou v havarijním stavu

Jakartovice–Deštné – Boží muka v Deštné jsou v havarijním stavu. Potvrdila to také Kateřina Skalíková z občanského sdružení Za Opavu.

Opravy kapličky finišují

Nové Těchanovice - Novou střechu má už kaple v Nových Těchanovicích téměř hotovou. Na podzim ji začali pokrývat břidlicí, zimní měsíce však práce zbrzdily. Na jaře se ale začne znovu. V tu dobu má také dojít k ukončení obnovy celé této památky.

Park v Raduni: změna za miliony

Raduň - Zámecký park v Raduni čekají velké změny. V současné době je připravena jeho revitalizace. Tuto informaci redakci potvrdila kastelánka raduňského zámku Eva Kolářová.

Lidé z Kateřinek sepsali petici proti hluku a otřesům

Opava – Chtějí jen klidněji žít. Proto se rozhodli podat petici za zklidnění dopravy v Rolnické a Vrchní ulici v Opavě. Organizátorka petice Ludmila Říčná spolu s petičním výborem žádají, aby byla řešena neúnosná dopravní zátěž, především nákladními vozidly, ve výše zmíněných ulicích.

Na lidech dnes nikomu nezáleží, míní vítkovská obyvatelka Slavie Pošíková

Vítkov - Je jí 85 let a pravidelně jezdí do glaukomové poradny v novojičínské nemocnici. Pro Slavii Pošíkovou z Vítkova se od března cesta do novojičínské nemocnice značně zkomplikovala. Zrušili totiž minibus přezdívaný pendolino, který pravidelně dopravoval pacienty z Vítkova do Nového Jičína a zpět.

Střecha budišovské radnice slaví úspěchy

Budišov nad Budišovkou - Historická budova radnice v Budišově nad Budišovkou slaví úspěch.

Vykácel stromy u Balatonu ve Vítkově. Bez povolení

Vítkov - Na pokácené stromy ve Vítkově upozornila naši redakci Kateřina Skalíková z občanského sdružení Za Opavu. V nedávné době totiž došlo podle jejích slov k vykácení stromů lužního lesa u Kamenického potoka u Vítkova.

OBRAZEM: Na Hradecké ulici se staví jižní obchvat

Opava /FOTOGALERIE/ - Práce na jižním obchvatu jsou v plném proudu. Konkrétně na Hradecké ulici blízko křižovatky přezdívané křižovatka smrti.

Obyvatelé Vítkovska opět bojují o svou nemocnici

Vítkov /FOTOGALERIE, DOPLNĚNO/ - Ztratí vítkovská nemocnice i to málo, co jí ještě po letech zbylo? Kromě fungující rehabilitace, ambulance, laboratoří a rentgenu má nyní přijít o 40 lůžek léčebny dlouhodobě nemocných (LDN).

Ceny benzinu a nafty vyletěly nahoru

Opavsko - O dalším zdražování téměř všechny oslovené čerpací stanice na Opavsku zatím nevědí. Cena benzinu už ale přesáhla většinou 34 korun za litr.

V Oticích soutěžili psi v poslušnosti

Otice - Zimní závod pro psy. Ten pořádala Základní kynologická organizace v Oticích.

V Opavě opět řádí falešní popeláři

Opava – S falešnými popeláři se Opavané již setkali. A to okolo Vánoc, kdy lidem přáli veselé Vánoce a očekávali za to finanční odměnu. Jejich aktivity ale bohužel pokračují. Opět tedy nyní hrozí, že vám podvodníci zaklepou na dveře.

Přechod na Nákladní: chodci často skáčou do cesty

Opava - Bydlí v Kateřinkách a někdy i několikrát denně přechází silnici na Nákladní ulici v Opavě. Konkrétně na přechodu pro chodce vedoucím k Myší díře.

Muž přišel o včelstva a kočovný včelín

Šilheřovice /FOTOGALERIE/ - Čtyřiadvacet včelstev, úly, pomůcky a kočovný vůz. O to všechno přišel chovatel včel Erich Chlebiš z Šilheřovic.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT